Sodo darbams trukdo skausmai

Vasarą skubame į sodus ir daržus, praleidžiame ten daug laiko. Mėgaujamės grynu oru ir plušame negailėdami jėgų. tačiau neretai kokybišką darbą ir malonumą temdo raumenų, sausgyslių ir sąnarių skausmas. kaip sau padėti?

Keičiasi gyvenimo būdas – keičiasi skausmas

Vasarą sėslų gyvenimo būdą keičiame į ritmingą ir aktyvų. Dirbame sode, dažniau pramogaujame ir sportuojame gryname ore. Dėl to snaudusios sveikatos bėdos paūmėja. Sąnariams, raumenims, kaulams tenka didesnis fizinis krūvis nei paprastai, todėl skausmas ima labiau varginti.
Sąnarių bėdos kamuoja ne tik vyresnio amžiaus žmones. Vis daugiau jaunų žmonių
skundžiasi dėl prastos gyvenimo kokybės – varginančių skausmų.

Atvykę tėvams padėti vaikai, sode būna menki pagalbininkai, nes juos irgi vargina nugaros, sausgyslių ir sąnarių skausmai. Dažniausiai skauda kelių ir rankų pirštų sąnarius, nugarą, jaučiame skausmingą saus-
gyslių tempimą. Pasak medikų, skausmą sąnariuose galime jausti ir dėl stuburo problemų arba dėl senų, tinkamai neišgydytų traumų. Visada dėl skausmų reikia pasikonsultuoti su gydytoju, tačiau palengvinti būklę, pavyzdžiui, dirbant sode galime ir patys.

,,Sveikesnio“ sodininkavimo taisyklės

– Jeigu jaučiamas sąnario ar nugaros skausmas, reikia protingai paskirstyti fizinį
krūvį, kad apkrovos nebūtų per didelės.
– Sunkiai keliant dažnai patempiami nugaros ar pečių raumenys. Bet koks nugaros sutvirtinimas prieš dirbant sunkius darbus padės apsaugoti raumenis ir sąnarius.
– ,,Sustingusius“ sąnarius ir raumenis reikia tinkamai paruošti, neskubėti ,,apkrauti“.
Ryte nepulti į lysves, o švelniai pramankštinti sustingusius sąnarius ir raumenis – atlikti tempimo pratimus.
– Svarbu atsargiai kelti sunkius daiktus ir nedaryti staigių judesių. Kūnas turi po truputį atgauti fizinį stiprumą ir lankstumą.
– Sąnarių ligos paūmėja ir dėl dažnos orų kaitos. Neskubėkite išsirengti, o probleminius sąnarius ar nugarą ypač dėmesingai apsaugokite – pasirūpinti, kad jie nesušaltų (pvz., klūpant ant šaltos ar drėgnos žemės).
– Sąnarius skauda ir dėl netinkamos mitybos. Svarbu, kad jūsų maiste būtų vitaminų
ir mikroelementų, išsiskiriančių antioksidacinėmis ypatybėmis – vitaminų A, E, C, cinko, seleno. Šių sąnariams naudingų biologiškai veikliųjų medžiagų gausu vaisiuose, daržovėse. Reikalingos ir omega-3 nesočiosios riebalų rūgštys, kurių gausu žuvyse, riešutuose, linų sėmenyse, kanapių sėklose.

Kaip sau padėti natūraliomis priemonėmis

  1. Skausmą sumažinti gali purvo ir parafino aplikacijos.
  2. Padeda povandeniniai masažai.
  3. Efektyvus gydymas magnetu, lazeriu ar ultragarsu, trumpųjų bangų ar biotrono spinduliais.
  4. Patys sau galite daryti vaistažolių, Negyvosios jūros, aromatinių druskų vonias ar
    kompresus.
  5. Pasirūpinkite nugaros raumenų ir sąnarių apsauga – specialiais diržais ir kitomis profesionaliomis apsaugos priemonėmis.
  6. Dirbdami sode turėkite natūralių, skausmą malšinančių preparatų, kuriais periodiškai (kelis kartus per dieną) įtrinkite skaudamus sąnarius. Įtrinti galite čiobrelių antpilu, kėnių aliejumi, kamparu, kuris malšina raumenų, sausgyslių ir sąnarių uždegimus. Tačiau kamparo nerekomenduojama vartoti vaikams.
  7. Skausmingus nugaros spazmus ir sąnarių skausmus padės atpalaiduoti šilta vonia ar dušas, ypač jei šiltą vandens srovę nukreipsite į skaudamą vietą.
  8. Gali padėti ir šilti kompresai, taurės juosmens srityje, tačiau šildyti rekomenduojama ne ilgiau kaip 20–30 min.

 

                                                                                                                                    

                                                                                                                                        Šaltinis: žurnalas „Daili ir sveika“.