Tiesa ir mitai apie celiulitą

Celiulitas veikiau ne išduoda amžių, o rodo nesveiką gyvenseną.

Medikai tvirtina, kad intensyviai dirbant nedidelį celiulitą sumažinti galima per keturias savaites, o visiškai pašalinti reikėtų net kelerių metų.

Pamirškite mitus apie celiulitą

Dar prieš kelis dešimtmečius celiulitas moterims nekėlė didelių rūpesčių ir atrodė normalus reiškinys. Į madą atėjus trumpiems drabužiams, graži kūno oda tapo būtinybe. Daugelis suprato, kad su celiulitu reikia kovoti, o ne susitaikyti. Net 90 % moterų vargina ši problema, tad apie celiulitą kuriama įvairių mitų.

Didžiausia problema – apkūnumas

Tai vienas didžiausių sukurtų mitų apie celiulitą, juo tiki net 70 % moterų. Iš tiesų didesnės kūno masės moteris dažniau vargina celiulitas, tačiau net itin lieknos merginos gali pastebėti nedailių odos įdubimų. Kai kurios garsios manekenės ir aktorės, pavyzdžiui, Tyra Banks, Sandra Bullock ir Jessica Alba, pripažįsta, kad celiulitas joms kelia rūpesčių. Viena dažniausių celiulito atsiradimo priežasčių – staigūs kūno masės pokyčiai. Štai kodėl dažnai ši problema atsiranda po gimdymo. Blogiausia, kad atsikračius nereikalingų kilogramų celiulitas pats savaime nedingsta, jį reikia naikinti pasitelkiant kompleksines priemones. Dar dažniau celiulito atsiradimui įtakos turi sutrikusi kraujotaka. Dėl šios priežasties didėja kapiliarų pralaidumas ir į odos ląsteles patenka daugiau riebalų. Juos organizmas skaido labai lėtai. Būtent jie suformuoja nelygumus, laikui bėgant jie vis labiau ryškėja, oda tampa panaši į apelsino žievelę. Suprastėjus kraujotakai mažėja odos elastingumas. Šią bėdą galima išspręsti aktyviau judant, daugiau mankštinantis.

Celiulitas išduoda amžių

Galima sakyti, kad tai mitas, tačiau kartu ir tiesa. Celiulitas dažniau atsiranda vyresnėms nei 50 m. moterims, tačiau net paauglės gali pastebėti pirmuosius celiulito požymius. Mokslininkai aiškina, kad celiulitas atsiranda ne tiek dėl amžiaus, kiek dėl gyvenimo būdo. Bėgant metams mažėja fizinis aktyvumas, lėtėja medžiagų apykaita. Neretai vyresnės moterys vartoja daugiau kavos, neatsisako riebesnio maisto ar alkoholio. Visi šie veiksniai trikdo medžiagų apykaitą, tad galima teigti, kad celiulitas veikiau ne išduoda amžių, o rodo nesveiką gyvenseną. Sveika ir subalansuota mityba, derinama su mankšta ir masažais, beveik garantuoja odos elastingumą ir tinkamą kraujotaką. Tai užkerta kelią celiulitui. Anot britų mokslininkų, sveikai gyvenančioms moterims daugiau nei 30 % sumažėja celiulito atsiradimo tikimybė. Taip pat daug įtakos turi genai. Jeigu mama ar močiutė turėjo celiulitąs, tikėtina, kad jis vargins ir dukterį. Atsikratyti jo bus sunku, svarbu kovoti atsiradus pirmiesiems požymiams.

Keturios stadijos

Celiulitas atsiranda dėl skirtingų priežasčių. Jis skirstomas į keturias stadijas pagal intensyvumą ir paplitimą. Pirma ir antra stadijos nesunkiai išgydomos savarankiškais metodais – sureguliuota mityba, mankšta ar masažais. Pirmiausia poodiniuose audiniuose atsiranda patinimų – minkštuosiuose audiniuose užsistovi skysčių. Pagrindinė užduotis turinčioms šių stadijų celiulitą – atkurti mikrocirkuliaciją ir pašalinti skysčių sankaupas. Veiksmingai padeda limfodrenažinis masažas, fiziniai pratimai, ypač bėgimas, ėjimas, pritūpimai, teigiamai veikia kosmetinės priemonės. Trečios stadijos celiulitas – didesnė problema, reikalingos stipresnės kovos priemonės. Odos pokyčiai ne tik matomi, bet ir lengvai apčiuopiami. Atsiranda neskausmingų riebalų sankaupų. Joms ir toliau didėjant išsivysto ketvirtasis celiulito stadija. Oda tampa grublėta, šiek tiek pakinta jos spalva, kai kurios sankaupos tampa skausmingos. Padariniai paprastomis priemonėmis neišnaikinami, reikia operuoti. Kol situacija nepablogėja iki kritinio lygio, celiulitą galima sumažinti taikant mezoterapijos procedūras. Ji veiksmingiausia gydant senatvinį celiulitą. Senstant organizmui ima trūkti vitaminų, mikroelementų ir kitų naudingųjų medžiagų, tad oda suglemba. Mezoterapijos metu plona adatėle į 5 mm gylį suleidžiama veikliųjų medžiagų. Procedūros turėtų būti kartojamos kas kelias savaites bent 10 kartų, antraip pastangos bus bergždžios. Tikslinga mezoterapiją kaitalioti su profesionaliu masažu, be to, būtina sportuoti. Būtinos ir kosmetinės priemonės, tačiau situaciją pataisyti vien jomis jau itin sudėtinga.

Pamirškite greitą efektą

Celiulitas atsiranda greitai, bet pašalinamas itin lėtai. Nepaisant įvairių kremų reklamos, nėra stebuklingo metodo, kuris per kelias savaites padėtų atsikratyti šio nemalonumo. Medikai tvirtina, kad intensyviai dirbant nedidelį celiulitą sumažinti galima per keturias savaites, o visiškai pašalinti reikėtų net kelerių metų. Taigi imtis priemonių vertėtų pastebėjus pirmuosius požymius. Svarbu mažiau vartoti ar visiškai atsisakyti kofeino ir alkoholio, gerti užtektinai vandens. Vanduo celiulito požymių nepanaikins, tačiau šalins iš organizmo šlakus ir kenksmingų medžiagų sankaupas. Išvalyto organizmo medžiagų apykaita pagerėja, tad gali savaime sumažėti celiulitas. Dažniausiai celiulitas apima šlaunis ir pilvą, todėl sportuojant galima apsukti kojas ir liemenį maistine plėvele. Tai  skatina prakaitavimą ir stimuliuoja pažeistų vietų medžiagų apykaitą. Norint padailinti kūno išvaizdą, labai svarbu stebėti, ko reikia organizmui, ir vartoti užtektinai vitaminų. Būtina per dieną gauti bent 60 mg vitamino C, o rūkantiems dar 35 mg daugiau.  Svarbu suprasti, kad savarankiški metodai veiksmingi tik pradinėse celiulito stadijose, o išsivysčius trečiai ar ketvirtai jie gali tik šiek tiek palengvinti simptomus arba pagerinti bendrą savijautą, tačiau nepanaikins įsisenėjusios problemos.

Įdomu

  1. Celiulitas vargina ne tik moteris. Apie 10 % pasaulio vyrų pripažįsta, kad nuolat kovoja su celiulitu. Tyrimų duomenimis, įvairių priemonių, mažinančių celiulitą, naudoja 6000 amerikiečių.
  2. Celiulito pirminiai požymiai dažniausiai atsiranda paauglystėje, kai organizme padidėja hormonų lygis.
  3. Pomėgis sėdėti sukryžiavus kojas didina celiulito riziką, nes trikdo normalią kraujotaką.
  4. Riebalų nusiurbimo procedūra nenaikina celiulito. Ji sumažina tik apimtis, tačiau nepagerina kraujagyslių pralaidumo.
  5. 1973 m. Niujorko grožio salono savininkė Nicole Ronsards pristatė pasauliui knygą apie celiulitą. Nuo tada daugeliui pasaulio moterų parūpo ši problema.
  6. Ilgą laiką celiulitas buvo laikomas seksualumo, turtų ir geros padėties ženklu. Tapytojai nevengė jo pabrėžti paveiksluose.
  7. 2013 m. sukurtas kolagenazės preparatas, skirtas kovoti su celiulitu. Po oda sušvirkščiama injekcija celiulito požymius sumažina 76 %.

Specialistės komentaras

Dietologė Virginija Vilemienė

Dauguma specialistų sutinka, kad mitybą derinant su aktyvia gyvensena galima išsigelbėti nuo celiulito. Kokių maisto produktų rekomenduotumėte atsisakyti ir kokių įtraukti į valgiaraštį, kad šios bėdos būtų išvengiama?

Kiekvienas atvejis skirtingas, bet bendros nuostatos būtų šios: mažinti nutukimą (riebalinis audinys kaupia metabolines atliekas ir skysčius, pagamina daug uždegimą sukeliančių medžiagų), vengti perdirbtų gaminių, kuriuose daug maisto priedų, į valgiaraštį įtraukti kuo daugiau daržovių, grūdinių, ankštinių kultūrų, išgerti reikiamą skysčių kiekį. Jei produktas ar patiekalas nevertingas, t. y. nieko naudingo, išskyrus kalorijas, neteikia kūnui, turėtų būti iš valgiaraščio išbraukiamas. Kuo daugiau vitaminų, mikroelementų, biologiškai aktyvių medžiagų patiekale, tuo jis naudingesnis. O tokie yra tik natūralūs produktai. Reikėtų stengtis jų valgyti nekaitintų ir nepapildytų cheminiais priedais. Ir dar viena būtina sąlyga – aktyviai mankštinti celiulito pažeistas vietas. Tik dirbančių audinių medžiagų apykaita būna aktyvi, jis valosi ir pasisavina gaunamas naudingąsias medžiagas.

Ieva Drungilaitė

prie-kavos