Priemonės, kurios padės pamiršti nugaros ir sąnarių skausmus

Nugaros ir sąnarių skausmai – vienos dažniausių problemų, kuriomis skundžiasi ne tik senjorai, bet ir jauni, darbingo amžiaus žmonės. Ypač dirbantys sėdimą arba sunkų fizinį darbą, intensyviai sportuojantys. Laimė, situaciją palengvinti gali kokybiškos ortopedinės priemonės.

Kai maudžia nugarą…

Su nugaros skausmais bent retkarčiais susiduria 70–80 % žmonių. Dažniausiai kamuoja diskomfortas apatinėje nugaros dalyje bei sprando, pečių zonoje. Labai dažnai dėl to kalta netaisyklinga laikysena. Šiandien daug laiko praleidžiame palinkę prie kompiuterių ekranų, laisvu laiku daug sėdime ir tikrai ne visuomet taisyklingoje padėtyje. Tokiais atvejais itin praverčia laikysenos korektoriai. Vieni populiariausių – elastiniai, mat patogūs dėvėti, nevaržo judesių ir puikiai atlieka savo darbą. Galima rinktis tik pečiams, juosmeniui arba visai nugarai – priklausomai nuo to, ko reikia konkrečiu atveju. Pečiams skirtas laikysenos korektorius neleidžia jiems sulinkti, grąžina į tinkamą padėtį, praverčia dirbant sėdimą darbą, mat neleidžia kūprintis. Visai nugarai skirtas laikysenos korektorius, apimantis juosmenį ir nugarą, užtikrina, jog visa nugara būtų tinkamoje padėtyje. Tai idealus pasirinkimas tiems, kuriuos vargina ir apatinės nugaros dalies, ir sprando, pečių juostos skausmai.

 

Jeigu problemų kelia ne tik netaisyklinga laikysena, bet yra rimtesnių negalavimų, padeda tvirtesni juosmens ir kryžkaulio įtvarai. Tolygiai paskirstydami krūvį jie padeda slopinti apatinės nugaros dalies skausmus. Standžių modeliuojamųjų fiksatorių pagalba ribodami judesius padeda apsaugoti juosmens – kryžkaulio sritį po įvairių traumų, operacijų, paūmėjus radikulito, osteochondrozės sukeliamiems skausmams. Tam, kad įtvaras patikimai atliktų savo funkciją, svarbu pasirinkti tinkamą jo dydį. Jis neturėtų nei veržti, nei būti per laisvas, dėvint nejausti diskomforto.

Dar viena populiari ir labai padedanti ortopedinė priemonė – nugaros ir liemens mova. Ji nugarai ir juosmeniui suteikia švelnią kompresiją, palaiko jų stabilumą, gerina kraujotaką, kartu slopina uždegimų procesus, skausmą. Dauguma žmonių sako, kad palengvėjimas jaučiamas iš karto pradėjus dėvėti šią movą. Ji tinka reabilitacijos laikotarpiu, esant raumenų patempimams, užspaustiems nervams ir kitoms skausmą nugaroje keliančioms būklėms.

Apskritai įvairūs nugarai bei juosmeninei daliai skirti įtvarai stabilizuoja reikiamą kūno vietą, tolygiau paskirsto jai tenkantį krūvį, todėl ta vieta mažiau apkraunama, mažiau vargsta. Kai kuriuose įtvaruose gali būti įmontuota pelotė, judant masažuojanti minkštuosius audinius ir taip gerinanti kraujotaką bei atpalaiduojanti raumenis, kartu mažinanti jų skausmus. Tokie įtvarai praverčia sportuojantiems, sunkiai fiziškai dirbantiems ar po traumų besigydantiems asmenims.

Ypatingas laikotarpis – nėštumas

Su apatinės nugaros dalies skausmais susiduria iki 70 % nėščiųjų. Dėl to kaltas didėjantis ir sunkėjantis pilvukas, pakeičiantis laikyseną, svorio centrą, sukeliantis didesnį krūvį ne tik nugarai, bet ir visam judamajam aparatui. Įrodyta, kad visus šiuos nemalonius pojūčius gali sumažinti specialūs nėščiosioms skirti ortopediniai diržai. Jie prilaiko pilvą, todėl mažina tempimo žemyn jausmą, stabilizuoja juosmenį, sumažina apatinei nugaros daliai tenkantį krūvį. Ne tik mažėja skausmas, bet ir tampa lengviau judėti. Tokį nėščiosioms skirtą diržą dažniausiai rekomenduojama pradėti dėvėti nuo trečio nėštumo trimestro, nors, jeigu yra didesnis fizinis krūvis, vargina diskomfortas, galima ir gerokai anksčiau. Diržas dėvimas sportuojant, vaikštant, dirbant fizinius darbus, o ilsintis bei miegant nuimamas. Svarbu, kad jis būtų tinkamo dydžio, patogus dėvėti, nevaržantis judesių, nespaudžiantis, bet ir ne per laisvas.

Specialūs elastiniai įtvarai, korsetai, juostos labai praverčia iškart po gimdymo. Pilvo raumenys būna nusilpę, todėl nugarai tenka didesnis krūvis. O kur dar nuolatinis naujagimio maitinimas nepatogiai pasilenkus, jo nešiojimas, sūpavimas… Po gimdymo dėvėti skirtos ortopedinės priemonės padeda sumažinti nugarai tenkantį krūvį, gerina laikyseną ir padeda greičiau sutvirtėti pilvo sienos raumenims, netgi mažina skausmus po gimdymo ir spartina gimdos traukimąsi.

Pagalba sąnariams

Dažnas įsitikinęs, kad sąnarių ligos – senjorų problema. Deja, kaip ir dauguma kitų ligų, taip ir sąnarių negalavimai užklumpa vis jaunesnius. Todėl ir sąnarių maudimas pažįstamas daugeliui mūsų. Juo ypač dažnai skundžiasi intensyviai sportuojantys, stovimą ar sėdimą darbą dirbantys asmenys. Dažniausiai juos kamuoja kelių ar čiurnų skausmai. Šiuo atveju itin praverčia kompresiniai įtvarai. Jie gerina kraujotaką, limfos apykaitą, mažina kojų nuovargį, tinimą, raumenų, sykiu sąnarių skausmus.

Stipresnės fiksacijos įtvarai padeda stabilizuoti reikiamą vietą, tolygiai paskirstyti krūvį, mažinti sąnariams tenkančią apkrovą. Jie ypač tinka sportuojantiems, reabilitacijai po įvairių traumų. Įtvarai gali būti pritaikomi įvairioms kūno sritims: čiurnoms, keliams, riešams, alkūnėms ir kt. Renkantis įtvarą reikėtų atkreipti dėmesį į dydį, išmatuoti savo apimtis arba, jei yra galimybė, pasimatuoti. Beje, galima rasti pažangių, kelias funkcijas vienu metu atliekančių įtvarų. Tarkime, turinčių ne tik stabilizavimo ir kompresijos, bet ir šalto kompreso funkciją. Taip skausmas ir jį sukėlęs uždegimas, galbūt ir esantis patinimas malšinamas dar efektyviau.

Daug kas teigiamai atsiliepia apie kelių, alkūnių ar kitų kūno zonų movas. Jos savo funkcionalumu dažnai lenkia tradicines kompresines priemones, be to, yra patogios dėvėti, lengvai užmaunamos. Ortopedinės movos rekomenduojamos tiek intensyviai sportuojantiems profilaktiškai saugantis traumų, tiek reabilitacijos laikotarpiu, tiek kamuojant uždegimų sukeltiems sąnarių skausmams. Jas dėvint gerėja kraujotaka, todėl greičiau slopsta uždegimas ir jo keliamas diskomfortas.

Nevalia pamiršti ir ortopedinės avalynės, kuri ypač praverčia kamuojant čiurnų ir pėdų skausmams, nes suteikdama patogią atramą padeda tolygiai paskirstyti pėdoms tenkantį krūvį, tokiu būdu slopinami nemalonūs pojūčiai. Speciali ortopedinė avalynė rekomenduojama esant dideliam fiziniam krūviui, neurologiniams sąnarių pažeidimams, silpniems raiščiams, sergant artritu, gydantis po traumų, turint įgimtų ar įgytų pėdų deformacijų. Kai komfortabiliai jaučiasi pėdos bei čiurnos, mažesnė apkrova tenka ir kelių, klubų sąnariams, todėl ortopedinė avalynė gali padėti varginant ir šių skausmams.

Tai tik keletas dažniausiai naudojamų priemonių, padedančių slopinti įvairius judamojo aparato skausmus. Be jų daug kam gelbsti ir specialios mankštos ir masažo priemonės, ortopediniai čiužiniai ir kt. Tai, ko labiausiai reikia jums, padės išsirinkti kineziterapeutas ar ortopedinėmis priemonėmis prekiaujančios įstaigos specialistai.

Laikysenos korektorius praverčia dirbant sėdimą darbą, mat neleidžia kūprintis.

Ortopedinės movos rekomenduojamos tiek intensyviai sportuojantiems profilaktiškai saugantis traumų, tiek reabilitacijos laikotarpiu, tiek kamuojant uždegimų sukeltiems sąnarių skausmams.

 

Jūratė Survilė, 2021 m.

priekavos.lt

įtvarai