Šalin aulinukus – norisi aukštakulnių! Ką daryti, kad jie „neprikaukšėtų“ problemų?

Atšilus orams, norisi mesti šalin sunkius žieminius batus, ir pagaliau avėti dailiais aukštakulniais. Deja, tokie bateliai – gražių ir sveikų kojų priešai. Tad kaip suderinti madą su sveikata? Ką daryti, kai ima varginti iššokęs kojos kauliukas ir pasireiškia pėdos deformacijos?

Aukštakulnių gerbėjų vargai

Aukštakulniai bateliai laikomi vienais svarbiausių madingų ir savimi pasitikinčių moterų atributų. Tad dauguma dailiosios lyties atstovių savo spintoje turi ne vieną jų porą. Vis dėlto, „Gijos Klinikų“ ortopedas traumatologas Gintautas Pocius perspėja, kad tokia avalynė neretai prišaukia rimtas sveikatos problemas. Pasak specialisto, avint aukštakulnius batus, ypač, jei jų priekis – siaurėjantis, ilgainiui kojų pirštai sustumiami į pėdos centrinę dalį. Nykštys nukeliauja į išorinę pėdos pusę, o mažasis pirštas – į vidinę. „Normalios eisenos metu žingsnis prasideda nuo pėdos pastatymo ant kulno. Padikauliai ir nykštys dalyvauja tik atsispiriant. Tačiau avint aukštakulnius, kardinaliai pasikeičia pėdai tenkantys krūviai. Kuo aukštesnis bato kulniukas, tuo mažiau krūvio tenka moters kulnui, ir tuo daugiau apkraunama padikaulių galvučių sritis bei nykštys – paaiškino gydytojas. – Ilgainiui išsitampo raiščiai ir normalią pėdos formą prilaikančios sąnarių kapsulės. Tada išsivysto negrįžtamos pėdų deformacijos.“ Pasak gydytojo, dažniausiai aukštakulnių gerbėjos skundžiasi išsikišusio kauliuko, plaktukinių pirštų ir penktojo padikaulio deformacijomis.

Avalynę aukštu kulnu dažnai avinčios moterys galiausiai nė nebegali vaikščioti su žemakulniais batais. Avėdamos ne aukštakulnius, jos jaučiasi tarsi virstų atgal. ,,Prie aukštakulnių įpratusios moterys, avėdamos kitokią avalynę, dažnai skundžiasi čiurnų ir blauzdų tempimu bei skausmu. Tai įvyksta dėl sąlyginio Achilo sausgyslės ir užpakalinės blauzdos raumenų grupės sutrumpėjimo, kuris atsiranda pastoviai vaikštant ant aukšto kulno“, – atskleidė G. Pocius.

Jei jaučiate tempimą ir skausmą Achilo sausgyslės bei blauzdos raumenų srityje, gydytojas pataria atlikti Achilo sausgyslės tempimo pratimus. „Atsistokite ant laiptuko ir iš lėto leiskite kulnus žemyn. Po ilgesnio pasivaikščiojimo su aukštakulniais, masažuokite pėdas, rankų pagalba tiesinkite pirštus. Jei jaučiate, kad pėdos sutinusios, pamirkykite kojas druskos vonelėse. Tačiau jei šios profilaktinės priemonės neduoda norimo rezultato, rekomenduoju kreiptis į medikus“, – atkreipė dėmesį jis.

Kaip išsirinkti tinkamus batelius?

Žinoma, pavasarį norisi pasipuošti. Tačiau G. Pocius pataria neaukoti sveikatos dėl mados. Gydytojas pastebi, kad šiandien tikrai galima atrasti gražių ir pėdai nekenkiančių batelių. „Patarčiau rinktis komfortišką avalynę su bukesniu bato priekiu ir kulnu iki 4-5 cm. Vidpadis idealiu atveju – minkštesnis, kuriame išformuoti išilginis ir skersinis skliautai, – patarė pašnekovas. – Kasdienybei geriausiai tinka batai iš natūralios odos ar modernių, kojai kvėpuoti leidžiančių ir vandeniui atsparių, sintetinių medžiagų. Kasdienės avalynės kulnas neturėtų būti aukštesnis nei 5 cm. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad kiekvienas papildomas kulniuko centimetras net 10 % padidina krūvį, tenkantį padikaulių ir pirštų sričiai. Tai reiškia, kad jei jūsų kulniukas yra 10 cm aukščio, padikauliams tenka dvigubai didesnis krūvis, nei vaikštant avalyne lygiu kulnu.“

 

Šiltėjant orams, G. Pocius nerekomenduoja rinktis įspiriamų basučių, kurios kiekvieno žingsnio metu smukčioja ir neturi nė menkiausio fiksavimo kulno srityje. „Po ilgesnio pasivaikščiojimo, tokia avalynė gali sukelti blauzdos ar pėdos raumenų skausmus, diskomfortą. Avint tokias basutes, pasikeičia eisena, nes įdarbinamos kitos raumenų grupės nei turėtų būti natūraliai“, – atkreipė dėmesį jis.

Gydytojas pabrėžė, kad avalynę rinktis reikėtų itin kruopščiai. Jis pataria į batų parduotuvę eiti po pietų, nes net ir visiškai sveikų žmonių pėdos per dieną patinsta. ,,Atkreipkite dėmesį į bato priekį – jis turėtų būti bukesnis. Tokiu atveju, mažiau deformuosite pirštus. Matuojantis avalynę, ji neturi niekur spausti. Kad įsitikintumėte jos patogumu, parduotuvėje su planuojamais įsigyti batais pavaikščiokite bent keletą minučių. Jaučiate spaudimą ir nepatogumą? Klaida manyti, kad batas prasitampys ir viskas bus gerai. Deja, nešiojant netinkamą avalynę, tik deformuosite pėdą – atkreipė dėmesį pašnekovas. – Jei norite avėti aukštakulnius renginyje, nepatingėkite pasiimti ir atsarginių patogių batų. Jie išgelbės jus nuo kančių, jei prireiks ant kojų praleisti ilgesnį laiką nei manėte.

Sveikatai palankus grožis

Negalinčioms gyventi be aukštakulnių, G. Pocius pataria įsigyti specialiai šiai avalynei skirtus įdėklus. Jie apsaugos nuo negrįžtamų pasekmių, nes žingsnio metu sušvelnins padikaulių galvučių sričiai tenkančius smūgius. Tokie įdėklai taip pat saugo labiausiai pažeidžiamas pėdos vietas, koreguoja deformacijas. Norint atstatyti kojoms jau padarytą žalą, gali prireikti ir ortopedinės avalynės. Laimei, pasak gydytojo, tobulėjant gamybos technologijoms, individualiai pritaikyti ortopediniai batai tampa vis patrauklesni ir sunkiai atskiriami nuo standartinės avalynės.

 

 

 

Šaltinis: žurnalas „Sveikata“, Gintarė Vasiliauskaitė.

SUSIJUSIOS PREKĖS

Patogūs aukštakulniai gai būti realybe. Gydytojo patarimai į ką atsižvelgti perkant aukštakulnius ir ką daryti, kad turimi būtų patogūs.

Plačiau apie gydytoją skaitykite ČIA.

Visą įdėklų asortimentą rasite ČIA.