Padėkime pavargusioms kojoms

Kojų nuovargis ir skausmas – nemalonus simptomas, kurio priežastys dažniausiai glūdi gyvenimo būde.
Šiandien ši bėda kamuoja ne tik vyresnio amžiaus žmones ir dirbančius fizinį darbą, bet ir jaunus, kurie didžiąją dienos dalį praleidžia sėdėdami.

Kodėl pavargsta kojos

Kojų nuovargis ir skausmas gali atsirasti dėl daugelio priežasčių. Dažniausiai jį sukelia laikinas diskomfortas, sunkus darbas, tačiau vis dažniau pasitaiko ir lėtinių skausmų apraiškų. Kojų nuovargį dažnai lydi ir skausmas: kojų raumenų, skausmas blauzdose, pėdų maudimas.
Kojos pavargsta dėl daugelio priežasčių. Svarbiausios jų – išsiplėtusios venos, pilnapadystė, antsvoris, kojų raumenų pertempimas, ilgas stovėjimas, sėdėjimas, nutukimas, nėštumas, vidurių užkietėjimas, rūkymas ar net kontraceptiniai vaistai.
Blauzdose atsiradęs traukimo skausmas – ženklas, kad trūksta kalcio, vitaminų ir mikroelementų. Jis paprastai sustiprėja naktį ilsintis.

Kada kreiptis į gydytoją

Pernelyg greitas kojų nuovargis jau yra priežastis pasikonsultuoti su gydytoju. Gali būti, kad kojų skausmas jus kamuoja dėl netinkamo gyvenimo būdo – per sunkaus fizinio darbo arba sėdimos veiklos. Tačiau gydytojas gali nustatyti ir rimtesnę kojų nuovargio ir skausmo priežastį.
Pavyzdžiui, jeigu stipriai ragėja jūsų oda, jei pastebite pėdų jautrumo sumažėjimą, eisenos pakitimus – gali būti, kad pakaks tik pakeisti avalynę. Tačiau pavargusios ir patinusios kojos labai dažnai yra vienas prasidedančios venų varikozės ženklų.
Kojų nuovargis ir skausmas taip pat gali varginti ir dėl degeneracinės sąnarių ligos, sėdmens nervo uždegimo, nėštumo metu, dėl sąnarių plyšimų ir pan.

Kaip sau padėti

  • Kojų šildymas. Kojų raumenų nuovargis ir skausmas dažnai malšinamas ar mažinamas naudojant šildomąsias priemones (pūslę, elektrinę šildyklę ar priglaudus prie kojų šilto vandens butelį).
  • Masažas. Galite sau padėti masažuodami kojas specialiais masažuokliais ar tiesiog rankomis. Taip pat efektyvus masažas dušo srove: drungnu vandeniu sukamaisiais judesiais masažuokite kojas kylant nuo čiurnų kelių link.
  • Šiltos vonelės. Jeigu kojų nuovargis ir skausmas ypač kankina vakarais ir naktimis, prieš miegą pašildykite kojas jūros druskos ir šilto vandens vonelėje. Tai praplečia kraujagysles ir dažniausiai nakties metu skausmas turėtų nuslopti.
  • Vaistažolių arbatos. Kojų raumenų maudimas taip pat mažinamas geriant priešuždegiminį poveikį turinčias vaistažolių arbatas. Labiausiai rekomenduojamos medetkos ir ramunėlės.
  • Kompresinės kojinės. Dienos metu kojų nuovargį puikiai mažina specialios kompresinės kojinės. Jas mūvint vakare kojų nuovargio ir skausmo galite nė nejusti. Fiziologiškai taisyklingai apspausdamos kojas (stipriausiai ties čiurna ir laipsniškai mažėjant, kylant į viršų), kompresinės kojinės suaktyvina kraujotaką, todėl mažėja kojų tinimas.
  • Nemalonus kojų raumens skausmas gali būti mažinamas į pagalbą pasitelkus ir įvairiausius aliejus. Ypač, jeigu jus kankina skausmas ramybės būsenoje (kojų skausmas naktį ir kojų skausmas ryte). Aliejus įmasažuokite į kojas. Po masažo pavargusios kojos atgaus energiją, skausmas sumažės ir nuovargis kojose dings.
  • Padėties keitimas. Jei kamuoja kojų nuovargis dirbant stovimoje padėtyje, kiek įmanoma daugiau buities darbų dirbkite atsisėdę. Jei daug stovite darbe, pasirūpinkite atrama ir kartas nuo karto prisėskite. Apskritai darbe kas pusvalandį reikėtų atlikti mankštą kojoms: pasivaikščioti, patupinėti, palankstyti kelius.
  • Kojos į viršų. Gulėdami kojas stenkitės laikyti aukščiau pakeltas, nes tai paspartins kraujotaką nuo pėdų širdies link. Tokiu būdu sumažės patinimas ir venų apkrova.
  • Vėsus vanduo. Vasarą vakarais kojas apliekite vėsaus vandens dušo srove.
  • Drabužiai, avalynė. Venkite siaurų, aptemptų drabužių, ankštos avalynės.

Jei esate pilnapadžiai

Esant plokščiapadystei, būtinas pasyvus pėdų palaikymas naudojant ortopedinius vidpadžius. Nuo to priklauso pėdos ir blauzdos laukų, sąnarių bei raumenų biomechanika kiekvieno mūsų žingsnio metu. Taip pat ir bendra organizmo savijauta. Ortopedinės priemonės, be apkrovos sumažinimo pėdos skliautui, dar padeda išlaikyti taisyklingą pėdos ašį.

Tekstas iš: Moters savaitgalis. Daili ir sveika