Pėdutės vystosi augant vaikui
Vaikų plokščiapėdystė tampa dažniausia dingstimi kreiptis patarimo į pediatrą, vaikų chirurgą ar ortopedą.
Augantis vaikas nėra tiksli tėvo ar mamos kopija, nes vaikas ne tik auga, bet ir besivystydamas keičiasi. Vaikui augant, vystosi ir kinta klubų sąnariai, stuburo išlinkimai ir laikysena, kojų ašis, pėdos ir kt.
Dauguma vaikų gimsta turėdami natūraliai plokščias pėdas. Pėda ir jos skliautai – išilginis ir skersinis – visiškai susiformuoja iki 14 metų.
Pėdos formavimuisi daro įtaką netgi šalies ekonominės bei klimatinės sąlygos. Natūralu, jog pietiečių ir šiauriečių pėdų vystymasis bus skirtingas: Pietų šalyse žmogus daug vaikščioja basomis, o Šiaurės šalių gyventojų pėdos apautos nuo ryto iki nakties ir tokiu būdu apsaugotos nuo natūralių dirgiklių, skatinančių pėdų vystymąsi, poveikio.

Patologinė ar fiziologinė vaikų plokščiapėdystė?
Gydytojas ortopedas, į kurį vaikų tėvai kreipiasi patarimo dėl įtariamos plokščiapėdystės, turi atskirti, ar tai yra patologinė plokščia pėda, ar – fiziologinė plokščiapėdystė.
Esant patologinei plokščiapėdystei, priklausomai nuo jos rūšies, gali būti taikomas konservatyvus gydymas (koreguojantis gipsavimas, fiksuojantys įtvarai ar įdėklai, ortopedinė avalynė) arba operacinis gydymas. Šios patologijos nustatomos rentgenu. Kai kuriuos pėdų pakitimus galima diagnozuoti ir kompiuterinio pėdų tyrimo pagalba.
Dažniausiai pasitaikanti konsultacijos priežastis – fiziologinė plokščia pėda. Vaikui augant dažniausiai pėdos vystymasis normalizuojasi – vaikas iš to išauga. Gydymo nereikia, belieka tik taikyti profilaktines priemones:
- gerą odinę pakietintu užkulniu ir paaukštintu auliuku avalynę su minimaliais supinatoriais ir platesne nosele, kad netrikdytų pėdos judesių ir vystymosi;
- didinti fizinį krūvį pėdoms (bėgiojant, šokinėjant, stiebiantis ant pirštų galiukų sportuojant) geroje avalynėje. Ne avalynė ar įdėklas keičia pėdą, o fizinio krūvio poveikis į raumenis ir raiščius. Esant žemam raumenų tonusui, glebiam pėdos raiščių aparatui, pėdos vystymasis gali būti lėtas ir vangus;
- kuo daugiau vaikščioti basomis ant smėlio, žolės (vasarą, esant tinkamom sąlygom), nes natūralūs dirgikliai teigiamai veikia pėdų vystymąsi.
Taigi, esant neaiškumui dėl pėdų plokštumo pasitarkite su vaikų ortopedu. Kad pėdutės augtų sveikos, dažniausiai pakanka profilaktinių priemonių.
Ortopedas traumatologas, vaikų chirurgas Algirdas Basijokas