Varikozės prevencijai – profilaktinės kompresinės kojinės

Venų varikozė – tiek vyrams, tiek moterims būdinga problema. Ji diagnozuojama net 40 % pasaulio gyventojų. Kojų skausmas, tinimas ir išsiplėtusios venos ne tik erzina. Negydoma venų varikozė gali peraugti į sunkias komplikacijas. Laimei, šiuos nemalonius simptomus galima palengvinti mūvint profilaktines kompresines kojines.

SOS! Išsiplėtusios venos

Lietuvoje nuo venų varikozės kenčia apie 300 000 šalies gyventojų. Manoma, kad ši liga labiau gresia moterims. Tačiau tiesa ta, kad jos tiesiog dažniau kreipiasi į gydytojus pagalbos. Varikozė išsivysto dėl įvairių priežasčių. Viena jų – venų vožtuvų nesandarumas, kai kraujas ima kauptis venose. Taip gali nutikti tiek dėl įgimtų sutrikimų, tiek dėl venų pažeidimų. Joms itin kenkia ir antsvoris bei nejudrus gyvenimo būdas. O juk dauguma šiais laikais dirba sėdimus darbus. Vakare, pakilus nuo darbo stalo, ne visada lieka laiko ir noro pasimankštinti. Varikozės rizika moterims dažnai kyla ir nėštumo metu. Padidėjus gimdai ir augant vaisiui, dubens venos patiria didesnį spaudimą. Nėštumo metu sumažėja kraujagyslių elastingumas, dėl hormoninių pokyčių pakinta kraujotaka. Nuo venų varikozės kenčiantis žmogus jaučia kojų tinimą, skausmą, sunkumą. Ligai sunkėjant kojų venos išsiplečia, tampa matomesnės, suplonėja kojų oda. Sunkesniais atvejais gali atsiverti trofinių opų, atsirasti kojų egzema. Negydoma venų varikozė gali peraugti į venų trombozę. Tuomet venose susidarę krešuliai gali netgi nukeliauti į plaučius ir sukelti sunkių sveikatos problemų. Kad taip nenutiktų, specialistai rekomenduoja gyventi judriau, stebėti svorį. Yra ir kitų būdų, kaip sumažinti venų varikozės riziką bei sau padėti jaučiant kojų tinimą, skausmą. Tai kraujotaką aktyvinančios profilaktinės kompresinės kojinės.

Pirmoji pagalba tinstančioms kojoms

Nors kompresinės kojinės išties veiksmingos, neretai jų vengiama. Moterys kartais galvoja, kad šios kojinės neestetiškos, nederės prie turimų drabužių. Tai netiesa. Kompresinės, ypač profilaktinės, kojinės savo išvaizda niekuo nesiskiria nuo įprastų. Jos gali būti įvairių modelių, ilgių ir spalvų. Tad tokios kojinės ne tik gydo, bet ir puošia. Puikiai tiks prie suknelės ar sijono, renkantis kasdienius ar puošnius rūbus. Niekas nė nesupras, kad šios kojinės kuo nors kitokios. Kompresines kojines specialistai rekomenduoja rinktis venų išsiplėtimo profilaktikai. Tai itin svarbu, jei esate nėščia, dirbate sėdimą ar stovimą (nejudrų) darbą, gyvenimo būdas labai sėslus. Kojinės gali padėti ir tada, jei jaučiate kojų tinimą, skausmą. Tačiau simptomams ėmus blogėti, nepamirškite kreiptis į gydytoją, kuris paskirs tinkamą gydymą. Vien kompresinės kojinės sunkių sveikatos problemos neišspręs. Vis dėlto tai puiki papildoma gydomoji ir profilaktinė priemonė.

Profilaktinės kompresinės kojinės nuo gydomųjų skiriasi suspaudimo galia, kiek lengviau suspaudžia. Tokių kojinių veikimas paprastas – suspausdamos venas (ties čiurna stipriau, kylant aukštyn suspaudimas silpnėja) aktyvina jų kraujotaką. Tai labai svarbu, kai tenka ilgai keliauti lėktuvu ar automobiliu, visą dieną praleisti prie kompiuterio. Kompresinės kojinės taip pat tampa nepamainomu nėščiųjų atributu. Tyrimai rodo, kad tokios kojinės išties veiksmingos siekiant sumažinti kojų tinimą, skausmą, išvengti sunkių sveikatos problemų. Apie kompresines kojines vertėtų pagalvoti ir sportuojantiems žmonėms. Visi žino, kad smarkiau pasportavus juntamas kojų raumenų nuovargis, skausmas. Jei krūvis didelis, organizmas nespėja raumenų aprūpinti deguonimi. Tad raumenyse ima kauptis pieno rūgštis, sukelianti mėšlungį, nemalonų tempimo pojūtį. Visus šiuos erzinančius simptomus kompresinės kojinės irgi gali sumažinti. Gerindamos kraujotaką aprūpina raumenis deguonimi, todėl kojų skausmas nuslopsta.

Ką pasirinkti?

Kaip išsirinkti tinkamas kompresines kojines? Profilaktinės klasės kompresines kojines galite mūvėti tiesiog vietoj anksčiau įprastai dėvėtų kojinių ar pėdkelnių. Šios kojinės puikiai tinka ir nėštumo pradžioje, kai kojų tinimas dar silpnas. Pirmos klasės kompresinės kojinės ir pėdkelnės geriausiai veikia, kai venos išsiplėtusios nesmarkiai, kojos patinsta tik vakare ir ilgai keliaujant, taip pat įsibėgėjus nėštumui. Kai venų varikozė labai ryški, būtina kreiptis į gydytoją. Prie kitų gydymo metodų neretai pasiūlomos ir antros arba trečios klasės kompresinės kojinės. Jos pasižymi didžiausia suspaudimo jėga. Tačiau jei ieškote tik profilaktinės priemonės, verčiau rinktis lengvesnio apspaudimo kojines.

Žinoma, tam, kad kompresinės kojinės geriausiai atliktų savo darbą, jas reikėtų mūvėti tinkamai. Tokių kojinių ar pėdkelnių stenkitės pernelyg netempti, kad audinys nesuplyštų. Jei norite apsimauti kompresines pėdkelnes ar ilgas kojines, jas geriausia mautis atsisėdus ir atsargiai vynioti nuo apačios. Taip užtikrinsite tinkamą suspaudimo lygį, o audinys pernelyg neišsitemps. Apsimovusi pėdkelnes atsistokite ir rankomis tolygiai paskirstykite audinį. Venkite susiraukšlėjimų, nes jie trukdys kojinėms veikti efektyviai. Ties kojų pirštais lengvai į priekį kojines timptelėkite, kad per dieną nenuspaustų pirštų. Taip pat nepamirškite, kad kompresines kojines visada turėtumėte mautis tik ant visiškai sausų kojų. Štai ir viskas! Ryte apsimovusi tokias kojines ar pėdkelnes, vakare išvengsite kojų tinimo ir skausmo. Jausitės kur kas geriau, galėsite džiaugtis pagerėjusia sveikatos būkle. Jei kompresines kojines derinsite su aktyviu gyvenimo būdu, pasieksite dar geresnių rezultatų.

Šaltinis: priekavos.lt

Gintarė Vasiliauskaitė

venų varikozė