Vasara sode: kovojame su judėjimo stoka

Dieteriui sodas – jo pomėgis, aistra, bei puikus būdas išlikti aktyviam. Bauerfeind „GenuTrain“ kelio įtvaras padeda Dieteriui įveikti sąnarių skausmus ir mėgautis darbu sode. Akivaizdu: įžengę į Dieterio ir jo žmonos Ulli sodą, būsite visiškai sužavėti.

Mažyčiai paslėpti takeliai, spalvingi žydintys augalai, keli tvenkiniai ir visur dūzgiantys vabzdžiai Dieterio sodą paverčia išties ypatingu. Į šią mažą oazę įdėta daug laiko ir pastangų ir kelio skausmas, bei papildoma sąnarių apkrova Dieterio tikrai nesustabdys.

Sąnarių apkrova: kelio skausmas nėra retas reiškinys

Kartais užduotys reikalauja sunkaus fizinio darbo, pavyzdžiui, pjaunant šakas ar kasant ilgą lysvę pasilenkus. „Tai tikrai fiziškai sunku, bet tai yra dalis darbo“, – sako Dieteris. „Po to vakare tikrai jaučiu savo sąnarius“. Daugiausia sportuojančiam pensininkui nuolat kelia rūpesčių keliai, bet taip pat ir alkūnės karts nuo karto primena apie save skausmu. Netgi toks iš pažiūros lengvas darbas, kaip ravėjimas, labai apkrauna kelių sąnarius. Todėl kelio osteoartritas dažnai išsivysto ne tik sodininkams, bet ir amatininkams, kuriems tenka ilgai dirbti atsiklaupus.

 

Sveikatingumas vyresniame amžiuje: sodininkystė kaip alternatyva sportui

Dieteris akcentuoja darbo sode privalumus: „Fizinis darbas sode man yra naudingas, jis pakeičia sportą: taip galiu išlikti aktyvus net tada, kai neturiu daug laiko.“ Vyriškis savo sveikata rūpinasi atlikdamas sąnariams nekenksmingus fizinius pratimus. „Keletą kartų per savaitę užsiimu šiaurietiškuoju ėjimu ir mankšta lauko treniruoklių salėje“, – pasakoja Dieteris. Kai buvo jaunesnis, jis gana daug sportuodavo, o tai yra viena iš jo kelio problemų priežasčių. „Skausmas atsirado dėl per didelio krūvio. Žinoma, tai susiję ir su mano amžiumi – juk man beveik 70 metų”. Tačiau pensininkas žino: visiškai nejudėti – negalima. Juk būnant aktyviam arba atliekant tikslingus kelio pratimus užtikrinama, kad sąnarių paviršiai būtų „sutepti“ sinovijos skysčiu, o kremzlės būtų aprūpintos būtinomis maistinėmis medžiagomis. Tai leidžia sąnariui išlikti judriam ir stiprina jį palaikančius raumenis, taip pat mažina skausmą.

Kelio stabilumas: kaip atrama gali padėti

Šiuo metu Dieteris kelio skausmą dažniausiai kontroliuoja akupunktūriniu gydymu. Tačiau dirbdamas sode jis vis dar nešioja „GenuTrain“ kelio įtvarą, kad niekas nebūtų palikta atsitiktinumui, kai jo kelias patiria didelį krūvį. „Atrama stabilizuoja mano kelį. Aš nešioju šią atramą ypač tada, kai žinau, kad mano kelias bus labai įtemptas.“ Kelio atramos daromas spaudimas atpalaiduoja kelio girnelę ir sumažina skausmą. „Dažnai pamirštu, kad apskritai nešioju įtvarą, nes jis toks patogus“, – sako Dieteris. Kvėpuojantis „GenuTrain“ trikotažinis audinys prisitaiko prie naudotojo judesių ir yra malonus dėvėti net esant aukštesnei temperatūrai.

Po darbo sode Dieteris gali pailsėti vienoje iš patogių sėdimųjų zonų. „Mėgstu atsigerti vėsaus gėrimo skaitydamas knygą ar spręsdamas galvosūkį.“ Žvilgsnis į savo gražų sodą pagrįstai pripildo jį pasididžiavimo. “Matyti, kaip augalai auga, veši ir vysta, pripildo mane džiaugsmo”, – sako jis. “Man patinka įvairovė ir tai, kad gyvūnai čia laimingi. Neseniai čia apsilankė ežys, yra daug vabzdžių.” Tačiau Dieterio sodas niekada nebus baigtas. „Visada turiu naujų idėjų ir dažnai ką nors persodinu. Sėdėdamas čia vakarais visada svarstau, ką galėčiau pakeisti.“