Pavasarinis perversmas batų dėžėje

Tikinama, kad ryškiausia pastarųjų metų mados tendencija – ne stilius, modelis ar spalva, o tai, ko trokšta akys, ir nesvarbu, kalbame apie drabužių ar atėjusio šiltojo metų sezono avalynės paieškas. Skirtingi mados namai bando sugundyti savo atradimais, tačiau moterims pačioms teks apsispręsti: ar paisyti mados įgeidžių, ar praktiškumo ir patogumo. O gal pavyks viską suderinti?

Mados karuselėje

Mados savaičių Milane, Paryžiuje, Londone atgarsiai skelbia nuotaikingo pavasario–vasaros sezono pradžią: klasika užleidžia vietą ryškioms ir gaivioms spalvoms, futuristinėms formoms, originalių faktūrų deriniams ir išskirtinei batų apdailai.

Ryškūs laiveliai

Patikimi, visur ir visada derantys – šio modelio bateliai, matyt, amžiams įsitvirtino moterų garderobe. Ne išimtis ir šis sezonas: stilistai ragina atkreipti dėmesį į odos, verstos odos – zomšos ar analogišką aksominį paviršių turinčio audinio batelius. Ant podiumo karaliauja ryškios spalvos, itin – gaivi, pievos žalia, siūlomi drąsūs spalvų deriniai, pavyzdžiui, bordo ir baklažano spalvos, pilka (rusva) ir mėlyna, geltona, žalia ir ryški rožinė. Juoda spalva šį sezoną nėra aktuali – ji užleido vietą asfalto, antracito spalvai. Dalykinio stiliaus įvaizdyje derės rusvų, pilkų, kreminių atspalvių avalynė. Įdomi, išskirtinė apdaila – svarbiausias proginių ir linksmų laisvalaikio batelių privalumas. Laivelio modelio bateliai gali būti tiek ant aukštos, plonos ir grakščios pakulnės, tiek ant stambesnės, kur kas patogesnės, 4–6 cm aukščio pakulnės.

Sportiškas stilius

Šį sezoną sportinio stiliaus avalynė pristatoma labai netikėtai: šalia jau pernai buvusių madingų mokasinų, sportinio stiliaus batelių ant pastorinto pado, kuriuos moterys greitai išmoko derinti tiek prie suknelių, tiek prie kelnių, atsirado atviri sportiniai sandalai. Jei su pirmais iš bėdos buvo galima sportuoti ar aktyviai ilsėtis, tai su pastaraisiais jokios kalbos apie sportą negali būti – jie tam neskirti. Dizaineriai įsigudrino suderinti du tarpusavyje nederančius daiktus ir sukurti avalynę su charakteriu: sportiniai sandalai labai primena basutes, dažnai turi atvirą noselę ir kulną, skirtingų formų iškirpimus šonuose, jie itin spalvingi, neretai ant tokio paties ryškaus, originalaus modelio pado. Sportiniai sandalai siuvami ne tik iš odos, bet ir iš tekstilės, šiuolaikiškų sintetinių medžiagų, ypatingas dėmesys skiriamas apdailai. Tiesa, ji svarbi ne visiems dizaineriams – kai kuriems svarbiausia yra avalynės praktiškumas: ant podiumo labai daug baltos spalvos – grynos ar turinčios metalo blizgesį.

Platforma

Atsvara praktiškai pado neturintiems sandalams – batai, basutės ant platformos. Jos dėka pakulnės aukštis gali siekti 20 cm ir tai dar ne riba. Ši tendencija patiks žemo ūgio moterims – pasirinkusios tokius batelius jos gali akimirksniu „paaugti“ nuo 4 iki 10 cm. Gana dažnai platforma sumaniai paslėpta, dekoruota. Sezono aktualija – vientisa, lygi platforma be pakulnės.

Sandalai

Maždaug prieš 8 metus buvę madingi sandalai tapo ir ateinančios vasaros favoritais, tačiau jie ne paprasti, o Olimpo užkariautojai – romėniško stiliaus, vos ne kelius siekiantys gladiatorių sandalai. Tokio modelio avalynę siūlo skirtingi mados namai: vieni moterų blauzdas apjuosia dešimčia tarpusavyje sutvirtintų plonų juostelių, kiti – apsuka ar suvarsto raišteliais, dar kiti suveržia 3– 4 cm pločio diržais su grubiomis sagtimis. Tikinama, kad tokie sandalai patogūs, praktiški, dera net ir prie elegantiško klasikinio stiliaus apdarų.

Pynimas

Ypatingai išraiškinga persipynusių plonų dirželių faktūra šį sezoną susižavėję beveik visi mados namai: vieni įvairių raštų pynimais puošia elegantiškus aukštakulnius, laisvalaikio stiliaus batelius ar ilgus gladiatoriaus sandalus, kiti siūlo pamiršti saiką ir rinktis lengvus vien iš plonų odos juostelių išpintus batus laivelius.

T formos užsegimas

Vis labiau populiarėja avalynė su T formos užsegimu: siauras, dailus dirželis eina priekio viduriu ir susijungia su tokiu pat užsegimu aplink čiurną. Būtent ši detalė daro koją labai moteriška, ją siaurina, suteikia pėdai grakštumo, be to, tokio modelio avalynė yra labai patogi.Tokios savybėmis pasižymi ir bateliai, basutės, papildomai tvirtinami aplink čiurną kaspinais, raišteliais.

Gyvūnų oda

Vis dar madingi plėšriųjų gyvūnų kailio ir roplių odos motyvai. Rekomenduojama atkreipti dėmesį į gyvatės odą – šiais metais ji dominuoja tiek viena, tiek deriniuose su lygia tos pačios ar kitos spalvos oda, zamšu, laku, grubia tekstile.

Smaila nosis

Viskas, kas nauja – kiek primiršta sena: elegantiški bateliai su smailiomis noselėmis vėl madingi, jie – šio sezono favoritai!

Stambi pakulnė

Avalynė ant tokios pakulnės atrodo gana grubiai ir iššaukiančiai. Tačiau, ji gana patogi – pėda jaučiasi stabiliai. Pakulnė gali būti aptraukta ta pačia oda kaip batas ar padengta plona metalizuota danga, pagaminta iš skaidraus, stiklą primenančio ar matinio plastiko, puošta išskirtine apdaila.

Svarbiausia – patogūs

Po žiemos įšokus į pavasarinius batelius jautiesi tarsi ant sparnų. Deja, ne visada: bateliai turi būti ne tik stilingi, bet ir lengvi, patogūs. Kaip išsirinkti naujus batus pavasariui, pataria gydytojas ortopedas traumatologas Gintautas Pocius.

Šiemet madingi arba aukštakulniai, arba bateliai beveik be pakulnės. Kas sveikiau, ką geriau rinktis?

Renkantis batus atkreipkite dėmesį į pakulnę: ji turi būti ne aukštesnė kaip 5 cm – kiekvienas kulno pakėlimo centimetras padidina krūvį priekinei pėdos daliai 10–20 proc. Dėl to keičiasi įprasti atramos taškai, kojų pirštams tenka didesnis svoris, ilgainiui nykštys pradeda krypti į vidų ir iššoka kauliukas. Nepatartina rinktis ir avalynės su itin siauromis noselėmis, ypač jei pėda plati: pirštai bus nuolat spaudžiami, atsiras pūslės, nuospaudos, taip pat gali deformuotis pėdos kaulai.

Gana dažnai moterys tampa mados aukomis: perka gražius batus, nors jie ir nėra labai patogūs, viliasi, kad prasinešios.

Niekada nesirinkite jau parduotuvėje spaudžiančios avalynės: greičiau deformuosis pėda, nei prasitampys ankšti batai. Jie turi atitikti pėdos ypatumus, juose koja turi jaustis komfortiškai. Kaip tik todėl parduotuvėje geriausia apsilankyti vakare: pėda per dieną patinsta, todėl išsirinkti batai bus patogūs net ir po ilgų darbo valandų.

Prieš perkant pravartu batus ne tik apsiauti ir pažiūrėti, kaip dailiai jie atrodo ant kojos, bet pasivaikščioti – patikrinti, kaip pėdos juose jaučiasi, gal netinka batų dydis, forma. Atkreipkite dėmesį į padą, jis neturi būti labai kietas ir sunkus. Tokie batai bus nepatogūs, pėda greitai pavargs. Rinkitės batus su minkštais padais, ypač padikaulių galvučių ir pirštų srityje.

Kaip pasirinkti tinkamiausią avalynę?


Žmogaus pėda skiriasi ne tik ilgiu, bet ir pločiu. Jei pėda platesnė, ieškokite avalynės su W simboliu. Jis žymi, kad šis modelis skirtas platesnei pėdai. Jei skliautas labai išreikštas, aukšta keltis, rekomenduoju rinktis avalynę su raišteliai ar dirželiais, kurie leidžia padidinti avalynės apimtį. Jei Jūsų avalynė nėra ortopedinė, rekomenduojama naudoti specialius ortopedinius įdėklus.

Vis daugiau batų gaminama iš odos pakaitalų, tekstilės, latekso, gumos ir pan. Ką manote?

Be abejonės, geriausia rinktis natūralius pluoštus: natūralią odą ir natūralią tekstilę. Tačiau pastaruoju metu išrandamos įvairios sintetinės tekstilės rūšys, kurios kaip ir natūralūs pluoštai lengvai išgarina drėgmę, neleidžia jai patekti į avalynės vidų. Jei nesate jautrūs tokiai sintetinei tekstilei, avalynė iš minėtų medžiagų labai praktiška ir ilgaamžė.

Ką patartumėte brandaus amžiaus moterims?

Vyresnės moterys daug dažniau turi pėdos deformacijų, Svarbiausia išsirinkti batus, kurie netrintų pėdos deformacijų – susidariusios nuospaudos ir žaizdos gali sukelti sunkumų ateityje.

Kaip išrinkti sveiką ir kokybišką avalynę mažiems vaikams?

Vaikų pėdos skliautai formuojasi iki 6–7 m. amžiaus, todėl labai svarbu, kad bato užkulnis būtų standus ir fiksuotų kulną, noselė būtų plati ir nevaržytų augančios pėdutės judesių. Kokybiški vaikiški batai gaminami daugiausiai iš natūralios odos ar aukštos kokybės sintetinių lengvai kvėpuojančių medžiagų, todėl vaiko pėdutė tokioje avalynėje neprakaituoja.

Prižiūrėtos ir sveikos pėdos

Pėdų grožis – ne tik glotni pado oda, madinga nagų lako spalva – svarbu, kad jos jaustųsi nepavargusios, būtų sveikos ir švarios“, – atkreipia dėmesį  Aistė Gedvilaitė, AB „Ortopedijos technika“ specialistė.

  • Pėdų nuovargiui ir tinimui sumažinti, išsausėjusiai ir suragėjusiai odai suminkštinti labai tinka įvairios vonelės. Pats paprasčiausias receptas: šiltas vanduo, kuriame ištirpinta valgomoji arba jūros druska arba šaukštelis sodos. Galite naudoti ir šaltesnį – kambario temperatūros vandenį su ledo kubeliais. Jei paruošite abi šias voneles ir kojas pakaitomis palaikysite vienoje, o paskui kitoje, temperatūrų kontrastas efektingai sumažins ne tik kojose susikaupusį sunkumą, bet ir bendrą kūno nuovargį po sunkios darbo dienos, atslėgs raumenų įtampa, pagerės kraujotaka kojose, pėdų oda bus gražesnė, skaistesnė. Kontrastinės vonelės turėtų tapti kasdienybe.
  • Pėdų masažas – viso kūno palaima: jis stiprina nervų sistemą, mažina įtampą, stresą, stimuliuoja vidaus organų veiklą, kraujotaką. Didžiausią malonumą pajusite apsilankiusios pas specialistą, tačiau ir pačios galite pamasažuoti pavargusias pėdas užlašinusios kelis lašus aliejaus, patepusios kremu, ypač vėsinančiu.
  • Labai sveika vaikščioti basomis po karštą smėlį, šaltą žolės rasą, kietus akmenėlius, kurie dirgina padus. Visa tai aktyvina ne tik pėdų, bet ir viso kūno kraujotaką, raumenų bei nervų sistemas.
  • Paprasti pratimai – ėjimas pirštų galais pasistiebus, ant kulnų, užrietus kojų pirštus, pėdų tempimo pratimai, gilūs pritūpimai ant pirštų galų, ėjimas apvalia lazdele išilgai, sėdėjimas sukryžiavus kojas („Turkiška poza“) arba ant kulnų – stiprina pėdų ir blauzdų raumenų bei raiščių sistemą, gerina sąnarių lankstumą, čiurnos bei pėdos stabilumą
  • Prakaituojančioms pėdoms labai tinka ąžuolų žievės ar avižų šiaudų nuoviras. Nuovirui imkite apie 100 g žaliavos, pavirkite 30 min., praaušusiame skystyje kojas palaikykite 10–30 min. Prakaitavimą mažina ir laurų lapai: porą saujų lapų užpilkite 3 l verdančio vandens, uždenkite, palaikykite, iki skystis atvės, ir mirkykite kojas.

Eglė Leonovienė