Jūsų nugara išlaiko Jus vertikalioje padėtyje ir padeda Jums atlikti įvairias veiklas. Nugara nuolat yra darbiniame režime, tačiau dažniausiai to net nepastebite. Bet būtent dėl šios priežasties nepaprastai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip judate ir kokia Jūsų laikysena būna įvairiose kasdienėse veiklose. Net smulkmenos gali turėti didelės įtakos Jūsų nugaros sveikatai.
Norint tinkamai prižiūrėti nugarą ir stuburą, nereikia didelių pokyčių Jūsų gyvenime ar kasdienėje rutinoje. Atidesnio judesio ir taisyklingos laikysenos integravimas į kasdienę veiklą gali pagerinti bendrą nugaros būklę ir padėti išvengti nugaros skausmo!
TINKAMA PADĖTIS, SAUGANT NUGARĄ
Atkreipkite dėmesį į tai, kaip sėdite ir stovite. Stebėkite save sėdėdami ar stovėdami darbe, gamindami maistą, žiūrėdami televizorių ar laukdami autobuso.
Jei tenka ilgai stovėti, stenkitės stovėti taip, kad Jūsų pėdos abi tolygiai remtųsi į grindis, venkite stovėti pasirėmę ant vienos kojos, nes tokiu atveju kojos ir klubai patiria netolygias apkrovas. Sveikai laikysenai būtina sąlyga, kad Jūsų klubai ir galva sudarytų vertikalią liniją, o keliai – šiek tiek sulenkti. Jei įmanoma, stenkitės ilgai nestovėti vietoje, darykite mažas pertraukėles, kad galėtumėte pasėdėti ar pasivaikščioti. Jeigu negalite pasitraukti iš tos pačios vietos, pasistenkite kartas nuo karto bent jau atlikti kokius nors judesius vietoje: atsistokite ant kojų pirštų arba pėdomis lėtai siūbuokite pirmyn – atgal ant kulnų.
Sėdint ilgą laiką, svarbu, kad stuburas išliktų tiesus – fiziologiškai taisyklingos anatominės formos. Tai reiškia, kad sėdėti reikia šiek tiek pakreipus dubenį į priekį ir vos kilstelėjus krūtinę. Jūsų pečiai turi būti atpalaiduoti, vienoje linijoje su krūtine, nepakumpę į priekį. Kaip ir stovint, šiek tiek pakeitę sėdėjimo padėtį, suaktyvinsite nugarą ir išvengsite vienpusio mechaninio streso.
Jei didelę savo laiko dalį darbe praleidžiate sėdėdami, labai svarbu, kad Jūsų darbo vieta būtų įrengta kuo patogiau nugarai.
Ergonomika vaidina svarbų vaidmenį gerai Jūsų savijautai: darbo baldai, tokie kaip darbastalis, stalas ir kėdė, būti patogūs, pritaikyti pagal Jūsų ūgį. Net monitoriaus biure padėtis ir naudojamos klaviatūros bei pelės tipas taip pat gali turėti įtakos laikysenai.
Propaguokite dinamišką sėdėjimą: darykite pertraukėles – reguliariai atsistokite ir pasivaikščiokite.
TINKAMAS KĖLIMAS IR NEŠIMAS
Nešiodami sunkius daiktus labai apkraunate nugarą, nesvarbu, ar esate statybvietėje, perkeliate baldus ar apsiperkate. Laimei, galite apsaugoti savo nugarą ir stuburą, jei darysite tai sąmoningai, atsižvelgdami į tam tikras taisykles, skirtas kelti ir nešti sunkesnius daiktus.
Jei bandote pakelti ką nors sunkaus, atsistokite kuo arčiau objekto ir pritūpkite. Krovinį laikykite kuo arčiau kūno, tada atsistokite tiesia nugara, daugiausia naudodamiesi kojų jėga, kad nukrautumėte nugarą. Jeigu pavyktų ,,įdarbinti‘‘ nugaros raumenis, pagerėtų stabilumas. Dėdami daiktą ant grindų, nesilenkite į priekį. Verčiau pritūpkite lenkdami kelius tiesia nugara.
GERINKITE LAIKYSENĄ ĮTVARAIS
Juosmens – nugaros įtvarai suteikia papildomą atramą ir stabilumą, lavinant taisyklingos laikysenos įgūdžius.
Įtvarai padeda sumažinti skausmą, masažuoja įsitempusius raumenis ir stabilizuoja nugarą, tokiu būdu pagerėja laikysena ir apsaugomas stuburas.