Sutrikusi kojų kraujotaka tai nėra tik nemalonūs, varginantys pojūčiai kojose. Negydomi, ateityje jie gali provokuoti rimtas sveikatos bėdas. Tačiau laiku pradėjus gydytis, jų įmanoma išvengti.
Dėl sėslaus gyvenimo būdo, netinkamos mitybos, mažai skysčių vartojimo, sutrikusia kojų kraujotaka skundžiasi vis jaunesnio amžiaus, iš pažiūros visiškai sveiki, žmonės. Nors šiaip įprasta manyti, kad tai vyresnio amžiaus žmonių sveikatos problema.
Kodėl sutrinka kojų kraujotaka?
Kraujotakos kojų venose sutrikimus gali lemti daugybė veiksnių:
• Paveldimumas. Jeigu bent vienas iš tėvų serga šia liga, tikimybė dukrai paveldėti venų varikozę yra apie 60 proc., o sūnui – apie 40 proc. Jeigu šia liga serga abu tėvai, tuomet venų varikozę paveldėti vaikams tikimybė išauga net iki 90 proc.
• Nejudrus gyvenimo būdas, sėdimas, stovimas ar sunkus fizinis darbas. Ilgą laiką būnant nejudrioje padėtyje, į kojas suteka didesnis kraujo kiekis, nei įprasta, kraujas ilgiau užsistovi vietoje, todėl kojos pradeda tinti, atsiranda maudulys ar net skausmas.
• Viršsvoris. Atsikračius papildomų kilogramų, lengviau tampa ir kojoms.
• Hormoniniai pokyčiai brendimo, nėštumo, menopauzės metu, geriamųjų kontraceptikų vartojimas.
• Aukštakulnių avėjimas, ilgas buvimas saulėje ar pirtyje bei kt.
Sutrikusios kojų kraujotakos simptomai
Abejojate, ar jūsų kojų kraujotaka sutrikusi? Tada pasitikrinkite – žemiau nurodysime, kaip gali pasireikšti šis sveikatos sutrikimas:
- Kojas dažnai sutraukia mėšlungis.
- Vargina kojų tirpimas, maudimas ar tinimas.
- Jaučiate kojų ir pėdų nuovargį.
- Kojų skausmas, suintensyvėjantis vakare.
- Ant kojų gali atsirasti mėlynas ,,voratinklis“.
- Kartais jaučiate, kad kojomis „bėgioja skruzdėlės“.
Ką daryti?
Atsiradus pirmiesiems simptomams, verta pasikonsultuoti su gydytoju – kraujagyslių chirurgu, kuris prireikus atliks kojų venų tyrimą ultragarsu ir patars, kokių prevencijos priemonių imtis Jūsų atveju.
Gydymas priklauso nuo ligos sudėtingumo. Jeigu problema nėra labai opi, gali užtekti specialių kremų, mankštos, augalinių preparatų, kompresinės terapijos. Sunkesniais atvejais gali būti taikoma skleroterapija, gydymas bioklijais, atliekama klasikinė arba lazerinė operacija.
Padėkite pati sau!
- Avėkite patogią avalynę ir daugiau judėkite: vaikščiokite, važiuokite dviračiu, plaukiokite.
- Kasdien atlikite specialius, kojoms skirtus pratimus. Pavyzdžiui, ilgai sėdint prie darbo stalo, kas 30 min. atsistokite ir 30 kartų atlikite paprastą pratimą: pasistiebkite ant pirštų, o po to nusileiskite ir iškart atsistokite ant kulnų (pirštai užriečiami kiek galima aukščiau į viršų).
- Kelionių ir ilgalaikių skrydžių metu rekomenduojama mūvėti kompresines kojines, aktyvinančias kraujotaką.
- Pamirkykite kojas medetkų žiedų vonelėse. 4 šaukštus žiedų užplikykite 2 stiklinėmis vandens, 15 min. pavirkite, nukoškite.
- Efektyviai padeda ir ginkmedžių lapai. Galite virti arbatas ar vartoti spiritinės ištraukos preparatą. Ginkmedžių lapuose esančios veikliosios augalinės medžiagos teigiamai veikia kraujagysles ir gerina medžiagų apykaitą bei audinių ir organų aprūpinimą deguonimi.
- Laikykitės subalansuoto mitybos režimo.