Atsinaujinęs nugaros skausmas: profesionalus rankininkas apie vos nesibaigusią karjerą

„Ten, kur prasideda profesionalus sportas, baigiasi sveikata“, – sako „Gijos Klinikų“ masažuotojas Tadas Bagdonas, kartu su kolega kineziterapeutu Ruslanu Maglionok, kurių dėka „Granito“ rankininkui Lukui Feoktistovui nugaros skausmas liko praeityje.

Ne vieno mediko kabineto duris dėl staiga surakinusio skausmo varstęs sportininkas pripažįsta, kad jau buvo kone praradęs viltį grįžti į rankinio aikštelę.

„Nugaros skausmas kankino jau ilgą laiką. Su skausmu juosmens dalyje, kojų skausmu buvau susigyvenęs lyg su senais draugais. Jie prasidėjo dėl didelio fizinio krūvio, raumenų jėgos disbalanso, netaisyklingos laikysenos ir netinkamai atliekamų pratimų. Prieš 7 metus patyriau nugaros traumą, kurios padariniai netikėtai užklupo vieną rytą“, – pasakoja žinomas sportininkas, prieš kelis mėnesius nubudęs su stipriai skaudama nugara, dėl kurios teko kuriam laikui stabdyti rankinio karjerą. L. Feoktistovas tvirtina, kad, kol surado būdą kovoti su netikėtai užklupusiu stipriu nugaros skausmu, praėjo labai daug laiko. Iš pradžių teko vartoti didelį vaistų kiekį, kuris tik trumpam numalšindavo skausmą.

„Šiandien, dėka profesionalių specialistų – masažuotojo Tado Bagdono ir kineziterapeuto Ruslano Maglionok – vaistų man nebereikia. Galiu pasakyti, kad iki susitikimo su šiais medikais nuėjau kryžiaus kelią. Sulig kiekviena diena man buvo vis blogiau. Mano situaciją buvo galima apibūdinti posakiu „teko mokytis vaikščioti iš naujo“, – atvirauja sportininkas.

Jau po paties pirmojo T. Bagdono atlikto kaklo ir pečių juostos masažo lygiai 10 minučių jaučiausi lyg visiškai sveikas atletas. Atsimenu, tada pajuokavau, kad apsiausiu sportbačius ir eisiu pabėgioti“, – tikina L. Feoktistovas ir priduria, kad po kiekvieno masažo seanso jautėsi vis geriau, o šiandien pas masažistą lankosi tik profilaktiškai. Rankininkas pažymi, kad itin didelių vaisių davė ir profesionalūs kineziterapeuto R. Maglionok patarimai.

„Visos Ruslano mintys, visi sugalvoti pratimai, atlikti laiku ir teisingai, šiandien leidžia man bėgti ir atlikti šuolius. Kas kartą po apsilankymo pas „Ortopedijos technikos“ specialistus suprantu, kad su jų pagalba man galbūt dar pavyks grįžti į rankinio aikštelę. Tai – svajonė, kurią bandome pasiekti“, – tikina L. Feoktistovas.

Kantrybės prireikia ne tik sportininkams, bet ir specialistams

Masažuotojas T. Bagdonas pripažįsta, kad traumų gydymas reikalauja kantrybės ir iš specialisto, ir iš sportininko. Ne visada pavyksta problemą išspręsti greitai, pagelbėti sportuojančiam asmeniui per trumpą laiką, todėl tenka apsiginkluoti kantrybe. „Luko atveju problemą išspręsti užtruko apie du mėnesius. Du kartus per savaitę jis lankėsi masažuose, jam buvo skirtos mankštos, fizioterapija. Vis dar dirbame ties šia problema, kad ji būtų panaikinta galutinai. Ten, kur prasideda profesionalus sportas, baigiasi sveikata. Šitą tiesą žino turbūt visi”, – sako masažuotojas.

Specialistas priduria, kad su sportininkais dirbti dažniausiai būna lengviau, nes šie žino, kad jiems reikia greitai grįžti į savo darbą, toliau sportuoti, todėl yra pasiryžę iškęsti daugiau nei paprasti pacientai. T. Bagdonas ir R. Maglionok buvo ne pirmieji, į kuriuos dėl didžiulio nugaros skausmo kreipėsi sportininkas L. Feoktistovas, bet vieninteliai, kurie rado būdą jam padėti. „Lukas pasirodė pas mus, jausdamas ūmų skausmą. Paprasti judesiai, patys lengviausi pratimai – viskas, ką bandydavome daryti, provokuodavo skausmą, pablogėjimą. Situacija kurį laiką nė kiek negerėjo, kai kuriais momentais atrodė, kad net dar blogėja. Bet dirbant komandoje kartu su masažuotoju Tadu, atidžiai parinkus specialius pratimus giliųjų raumenų aktyvavimui, stiprinimui, situacija po truputį pradėjo gerėti. Galiausiai turime rezultatą – manau, kad Lukas jau greitai galės grįžti į sportą“, – pasakoja „Ortopedijos technika“ kineziterapeutas Ruslanas Maglionok.

 Ką reikia žinoti patyrus traumą

Anot specialistų, nugaros traumos – itin dažnai pasitaikanti problema ne tik profesionaliems sportininkams, bet ir mėgėjiškai sportuojantiems asmenims. Kineziterapeuto teigimu, pirmasis signalas, kad dėl nugaros traumos reikia skubėti pas gydytojus, yra nugaros skausmas, kuris nepraeina per dvi ar tris dienas, o jei jis itin aštrus – į medikus reikėtų kreiptis nedelsiant. „Reikia atminti, kad iškart sureagavus į nugaros skausmą, tai sutvarkyti yra gerokai lengviau, nei bandyti išgydyti praėjus kuriam laikui. Tai galioja kalbant apie bet kokias traumas“, – atkreipia dėmesį R.Maglionok.

Masažistas T. Bagdonas priduria, kad nors atrodo, kad su didesnėmis ar mažesnėmis traumomis gana dažnai susiduriantys profesionalūs sportininkai į jas turėtų reaguoti iškart, pasitaiko atvejų, kai ir sportininkai uždelsia ir taip neišvengia rimtų padarinių. Be to, jų traumos paprastai būna sudėtingesnės dėl patiriamo didesnio krūvio, tad ir gydymas neretai trunka ilgiau.

Kineziterapeutas R. Maglionok pabrėžia, kad dažnai rimtesnėms traumoms gydyti prireikia ne vienos priemonės, o viso jų komplekso ir laiko, tad siekiant visiškai išgyti, reikia kantriai nusiteikti. Jei po pirmųjų procedūrų nugaros skausmas atlėgsta, atsiranda judesių laisvumas, tai tik rodo, kad gydymas veikia, bet dar nereiškia, kad trauma yra iki galo išgydyta. Tad gydytojams neretai tenka pristabdyti į sportą anksčiau laiko skubančius sugrįžti profesionalus ir pasaugoti jų sveikatą. „Siekiant gerų gydymo rezultatų, labai svarbu ne tik masažai, tinkamai parinkti kineziterapeutų pratimai, bet ir tiksliai dozuojamas krūvis“, – pastebi R. Maglionok ir priduria, kad net ir po sėkmingo traumos gydymo medicinos įstaigoje svarbu kineziterapeuto rekomenduotus pratimus tęsti namuose profilaktiškai – tai padės apsisaugoti nuo traumų atsinaujinimo ateityje.