Ko gero, retas kuris tėtis ar mama pasiskųstų, jog jų vaikas per mažai aktyvus – tik ir žiūrėk, kur jaunasis vijurkas nubėgo šį kartą. Šią neblėstančią energiją itin svarbu išnaudoti tikslingai, mažojo aktyvisto sveikatinimui.
„Gijos Klinikų“ kineziterapeutas Vainius Petrauskas siūlo 10 pratimų pėdutėms, kurie bus ne tik itin naudingi visiems, norintiems išvengti plokščiapėdystės, tačiau taip pat ir įdomūs bei įtraukiantys mažylius.
Dygliuoto kelio eisena
Pirmasis pratimas iš pažiūros itin paprastas – siūloma keliauti dygliuotais kamuoliukais. Išdėliokite maždaug 10 kamuoliukų vaiko žingsnio atstumu. Mažajam reikia stengtis nenulipti nuo kamuoliukų. Kad pratimas būtų įdomesnis, galite susitarti slaptą koduotę, pavyzdžiui, kamuoliukai – tai saugūs akmenys, o grindys – verdanti lava! Pamėginkite užduotį pasunkinti ir grįžti atgal atbulomis.
Šis pratimas aktyvina pėdos skliautą, mažina pėdos virtimą į vidų.
Keliavimas lazda
Jei dygliuotų kamuoliukų po ranka neturite – pasitarnaus ir paprastas šluotkotis. Padėkite jį ant žemės ar jogos kilimėlio ir paprašykite vaiko jį pereiti kryžiuojant kojas. Pratimo paįvairinimui galite su vaiku susitarti, jog dabar jis – lyno akrobatas, o lazda – jo lynas! Ar pavyko pereiti visą lazdą nenukritus? O atbulomis?
Balansinės pagalvėlės iššūkiai
Jei vaikščioti mažajam nusibodo – pabandykite balansinės pagalvėlės pratimus. Ši pagalvėlė tinka ne tik sėdėjimui, bet ir įvairiems pratimams. Paprašykite vaiko ant jos pastovėti ant vienos kojos, o po to – kitos. Atrodo per lengva? Taip tik atrodo!
Šis pratimas aktyvina pėdos skliautą, lavina čiurnos judesius.
Į pagalbą – kasdieniai daiktai
Labai dažnai, kai iš mados ir domės išeina visi turimi daiktai, gelbsti patys paprasčiausi buities daiktai. Pavyzdžiui – rankšluostis. Paprašykite vaiko susukti rankšluostį į ritinuką. Svarbi sąlyga – kojų pirštukais!
Itin smagu rungtyniauti su broliu ar sese – vienas iš vieno galo, kitas iš kito, ir kuris nugalės?
Šis pratimas aktyvina pėdos skliautą, lavina čiurnos judesius.
Atsikratykite senos makulatūros
Jei turite senų laikraščių – prieš išmetant ar sudeginant panaudokite juos vaikų pėdučių pratimams. Išskleiskite didelį lapą ir paprašykite vaiko jį sugniaužyti į kamuoliuką. Be abejo, jog rankų naudoti nevalia – tik kojų pirštukus! Šis pratimas lavina mažylio koordinaciją, judesius ir aktyvina raumenis.
Nenaudok kulnų
Pamėginkite pakartoti 4 ir 5 pratimus, tik vienas svarbus pakeitimas – kulnai it prikalti prie žemės – jų pajudinti nevalia! Tokie pratimai stiprina pėdos skliautą, mažina ir padeda išvengti pilnapėdystės ir šleivapėdystės.
Krepšinis kitaip
Jei jūsų vaikas didelis krepšinio fanas, pakvieskite išmėginti kiek kitokią šio žaidimo formą – pėdutėmis. Tegul mažylis pamėgina paimti nedidelį guminį kamuoliuką kojų pirštukais ir įmesti į šalia stovintį krepšį. Kad būtų šiek tiek lengviau, galite naudoti nepilnai pripūstą kamuoliuką.
Spalvoti piešiniai
Visiems (na, beveik visiems) vaikams patinka piešti! Tad kodėl neišbandžius piešimo kojų pirštukais? Tereikės kelių flomasterių ar kreidučių ir popieriaus lapo – paprašykite vaiko užrašyti savo vardą, nupiešti gėlę, nuspalvinti mėgiamiausią personažą.
Mankštos arkliukas – nejučia lavinantis žaislas
Geriausia mankšta tokia, kur jautiesi žaidžiantis, o geriausias žaislas tas, su kuriuo nejučia dar ir pasimankštini! Štai todėl vaikai taip mėgsta įvairius šokuojančius žaislus – balansinį arkliuką ar mankštos kamuolį. Sėdint ant tokio žaislo galima įsivaizduoti, jog esi pats tikriausias Teksaso kaubojus, o toks žaidimas koreguoja mažylio laikyseną, eiseną ir yra itin naudingas vaikams, turintiems klubų displaziją.
Vaikų džiaugsmas – batutas
Jei gyvenate dideliame kieme – Jūsų mažasis, ko gero, jau ne pirma vasara jūsų maldauja didelio batuto, ant kurio galėtų dūkti ir šokinėti. Toks žaidimas ne tik sukelia daug džiaugsmo, tačiau taip pat ir stiprina kojas, kitus kūno raumenis.
Jei neturite vietos dideliam batutui – puikiai tiks ir mažytis, kambaryje telpantis batutas.
Svarbus aspektas – niekada nepalikite vaiko šokinėti vieno, o idealiu atveju – prieš leidžiant į šias pramogas, pasirūpinkite tinkamomis apsaugomis!
Štai visi pratimai, kuriuos vargu ar galima mankšta ir pratimais vadinti – greičiau smagus, sveikas ir įdomus būdas užimti nuolat nerandančius kuo užsiimti mažuosius, o tuo pačiu ir jų sveikata pasirūpinti.
Indrė Aidulytė