Vaikai auga tarsi ant mielių, todėl tiek drabužiai, tiek avalynė jiems dažniausiai tinka vos vieną sezoną. Taigi artėjant vasarai vėl metas ieškoti naujų batų mažiesiems. Ką svarbu žinoti juos renkantis, kad būtų ir patogūs, ir saugūs mažoms kojytėms?
Vienų nepakaks
Lietuvoje orai be galo permainingi, tad netgi vasarą nežinia, kas laukia kitą dieną – kaitra ar vėsi dargana. Todėl ir batų šiltajam metų laikui reikia bent kelių skirtingų. Kokius rekomenduojama turėti kiekvienam vaikui?
Sandalai / basutės. Tai geriausias pasirinkimas karštomis vasaros dienomis. Tokia avalynė yra lengva, atvira, leidžia pėdai kvėpuoti. Todėl kojos mažiau prakaituoja, jaučiamasi komfortabiliau.
Sportiniai batai. Kedai ar kiti sportinio stiliaus, aktyvaus laisvalaikio batai pravers keliaujant, einant į žygius ar užsiimant kitomis aktyviomis veiklomis. Be to, jie nepakeičiami ir vėsesniu oru.
Vandeniui atspari avalynė. Tai paprasčiausi guminiai batai, kurie lietingomis vasaros dienomis leis mažiesiems nerūpestingai taškytis po balas. Tėvams nereikės sukti galvos, kad gera avalynė bus sugadinta, o mažylio kojos sušlaps. Jeigu dažnai maudotės atviruose vandens telkiniuose, verta pagalvoti ir apie vandens batų įsigijimą. Jie apsaugo pėdas nuo aštrių akmenukų, kriauklių ir kitų po vandeniu tykančių pavojų.
Tinkamas dydis
Dažna tėvų daroma klaida – netinkamai parinktas vaikiškos avalynės dydis. Vienais atvejais dėvima per maža avalynė, kai jau iš tiesų reikėtų keisti didesne. Mažųjų pėda auga itin sparčiai ir per metus gali pailgėti 1–2 cm. Taigi seni turimi batukai greičiausiai jau bus per maži. Kita dažna klaida – perkami per dideli, kad ilgiau tarnautų. Iš tiesų tol, kol vaiko koja auga tikrai sparčiai, racionaliausia batus pirkti vienam sezonui. Taip galėsite užtikrinti, kad jie yra optimalaus dydžio ir maksimalaus komforto bei saugumo. Netinkamo dydžio avalynė gali paskatinti pėdos deformacijas, nuospaudas, net didina traumų riziką (per dideli batai neužtikrina reikiamo pėdų stabilumo, todėl jos gali lengvai pakrypti).
Jeigu batai perkami kartu su vaiku fizinėje parduotuvėje, geriausia juos matuoti. Priekyje turėtų likti nedidelis tarpelis, kad pėda galėtų laisvai judėti. Perkant avalynę internetu, tinkamą dydį parinksite išmatavę vaiko pėdą nuo kulno iki ilgiausio piršto galiuko ir pridėję papildomą 1 cm. Taip pat svarbu atsižvelgti į gamintojų rekomendacijas, jų pateikiamas dydžių lenteles.
Dėmesys padui ir užkulniui
Rinkdamiesi vasarišką avalynę, suaugusieji nori kuo lengvesnių, lankstesnių batų, kad jie neapsunkintų pėdų, kurioms karštymečiu ir taip tenka didelis krūvis. Kalbant apie saugius vaikiškus batus, toks mąstymas tinkamas tik iš dalies. Iki 4 metukų mažieji vis dar mokosi taisyklingai judėti, o pėdos gali formuotis net iki 8-ojo gimtadienio. Todėl tokio amžiaus vaikams rekomenduojama rinktis avalynę su sustiprinta kulno konstrukcija ir tvirtu padu. Tvirtas užkulnis suteikia reikiamą atramą pėdoms, neleidžia joms krypti, stabilizuoja.
Dar svarbesnis yra batų padas. Jis turėtų būti elastingas tiek, kad leistų pėdai atlikti natūralius judesius, tačiau gana tvirtas, jog suteiktų reikiamą stabilumo lygį. Geriausia padą patikrinti vaikui avint batus ir atsistojus ant pirštų galų. Padai turėtų sulinkti tik toje vietoje ir nekelti jokio diskomforto. Kuo arčiau kulno, tuo padas turėtų būti tvirtesnis. Dar viena svarbi padų savybė – turi būti kibūs ir neslysti. Renkantis vasarišką avalynę apie tai nepagalvojama, bet batai su pernelyg lygiais, slidžiais padais gali pridaryti bėdos net vasarą po lietaus ar vaikštant prekybos centre ant slidžių plytelių.
Beje, perkant basutes ar sandalus mažiems vaikams, pirmenybę patartina teikti avalynei uždaromis nosimis. Jos apsaugos jautrius mažylių pirštelius nuo sumušimų, nubrozdinimų. Apsauginis priekis turi būti gana erdvus, kiek platesnis ir aukštesnis, kad nespaustų pėdų, nevaržytų natūralių judesių.
Tik natūrali oda?
Vis dar gajus įsitikinimas, kad kokybiški batai privalo būti pagaminti iš natūralios odos. Taip, natūrali oda iš tiesų yra geras, bet brangus pasirinkimas. Laimei, šiandienėje rinkoje gausu ne mažiau kokybiškų, savo savybėmis nė kiek nenusileidžiančių gaminių iš dirbtinės odos ir kitų sintetinių medžiagų. Taigi svarbiausia atsižvelgti į tai, ar medžiaga, iš kurios pagaminta vaikiška avalynė, leidžia odai kvėpuoti, išgarinti susikaupusią drėgmę. Renkantis sportinę avalynę, kedus, visuomet geras pasirinkimas – batai su orui laidžiu tinkliuku. Didesnį dėmesį skirti vidpadžių medžiagai. Ji turėtų būti minkšta, leidžianti cirkuliuoti orui, neslidi.
Specialistės komentaras
Gydytoja vaikų ortopedė – traumatologė Jurga Petronė
Kokiomis svarbiausiomis savybėmis pasižymi kokybiška vaikų avalynė?
Vaikų batukai turėtų netrukdyti pėdutėms augti, nespausti, neriboti judesių, leisti odai kvėpuoti. Todėl geriausia lengva, lanksčiu paduku, pralaidi orui avalynė. Jei daugiau vaikštoma kieta danga, svarbi amortizacija – storesnis, smūgius sugeriantis padas.
Į ką svarbu kreipti dėmesį mažiesiems perkant batus vasarai?
Renkant vaikams vasarinę avalynę, be minėtų savybių (lengvumo, laisvumo, oro pralaidumo, pado lankstumo), reikėtų atsižvelgti į apsauginę bato funkciją. Dažnai mažieji užgauna pirštukus, todėl būtų geriau, kad avalynė dengtų pirštukus.
Kokių dažniausių klaidų daro tėvai, rinkdami avalynę vaikams?
Klaida rinktis avalynę kietu padu, aukštu užkulniu. Tokie batai neleidžia judėti pėdų, čiurnos sąnariams, silpsta raumenys, sutrinka normalus pėdų vystymasis.
Ką manote apie tai, kai taupydami tėvai vaikams perka dėvėtus batus arba duoda avėti išaugtus sesers / brolio? Tai žalinga ar visgi nieko blogo?
Jei batukai nenudėvėti, nepraradę formos, nematau nieko blogo nešioti nenaują avalynę. Būna, kad vaikai spėja apsiauti batus tik keletą kartų ir išauga. Tad, jei nenudilę padai, jei apsiavus vaiko eisena normali, pėdos nekrypsta, galima avėti ir dėvėtą avalynę. Ne avalynė formuoja pėdų formą, bet raumenų darbas. Kuo daugiau vaikas judės nevaržomai, tuo stipresnes pėdutes turės.
Kokie patarimai ir prevencija aktualūs vaikų pėdutėms vasarai?
Vasarą tegul būna pėdutėms atostogos, kur saugu, nėra stiklo šukių, vinių, kuo dažniau būkite be avalynės. Ėjimas basiems paplūdimio smėliu – viena vertingiausių kojų raumenų stiprinimo treniruočių. Plaukimas, važiavimas dviračiu, laipynės, šokdynės – visi aktyvūs vasaros malonumai yra didžiausi pėdučių draugai.
Šaltinis: žurnalas PrieKavos