Greičiausiai apie savo pėdų sveikatą, jei Jūsų nekankina jokie pėdų skausmai, susimąstote gana retai. Tačiau specialistai teigia: pėdomis ir jų sveikata rūpintis privalu, nes būtent nuo jų prasideda tinkama vestibiuliarinio aparato funkcija. Jei turite problemų su čiurnomis, keliais, klubais, pečiais ar nugara – greičiausiai dėl to, bent iš dalies, ,,kaltos” ir Jūsų pėdos. Todėl jomis būtina pasirūpinti iš anksto, geriausiai dar iki tol, kol nejaučiate nemalonių simptomų.
Pirmiausia į savo kasdienį tvarkaraštį rekomenduojame įtraukti bent minimalią mankštą, skirtą pėdos raiščiams ir raumenims stiprinti. Pratimai gali būti patys paprasčiausi – sugniaužti pėdas, pajudinti kojų pirštus, pažingsniuoti ant kulnų.
Kitas aspektas, į kurį reikėtų atsižvelgti, tai tinkama ir patogi avalynė. Svarbu, jog avalynė būtų ne tik patogi, tačiau ir pritaikyta atliekamai veiklai. Sportui reikalingi specialiai tam pritaikyti bateliai, jei dirbate patalpoje, neturėtumėte visą dieną vaikščioti su šiltais lauko batais, o pasivaikščiojimams miške nereikėtų rinktis klasikinių batelių, net jei jie jums ir atrodo patogūs.
Nelabai patogią avalynę dažnu atveju galima ,,pataisyti” anatomiškai išformuotais vidpadžiais. Dauguma žmonių linkę gana skeptiškai juos vertinti, tačiau specialistai pateikia bent tris priežastis, kodėl ortopedinius vidpadžius turėtų naudoti kiekvienas suaugęs žmogus:
1. Dėl geresnės bendros savijautos
Jei kalbame apie bendrinę sveikatos priežiūrą, kiekvienas gali išvardinti pagrindines taisykles: reguliariai mankštintis, sveikai maitintis, vengti streso, praleisti daug laiko gryname ore. Ir tikrai nesiginčijame – tai yra baziniai sveikesnės gyvensenos principai. Vis dėl to, atsižvelgdami ir į kitus faktorius, kurie daro įtaką mūsų kūnui, bei skirdami jiems tinkamą dėmesį, galime ir toliau didinti gyvenimo kokybę, kad ir iki maksimumo.
Jūsų pėdos pozicija stovint, einant ar bėgant veikia jūsų laikyseną ir kūno stabilumą: pradedant nuo čiurnų, baigiant pečiais ir kaklu. Priklausomai nuo daugybės priežasčių, tokių kaip: genetika, darbo sąlygos ar kadaise patirtos traumos, netolygios ar per didelės apkrovos, pėdos atsiduria netaisyklingoje fiziologinėje padėtyje, iškrypsta kojos ašis, sutrinka pėdų biomechanika ir amortizacinė funkcija, pasireiškianti aukščiau esančių sąnarių – čiurnos, kelio, klubų, nugaros, kaklo ar pečių skausmais. Tuo tarpu ortopediniai vidpadžiai į batus paremia pėdų skliautus, padeda „atstatyti“ taisyklingą pėdų padėtį, tolygiai paskirstyti joms tenkantį krūvį ir tokiu būdu saugo ne tik pėdas, bet ir aukščiau esančius sąnarius nuo nuovargio bei skausmo.
2. Užkirsti kelią traumoms.
Yra posakis: „prevencija kainuoja pigiau nei gydymas“. O kai kalbame apie fizinius kasdienybės iššūkius – tai itin taiklus pastebėjimas.
Ir nors nei vienas iš mūsų negalime nuspėti ateities ir iš anksto sužinoti, kuri mūsų kūno dalis kada sustreikuos, tačiau tikrai visi galime imtis paprastos prevencijos, kad būtume tikri – mūsų sąnariai yra stabilūs ir lankstūs, o rizika susižeisti patyrus traumą sporto ar paprasto pasivaikščiojimo metu – minimali.
Būtent ortopediniai vidpadžiai į batus ir yra ši prevencija. Patogūs anatomiškai išformuoti įdėklai su smūgius amortizuojančiu paminkštinimu Jūsų avalynėje dažnai apsaugo pėdas ir čiurnas nuo traumų, nepatogiai kryptelėjus kojai ar patiriant didesnį nei įprasta krūvį.
3. Geresniam kūno balansui
Vidpadžiai pagelbsti Jūsų bendrai sąnarių būklei, laikysenai ir sumažina traumų tikimybę, bet tai – dar ne viskas. Dėvėdami vidpadžius jūs skatinate sensomotorinę funkciją, stimuliuodami pėdos nervus. Tai padidina jūsų kūno balansą, taip pat ir gebėjimą greičiau reaguoti į pakitusią kūno padėtį, t.y. greičiau pakeisti pėdos padėtį ir kryptį. Minkštesni įdėklai padidina vaikščiojimo komfortą kenčiantiems nuo nuospaudų ar turintiems pėdų deformacijų, kulno ataugų, sergantiems diabetu.
Taigi, visai nesvarbu, ar esate profesionalus sportininkas, ar prisiekęs žygeivis, ar išeinate pasivaikščioti tik iki artimiausios parduotuvės – ortopediniai vidpadžiai gali pasitarnauti kiekvienam.