SOS: skauda nugarą!

Gydymas tokiu atveju priklauso nuo skausmo pobūdžio ir intensyvumo.

 

Ūmus ir lėtinis skausmas

Jeigu jums nugara iki šiol nekėlė rūpesčių, jos skausmas užmena daug mįslių. Prieš kreipdamasiesi į gydytojus pagalvokite apie savo gyvenimo būdą: darbo pobūdį, kur ir ką pastaruoju metu veikėte, o gal sirgote?

  • Ūmus nugaros skausmas prasideda staiga, gali būti sunkiai pakeliamas, kai,rodos, neįmanoma net pajudėti. Dažniausiai jis gana greitai praeina. Gydymas: ūmus skausmas aprimsta, kai kuo mažiau judama. Padeda skausmą malšinamieji vaistai, tepalai, šildymas.
  • Lėtinis skausmas tai sustiprėja, tai atslūgsta, tačiau vargina nuolat. Priežastį nustatyti gerokai sunkiau. Gali paaiškėti, kad skausmą sukelia netinkama laikysena, nejudrus gyvenimo būdas, bet gali būti nustatytos kur kas rimtesnės priežastys: sąnarių, stuburo slankstelių, kaulų ar vidaus organų ligos.

 

9 patarimai, kaip saugoti stuburą

1 Darbo stalo, kompiuterio ekrano, klaviatūros ir kėdės aukštis turi būti pritaikyti prie jūsų ūgio. Sėdėdami į grindis remkitės abiem pėdomis. Atpraskite užsidėti koją ant kojos – tai iškreipia stuburą ir trikdo kraujo apytaką. Atsikratykite įpročio sėdėti parėmus smakrą ranka.
2 Fizinio krūvio metu rekomenduojama dėvėti įtvarus, kurie tolygiai paskirsto juosmeniui tenkantį krūvį, tokiu būdu padeda mažinti skausmą ir saugo nuo traumų.
3 Automobilio sėdynės atlošas turi būti patogus remtis visa nugara, ypač apatine jos dalimi. Jei ne, patobulinkite jį (pakaks specialios pagalvėlės ar masažinio kilimėlio).

4 Parduotuvėje prekes dėkite į vežimėlį, o ne į krepšelį. Neškite 2, o ne 1 maišelį.
5 Jei esate nestandartinio ūgio, standartiniai baldai jums nebus patogūs. Spintelės turėtų būti 6–8 cm žemiau alkūnių. Tuomet galėsite nesusilenkę plauti indus, pjaustyti produktus, maišyti puodus.
6 Kasdienė mankšta stiprina ne tik pilvo, bet ir sėdmenų raumenis.
7 Nesikūprinkite: netaisyklinga laikysena – dažniausia nugaros skausmų priežastis.
8 Čiužinys, ant kurio miegate, negali būti nei per minkštas, nei per kietas: nuo kūno svorio jis turėtų įdubti apie 3 cm.
9 Atsibudę nešokite iš lovos. Pasivartykite nuo šono ant šono, pasirąžykite, pakilnokite kojas ir tik tada neskubėdami atsikelkite.

Kas sukelia skausmą: raumenys ar nervai?

Raumenų skausmas

  • Priežastis. Nugarą pradeda skaudėti smarkiau ją sutrenkus. Maudimą gali sukelti pertempti raumenys.
  • Skausmo pobūdis. Aštrus (kai raumuo susitraukia staiga) arba nestiprus, bet ilgai trunkantis maudimas. Dažniausiai sukausto rytais, vėliau po truputį atlėgsta.
  • Kas padeda. Šiluma. Puikiai gelbsti karšta rytinė vonia. Tinka masažas, lengva mankšta, ypač joga, tempimo pratimai.

Nervų skausmas

  • Priežastis. Prasideda, kai stuburo slanksteliai užspaudžia kokį nors nugaros nervą. Veriantis nugaros skausmas kartais plinta iki pėdų.
  • Skausmo pobūdis. Ūmus gali prasidėti dėl peršalimo, pasitempimo. Lėtinis – rytais beveik nejuntamas. Kuo daugiau judama, tuo labiau stiprėja. Pagulėjus vėl aprimsta.
  • Kas padeda. Šildomieji kompresai ir tepalai, skausmą malšinantys vaistai, fizioterapinės procedūros. Netinka mankšta, masažas – jie gali dar labiau sustiprinti skausmą.

6 dažniausios priežastys, dėl kurių gali skaudėti nugarą

1 Judėjimo stygius. Jeigu dirbate sėdimą darbą ir nerandate laiko sportuoti – nugaros ir kaklo skausmai beveik neišvengiami.
2 Paniręs slankstelis. Kai stuburo patikimai neprilaiko raumenų korsetas, nuo didesnio krūvio ar judesio bet kuris (dažniausiai juosmens) slankstelis gali pajudėti iš savo vietos. Tada aplink jį esantys raumenys įsitempia ir žmogus ima nuolat jausti ,,rakinamą“ skausmą. Dėl to nugarą skauda rytais, keliantis iš lovos, pasilenkus, ilgiau pasėdėjus.
3 Tarpslankstelinio disko išvarža. Tai vienas sunkiausių ir skausmingiausių stuburo pakitimų. Nustatomas per 50 proc. vyresnio amžiaus žmonių. Jis patiriamas dėl sunkesnio fizinio krūvio ar traumos. Stuburo disko turinys išsiveržia iš kremzlinio žiedo ir ima spausti čia pat esančius nervus. Tada kyla labai didelis skausmas ir greta esančių raumenų uždegimas.

4 Menstruacijos, gimdos ir kiaušidžių ligos. Mėnesinių metu gali skaudėti apatinę nugaros dalį. Skausmą sukelia nerviniai impulsai, einantys iš gimdos ir kiaušidžių. Nugaros skausmai galimi ir dėl: endometriozės, gimdos miomos, kiaušidžių cistos, įvairių uždegimų. Išsigydžius jie liaujasi.
5 Nėštumas. Paskutiniais nėštumo mėnesiais nugaros skausmu skundžiasi beveik visos būsimos mamos. Padėti gali specialus korsetas.
6 Staigūs judesiai ir traumos. Traumą galima patirti sportuojant, buityje, sode. Staigiai pasilenkus, pasisukus, netaisyklingai keliant, patempiami nugaros raumenys.

                                                                                                      Šaltinis: žurnalas „Daili ir sveika“.