Vaikų plokščiapėdystė – išaugs ar gydyti?

Beveik visi naujagimiai – pilnapadžiai

Visi vaikai iki maždaug 3-ejų metų būna plokščiapėdžiai: tai normalus reiškinys, kuris vadinamas fiziologine plokščiapėdyste. Vaikui augant, pėdoje mažėja riebalinis sluoksnis, tvirtėja pėdos ir visų kojų raumenys bei raiščiai, ir sulaukus 3-5-erių metų amžiaus pradeda formuotis pėdos skliautas. Tai patvirtina ir statistika: net 44 proc. 3-6 metų vaikams nustatoma plokščiapėdystė, tuo tarpu amžiaus grupėje virš 6 m. šis skaičius sumažėja beveik per pus ir siekia 24 proc. Jeigu vaikui augant pėdos nepradeda linkti ir 6-7-erių metų vaikas tebeturi plokščias pėdas, vertėtų susirūpinti ir pasitarti su gydytoju ortopedu, ypač jei vaikas patiria pėdų ir kojų skausmus ar diskomfortą.

Ateityje gali sukelti daug problemų

Nereikėtų vaiko plokščiapėdystės praleisti pro pirštus ir tikėtis, jog tai išnyks savaime. Negydomas šis sutrikimas gali nemenkai apkartinti gyvenimą. Plokščiapėdžiams yra kur kas sunkiau vaikščioti, jie greičiau pavargsta, eisena tampa nestabili. Vaikai ima vengti judėti, sportuoti.

Pati pirminė profilaktika bei gydymo būdas – speciali pėdučių mankšta.

Gydo judesys

Pratimų esmė – lavinti pėdos raumenis, pirštukus. Pasiūlykite vaikui pavaikščioti ant kulnų, kojų pirštukais suglamžyti rankšluostį, susukti jį į ritinuką ar tvarkingai sulankstyti kojomis. Pasiūlykite suplėšyti laikraštį, pakelti ant žemės nukritusius daiktus ne su rankų, o su kojų pirštais. Taip pat vaikų itin mėgiamas pratimas – piešimas, flomasteriu ar kreidelėmis, laikant juos ne rankose, o tarp kojų pirštų. Kai vaikas įgus – pasunkinkite užduotį ir duokite ne piešti, o spalvoti paveikslėlį, neišeinant iš kraštų.

Dažniausiai ši mankšta vaikams patinka, nes primena žaidimą.

Ortopedai-traumatologai rekomenduoja kaip įmanoma dažniau vaikščioti basomis, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į paviršių. Vaikščiojimas basomis per cementą ar plokščią grindinį nebus toks naudingas kaip lakstymas basomis per žolę ar miško paklotę. Laisvalaikiu išmėginkite šiuo metu vis populiarėjančius basakojų takus, kurie leis ne tik smagiai praleisti laisvalaikį gamtoje, bet ir padės treniruoti pėdų raumenis.

Svarbu ir pagalbinės priemonės

Pasirūpinkite teisinga avalyne vaikams.  Turintiems sveikas pėdutes, ir netgi į pilnapadystę linkusiam vaikui, savo nuožiūra pirkti specialios ortopedinės avalynės nereikėtų – ši perkama tik su  gydytojo rekomendacija. Kasdienai rekomenduojame profilaktinę ortopedinę avalynę, kuri turi būti pagaminta iš natūralių, orui pralaidžių medžiagų, turėti tvirtą užkulnį, nespausti pirštukų. Juose gali būti supinatorius, prilaikantis išilginį pėdos skliautą.

Taip pat pilnapėdystės prevencijai ir gydymui rekomenduojami ortopediniai vidpadžiai į batus. 2019-taisiais metais „Medicine Open“ žurnalas atliko metus trukusį stebimąjį tyrimą, kuriame dalyvavo dvi grupės: vaikai nuo 3 iki 5 metų amžiaus, turintys plokščiapėdystę, kurie kasdien dėvėjo ortopedinius vidpadžius, bei kontrolinė grupė – to pačio amžiaus vaikai su plokščiapėdyste, kurie nedėvėjo jokių pagalbinių priemonių. Po metų laiko, abidvi grupės buvo ištirtos ir nustatyta, jog ortopedinių vidpadžių naudojimas reikšmingai prisideda prie plokščiapėdystės gydymo.

Specializuotų judėjimui skirtų prekių parduotuvės „Sveikatinė“ vadovė Rasa Sitkevičienė pastebi: „Pastaruoju metu vis daugiau tėvelių ateina ieškodami priemonių profilaktikai, o ne gydymui. Tai labai džiugina, nes visada yra geriau  užkirsti kelią problemai, nei gydyti jos pasekmes ir liekamuosius reiškinius. Ne išimtis ir ortopediniai vidpadžiai bei profilaktinė ortopedinė avalynė vaikams. Matome vis augančius šios prekių kategorijos pardavimus. Nors profilaktinius ortopedinius vidpadžius vaikams savo asortimente turime palyginti neseniai, jie jau tapę populiaria  preke. Tėvai perka, nes juos galima naudoti  skirtingoje avalynėje“.