Pilveliui reikia krepšelio

Jau senovėje besilaukiančios moterys rasdavo būdų, kaip prilaikyti augantį pilvuką, pavyzdžiui, pasirišus jį plačia skara. Šiuolaikinei nėštukei gyventi kur kas lengviau, pagalbos priemonių pasiūla – didžiulė, reikia tik mokėti pasirinkti ir žinoti naudojimo taisykles.

Nėštumas – įvairių emocijų ir potyrių metas. Didėjant pilvukui ir augant svoriui, organizmas turi prisitaikyti prie staigių pokyčių. Būsimoji mamytė priauga nuo 10 iki 20 papildomų kilogramų. Šis svoris – didžiulis krūvis nugarai ir juosmeniui. Nėštumas ir gimdymas, neskiriant savo kūnui atitinkamo dėmesio, palieka moters kūne nemalonius pėdsakus. Po gimdymo persitempę odos audiniai negrįžta į pirminę padėtį, dingsta moters talijos formų grakštumas, net eisena gali likti sunki ir nerangi. Gimdos raumenys turi galimybę išsitempti iki 40 kartų, tačiau to negalima pasakyti apie pilvo srities raumenis, poodinę ląstelieną ir odą. Todėl dažnai po gimdymo likęs antsvoris ir odos perteklius pilvo srityje gražios moters figūrą paverčia „bobutės“ figūra. Kiekvieno naujo nėštumo metu pilvo siena išsitempia labiau nei per pirmąjį nėštumą, todėl laukiantis antrojo ir kitų vaikučių reikia dar atidžiau rinktis pagalbines priemones.

Diržai, įtvarai ir specialios kelnaitės

Juos dėvėti rekomenduojama maždaug nuo nėštumo vidurio. Diržai, įtvarai ir diržai – kelnaitės švelniai prilaiko didėjantį pilvuką, sumažina spaudimą į šlapimo pūslę, padeda tolygiai paskirstyti stuburui tenkantį krūvį išilgai nugaros ir tokiu būdu apsaugo nuo juosmens skausmų, raumenų pertempimo bei strijų atsiradimo. Beje, pakeldamas gimdą diržas ar įtvaras kartu atlieka ir venų ligų, tarp jų ir hemorojaus, profilaktiką (sumažėja spaudimas į dubens venas). Korsetai ar specialios kelnaitės iš natūralaus medvilninio audinio yra higieniški, nekenkia odai.

Turite žinoti ir tai, kad laukiantis dvynukų, geriausia užsisakyti ir individualiai sau pasisiūti juosmens įtvarą iš tvirtos medžiagos. Tiesa, pageidaujantiems ir elastiniai diržai, ir kelnaitės gali būti gaminamos pagal individualų užsakymą.

Naujiena Lietuvoje – modernia 3 D mezgimo technologija anatomiškai išformuotas megztas diržas nėščiajai yra elastingas, laidus orui, funkcionalus ir ypač patogus. Dvigubas susegimas leidžia reguliuoti apspaudimo lygį.

Svarbios taisyklės

  • Diržai ir įtvarai parenkami atsižvelgiant į rūbų, kuriuos nešiojote iki nėštumo, dydį. Augant pilveliui, jų dydis reguliuojamas atsižvelgiant į kūno pokyčius. Pirkdami diržą ar įtvarą, nepamirškite jo pasimatuoti, kad pasirinktumėte patį patogiausią.
  • Užsimauti diržą ar kelnaites reikėtų gulint ant nugaros, tada pasiekiamas didžiausias šių gaminių funkcionalumas. Jei uždėsite stovėdamos, užfiksuosite jau nusileidusią gimdą, ir pagrindinės savo funkcijos jie neatliks.
  • Nei vienas iš minėtų gaminių neturi spausti ar veržti, jų funkcija – prilaikyti pilvuką ir suteikti patogumo jausmą būsimai mamytei.

Besilaukdamos kūdikio moterys dažnai jaučia sunkumą kojose, jos tinsta ir tirpsta, ypač karštuoju metų laiku. Bet ne vien karštis čia kaltas, o ir tam tikri hormonai, kurių veikiamos venos atsipalaiduoja, praranda standumą. Ir didėjanti gimda pradeda spausti klubų venas, į kurias suteka kojų veninis kraujas. Kraujui tekėti tampa vis sunkiau, todėl jis užsilaiko kojų venose. Venų sienelės tiesiog neištveria spaudimo, jos ima plėstis, vystosi venų varikozė.

Siekiant to išvengti, dėvimos profilaktinės kompresinės pėdkelnės su reguliuojamo dydžio liemens dalimi. Taisyklingai apspausdamos kojas (spaudimas didžiausias ties čiurna ir laipsniškai mažėja, kylant į viršų), jos skatina kraujo apytaką, saugo nuo venų išsiplėtimo, mažina kojų nuovargį ir tinimą.

Aišku, vien tik kojinių nepakaks. Nutaikę progą, vis pamasažuokite blauzdas – ir rankomis, ir kontrastinio dušo srove, sėdėdamos aukščiau pakelkite kojas, palepinkite pėdas įvairiais pratimais. Apskritai kuo daugiau vaikščiokite, tik, žinoma, rinkitės patogią avalynę. Vaikštant susitraukinėja kojų raumenys, todėl kraujas geriau teka reikiama kryptimi. Nesėdėkite užsikėlusi koją ant kojos. Taip sutrinka kraujotaka ne tik kojose, bet ir pilvo apačioje.

Po gimdymo

Kelnaitės po gimdymo padės greičiau susigrąžinti pilvo ir liemens formas bei odos stangrumą. Jas pradėti dėvėti galima jau kitą dieną po gimdymo ir rekomenduojama nešioti apie 1-3 mėn. Tuomet audiniai į pirminę padėtį grįžta 2-3 kartus greičiau nei jų nedėvint.

Švelniai priglunda prie odos ir puikiai prilaiko po nėštumo išsitampiusius ir nusilpusius pilvo raumenis; padeda greičiau susigrąžinti pilvo ir liemens formas bei odos stangrumą. Kelnaitės patogios ir praktiškos – įtempimas reguliuojamas šonuose esančiomis sagtelėmis. Rasite ir pagal besiūlę technologiją pagamintas medvilnines kelnaites – jos elastingos, funkcionalios ir labai patogios.

Po gimdymo dažna moteris renkasi elastinį fiksuojuojamąjį korsetą. Jis – tvirtesnis už kelnaites, tad ypač tinka po cezario pjūvio – prilaikoma žaizda mažiau juda, o kai mažiau juda – mažiau ir skauda, moteris jaučia psichologinį saugumą. Korsetai būna su dvigubu užsegimu – taip galima reguliuoti užsegimo laisvumą.

Mamų atsiliepimai

■ „Nors populiariausiu ir universaliausiu laikomas diržas, man patogesnės buvo kelnaitės su prilaikančiu diržu, jas dėvėjau maždaug nuo 6-ojo mėnesio visada, kai reikėdavo išeiti į lauką. Na, o darbe tai jos buvo nepamainomos pagalbininkės, ypač sėdint prie kompiuterio. Tarp kitko, higieniniais sumetimais aš jas maudavausi ant apatinio trikotažo“, – Simona.

■ „Man tai patogesnis buvo diržas, nes jį galima reguliuoti, fiksuoti „lipukais“ ir juostis ant apatinių drabužių“, – Olga.

■ „Į pagalbines priemones šiaip žiūrėjau skeptiškai, kol pradėję varginti juosmens skausmai privertė užsukti į vaistinę. Kadangi mano darbas yra mobilus (esu žurnalistė), labai džiaugiausi elastiniu diržu, kuris leido man pamiršti nugaros skausmus vairuojant. Taip pat įsigijau ir kompresines kojines, kurios sumažino kojų tinimą“, – Kristina.

■ „Gailiuosi, kad po gimdymo nedėvėjau jokių kelnaičių ar korsetų. Mano dukrytei jau greit dveji metukai, o aš vis nesugebu atsikratyti kabančio pilvo“, – Vilma.

Mielos būsimos mamytės, jauskitės patogiai ir atrodykite gražiai, dėvėdamos funkcionalius gaminius!

Visų aukščiau minėtų gaminių ieškokite AB „Ortopedijos technika“ prekybos salonuose.

 

Straipsnis iš žurnalo “Mažylis”, 2015 m.