Dažnai sąnarių skausmai sustiprėja nejudant, todėl vasara – palankus metas pramankštinti sąnarius, siekiant sumažinti nemalonius pojūčius. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip galite sau padėti, kad sąnariai būtų sveiki, ir kodėl taip svarbu yra judėti.
Žmonės, kuriems skauda kelius ar nugarą, dažniausiai sąmoningai, ar net patys to nejausdami, stengiasi kuo mažiau judėti, todėl skausmai turi tendenciją dar labiau sustiprėti ir prasideda užburtas ratas. Taigi, jeigu gydytojas neranda rimtesnių problemų, skausmas nėra pagrindas vengti judesio. Kaip tik atvirkščiai – judesys padeda sumažinti skausmą ir nemalonius pojūčius sąnariuose. O šiltieji vasaros mėnesiai siūlo itin platų veiklų spektrą būti aktyviems.
Kodėl judėjimas toks svarbus mūsų sąnariams?
Sąnarių kremzlės savo „maistą“ gauna iš sąnarinio skysčio, kai tuo tarpu kaulai tiesiogiai iš kraujagyslių. Kad šis mechanizmas veiktų nepriekaištingai, joms yra gyvybiškai būtinas pakaitinis įtempimas (tam tikras krūvis) bei atpalaidavimas. Judesio metu sąnarys sutepamas sąnariniu skysčiu, ir kremzlė aprūpinama būtinomis maisto medžiagomis. Kremzlės paskirtis yra garantuoti, kad kaulai nesitrintų vienas į kitą ir taip apsaugoti kaulus nuo per greito dėvėjimosi. Nepakankamai judant, kremzlė negauna maisto medžiagų, nesugeba tinkamai atsistatyti ir per greitai susidėvi – ilgalaikėje perspektyvoje gresia net chroniniai susirgimai, tokie kaip artrozė. Taip pat labai svarbu, kad sąnarių apkrova mūsų kasdienybėje nebūtų per daug monotoniška ar per didelė, pvz., ilgas stovėjimas vienoje vietoje, nes apkrovos metu kremzlė spaudžiama ir tik ramybės būsenoje vėl atsipalaiduoja, todėl itin svarbu judesio balansas.
Judėjimą integruokite į savo kasdienybę
Įvairūs ir reguliarūs pratimai yra teisingiausias kelias sustiprinti ir išlaikyti sąnarius elastingus, taip sumažinant skausmą ir užkertant kelią tolimesnėms traumoms. Visgi, reguliariai judėti daugeliui žmonių yra sunkus iššūkis. Todėl viena iš išeičių – aktyvumą integruoti į savo kasdienybę, pvz., kelionę į darbą įveikti dviračiu ar pėsčiomis. Arba galite susikurti kasdienę rutiną atlikdami nedidelius pratimus nustatytu laiku, pavyzdžiui, iš karto atsikėlus ar prieš pat miegą. Kam pritrūksta idėjų, arba nesijaučiate tikri, kokius sąnarius tausojančius pratimus pasirinkti, pasitarkite su kineziterapeutu. Jis padės parinkti tinkamiausius pratimus, atsižvelgiant į Jūsų sveikatos būklę ir fizinio pasirengimo lygį. Teigiamas šalutinis mankštos efektas – stiprėjantys raumenys, todėl sąnarys yra labiau apsaugomas nuo per didelio krūvio.
Aktyvios veiklos, atliekant tikslingus judesius, stiprina Jūsų sąnarius
Net įprastas vaikščiojimas stiprina raumenis ir taip padeda mažinti sąnarių skausmą. Vasara – puikus metas, kuris suteikia daug galimybių užsiimti sąnarius tausojančia aktyvia veikla gryname ore. Tokios fizinio aktyvumo veiklos, kaip – joga, plaukimas, vaikščiojimas, važiavimas dviračiu – yra tinkamos net naujokams, jos ne tik naudingos sveikatai, bei ir teikia malonumą. Atsargiau reikėtų imtis tik tų sporto rūšių, kurios neapsieina be staigių trūkčiojančių judesių, ypač jei jau esate patyrę traumą arba Jus kamuoja sąnarių nestabilumas. Tokioms sporto rūšims priklauso: bėgiojimas, tenisas, futbolas. Pasak ortopedo – techniko Josef Greipl (Vokietija), besispecializuojančio sporto ortopedijoje, „Per staigius, trūkčiojančius ir neamortizuojamus judesius sąnariams tenka perteklinis krūvis. Tuomet reikiamą stabilizavimą gali padėti užtikrinti aktyvūs įtvarai.“ Taigi, jei, nepaisant kamuojančių negalavimų, vis tiek nenorite atsisakyti savo mėgiamos sporto rūšies, tokiais atvejais į pagalbą skuba elastiniai 3 D technologija anatomiškai išformuoti „Bauerfeind“ įtvarai, kurie padeda suteikti sąnariams būtiną stabilumą bei saugumą. Dėl kvėpuojančio orui laidaus audinio šiuos įtvarus patogu dėvėti net ir šiltuoju metų laiku.
Įtvarai, apsaugodami nuo skausmo, skatina judėti
Įtvarai ne tik suteikia sąnariui reikiamą atramą bei stabilizavimą, bet ir kintamosios kompresijos dėka masažuoja kiekvieno judesio metu. Tai suaktyvina kraujotaką ir pasižymi skausmą mažinančiu bei terapiniu poveikiu. Įtvarai suteiks sąnariams tinkamą apsaugą, kad galėtumėte judėti be skausmo ir nevaržomai mėgautis vasaros teikiamais malonumais. Taigi, saugokite savo sąnarius, juos stiprindami kasdien.
Judėkite be suvaržymų ir būkite sveiki!