Lėtiniai sąnarių skausmai. Ką svarbu žinoti?

Daugelis bent kartą gyvenime susidūrė su peties, kelio ar klubo skausmais. Kartais jie praeina per porą dienų, o retsykiais užsitęsia keletą mėnesių. Jei nemalonūs pojūčiai trunka ilgiau nei pusmetį, skausmas tampa lėtinis. Jo ignoruoti nevalia, nes negydomas progresuos. 

Kas sukėlė peties skausmą?

Peties sąnarys – judriausias žmogaus organizme. Tad įvairūs peties skausmai pasitaiko dažnai. Juos patiria tiek jauni, tiek vyresni žmonės. Pasitempus peties raumenį ar patyrus sumušimą, skausmas dažniausiai praeina per keletą dienų. Tačiau jei skausmą, deginimą ar maudimą jaučiate jau ilgai, vertėtų sunerimti. Greičiausiai išsivystė lėtinis peties skausmas, kurį būtina gydyti. Tokio skausmo priežasčių yra ne viena, o nuo jų priklausys ir gydymo metodai.

Vieni dažniausių lėtinio peties skausmo sukėlėjų yra sukamosios manžetės pažeidimai. Sukamoji manžetė – tai raumenys ir sausgyslės, leidžiančios sukioti peties sąnarį. Paprastai su šiomis problemomis susiduria žmonės nuo 40 m., tačiau jos gali užklupti ir jaunuolius. Sukamosios manžetės raumenų plyšimą ar kitą pažeidimą kartais išprovokuoja ankstesnės patirtos traumos. Taip pat sunkus fizinis darbas ar įgimta kaulų struktūros deformacija. Su šia problema dažniau susiduria tie, kuriems reikia ilgai dirbti pakėlus rankas: elektrikai, krovikai, dažytojai.

Nuolatinius peties skausmus gali sukelti ir artritas bei artrozė (osteoartritas). Artritas – tai sąnario ir jį gaubiančių audinių uždegimas. Šia liga dažniausiai serga vyresni žmonės, bet ji gali kamuoti ir jaunimą. Sergant artritu vargina skausmai, ypač naktimis. Viena iš peties skausmus sukeliančių artrito rūšių – akromioklavikulinio sąnario artritas. Ši liga pažeidžia sąnarį, esantį viršutinėje peties srityje tarp mentės ir raktikaulio. Kamuoja skausmai, sąnarys patinsta. Artrozė sukelia panašius skausmus kaip artritas. Tačiau ji kyla ne dėl uždegimo, o susidėvėjus sąnariui. Vyresniems žmonėms taip nutinka dėl senėjimo, o jaunesniems – dėl didelio fizinio krūvio. Sąnarį gaubiančioms kremzlėms nusidėvėjus, kaulai ima remtis vienas į kitą. Tad kyla skausmas, sunku judėti.

Skausmų priežastimi įvairaus amžiaus žmonėms tampa ir peties ankštumo sindromas. Šios būklės metu sukamosios manžetės ir dvigalvio žasto raumenų sausgyslės suspaudžiamos tarp žastikaulio galvos ir mentės petinės ataugos. Dėl trinties raumenys ir sausgyslės patinsta, kyla skausmas. Šis sindromas išsivysto dėl įvairių sukamosios manžetės sužalojimų. Dažniau pasireiškia aktyviai sportuojantiems ir daug fiziškai dirbantiems. Ypač tiems, kurie rankomis atlieka daug judesių virš galvos: plaukioja, žaidžia beisbolą, tinklinį, dažo ir pan.

Lėtinis peties skausmas gali išsivystyti dėl bursito. Tai sąnario tepalinio maišelio (bursos) uždegimas. Šio maišelio pagrindinė paskirtis – užtikrinti sklandų sąnario judėjimą, mažinti jo trintį. Kilus uždegimui, sąnarys sustingsta, patinsta, jaučiamas skausmas ir maudimas. Dažniausiai bursitas atsiranda dėl per didelio sąnariams tenkančio krūvio ar traumų. Dar viena priežastis – kapsulitas, arba užšalęs petys. Esant šiai būklei, sustorėja peties sąnario kapsulė, tad ima kamuoti stiprūs skausmai, sunku judinti petį.

Į pagalbą – mankšta ir masažas

Nuolat jaučiamus peties skausmus dalis žmonių renkasi ignoruoti. Tačiau jei nemalonūs pojūčiai tęsiasi pusmetį ir ilgiau, būtina konsultuotis su gydytoju. Specialistas išsiaiškins skausmų priežastį ir skirs reikalingą gydymą. Kartais baiminamasi, kad nuo lėtinių peties skausmų išvaduos tik operacija. Tačiau ji atliekama sunkiais atvejais. Dažniau peties skausmai gydomi vaistais, mankšta, elektroterapija. Pažeidus sukamąją manžetę ar apėmus sąnario kapsulės uždegimui gali pagelbėti speciali mankšta. Ji padės sugrąžinti peties raumenis į taisyklingą padėtį ir sumažinti sąnariui tenkantį krūvį. Iš pradžių mankštą atliksite prižiūrimi kineziterapeuto. O vėliau – savarankiškai namuose.

Bursitas gydomas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo ar specialiomis injekcijomis. Pagelbės ir masažas – paskatins gijimą. Peties sąnario artritas dažniausiai gydomas taikant kineziterapiją. Specialistas išmoko pacientą atlikti tam tik-
rus pratimus, kurie slopina uždegimą ir malšina skausmą. Ši liga taip pat gydoma elektroterapija. Jos metu sąnariai ir raumenys veikiami elektros srove, kuri slopina uždegiminius procesus. Naudinga šilumos terapija, kai pažeista vieta gydoma šildančia infraraudonąja spinduliuote. Jei kamuoja peties ankštumo sindromas, padės poilsis, ledo kompresai. Kartais skiriama nereceptinių vaistų nuo uždegimo, steroidų injekcijų, fizioterapija.

Tik tada, kai paprastas gydymas neduoda norimų rezultatų, rekomenduojama operacija. Dažniausiai atliekama artroskopinė, organizmą tausojanti operacija, po kurios greičiau pagyjama. Tai minimaliai invazinė procedūra, daromi mažyčiai pjūviai, per juos įvedami maži specialūs optiniai įrankiai, kurie paciento kūną tausoja labiau nei įprasti. Operuojant petys stabilizuojamas, o jo sąnarį gaubiančios sausgyslės ir raumenys grąžinami į savo vietas. Tai padeda išsivaduoti iš kamavusių skausmų ir diskomforto. Po reabilitacijos vėl galima nesibaiminant užsiimti fizine veikla.

Kodėl skauda kelius?

Skausmu kelių srityje skundžiasi vis daugiau žmonių. Pastebima, kad dauguma jų gana jauni, dar nesulaukę 40-ies. Dažniausiai su kelių skausmais susiduria turintys antsvorio, taip pat aktyviai sportuojantys ar praeityje patyrę šios kūno dalies traumų. Jei ilgiau nei pusmetį jaučiate vieno ar abiejų kelių skausmą, jautrumą, patinimą, gali būti diagnozuotas lėtinis kelių skausmas, jaučiamas nuolat arba tik aktyviau judant. Tokiu atveju vaikštant ar lipant laiptais kelius aštriai suduria. Palietę skaudamą kelį galite jausti, kad jis patinęs, karštesnis.

Kaip lėtinį peties skausmą, taip ir kelių skausmus gali išprovokuoti artritas bei artrozė. Šios ligos pažeidžia sąnario kremzlę, tad ji ima nykti. Plonėjant sąnarių kremzlei, kamuoja skausmai. Viena artrito atmainų – reumatoidinis artritas. Tai lėtinis autoimuninis uždegimas. Dėl šios ligos žmogaus imuninė sistema ima pulti jo paties sąnarius, žaloti kaulus ir kremzles. Tad skauda kelius, jie tinsta.

Galiausiai reumatoidinis artritas gali sukelti sąnario deformaciją ir kaulo eroziją. Kita dažna kelių skausmo priežastis – tendinitas. Tai sausgyslių uždegimas ties vieta, kur jos prisitvirtinusios prie kaulo. Ši būklė atsiranda dėl intensyvaus sporto ar sunkaus fizinio darbo. Žmogų ima kamuoti skausmas einant, ypač lipant laiptais. Sąnarius maudžia, jie tinsta, palietus karšti. Kelių skausmus taip pat išprovokuoja bursitas – sąnario tepalinio maišelio (bursos) uždegimas. Būdingas patiriantiems didelį fizinį krūvį.

Jei ėmė nuolat skaudėti kelį, gali būti, kad plyšo meniskas. Tai kremzlinis audinys, esantis abiejose kelio pusėse. Jis gali plyšti atliekant netinkamus sukamuosius judesius, pritūpus. Neretai žmogus nepajunta jokių požymių, jie išryškėja tik vėliau. Kelius skaudėti gali ir dėl Beikerio cistų. Tokiu atveju sąnarius sutepantis sinovinis skystis ima kauptis pakinklio pusėje. Tuomet kyla skausmas ir patinimas, nes augančios cistos trukdo aplinkiniams raumenims ir sukelia spaudimą sausgyslėms bei nervams. Dažniausiai jaučiamas spaudimas žemiau kelio, pereinantis į dilgčiojimo pojūtį.

Kelių skausmui – šalčio terapija

Jei dažnai jaučiate kelių maudimą ar skausmą, į tai numoti ranka nevalia. Galbūt vystosi liga, kuri tik progresuos. Tad konsultuokitės su gydytoju ir išsiaiškinkite skausmo priežastį. Laukdami vizito pas specialistą, įsiklausykite į savo kūną. Jeigu matote, kad skausmą skatina tam tikri pratimai ar fiziniai veiksmai, jų neatlikite arba darykite kuo mažiau. Nepamirškite ilsėtis.

Lėtinis kelių skausmas, sukeltas artrito ir kitų sąnarių ligų, dažniausiai gydomas medikamentais ir kineziterapija. Taip pat taikomos įvairios procedūros. Pavyzdžiui, šalčio terapija, atliekama specialiu aparatu.

Šaltis mažina deguonies poreikį audiniuose. Todėl atpalaiduoja raumenis, slopina skausmą, malšina uždegimą. Kelių sąnariams stiprinti naudinga elektros srovės terapija. Elektrostimuliacija veikia kelius supančius raumenis, sąnarius bei minkštuosius audinius. Procedūros metu stimuliuojami nervai, raumenys susitraukinėja ir atsipalaiduoja. Todėl gerėja audinių mityba, medžiagų apykaita, kraujotaka. Sykiu grįžta prarastos audinių funkcijos, slopsta skausmas. Jei kelio sąnarys smarkiai pažeistas, rekomenduojama artroskopinė operacija. Jos metu atliekami maži pjūviai, todėl nepažeidžiami sveiki audiniai. Po tokios operacijos vargina mažesnis skausmas, reabilitacija trunka trumpiau. Pasibaigus gijimui, greičiau galima grįžti prie įprastos veiklos.

SOS! Maudžia klubą

Klubai dalyvauja atliekant beveik visus judesius. Todėl jų sąnarių skausmai pasitaiko itin dažnai. Klubo skausmas jaučiamas aplink klubo sąnarį. Ne visada skauda patį klubą, nemalonūs pojūčiai gali apimti ir šlaunis, kirkšnį. Jei ilgą laiką jaučiate klubo sąnario skausmus, rekomenduojama konsultuotis su gydytoju. Greičiausiai išsivystė lėtinis skausmas, kurį galėjo sukelti kelios priežastys. Viena jų – artrozė. Dėl amžiaus arba didelio fizinio krūvio nusidėvi sąnarių kremzlė. Todėl ima kamuoti skausmai, sąnariai patinsta. Lėtinius klubo skausmus neretai sukelia ir infekcinis artritas. Tai – sąnario infekcija, kuri žaloja sąnarių kremzlę. Pavojinga ir autoimuninė organizmo liga – reumatoidinis artritas, verčiantis paties organizmo imuninę sistemą žaloti kaulus ir kremzles. Taip pat gali būti, kad išsivystė bursitas – dėl didelio fizinio krūvio kilęs sąnario tepalinio maišelio uždegimas. O gal stipriai pasitempėte klubo sąnarį supančius raumenis ar raiščius? Taip dažnai nutinka žmonėms, kurie neturi fizinio pasirengimo, bet retkarčiais intensyviai sportuoja.

Jei klubo skausmus kenčiate ne vieną mėnesį, būtina konsultuotis su specialistu. Jei situacija nėra labai rimta, tikėtina, kad užteks kineziterapeuto pagalbos. Svarbiausia – stiprinti klubo sąnario jėgą ir giliuosius stuburo raumenis, kad padėtų išlaikyti kasdienę apkrovą. Specialistas parodys, kaip taisyklingai mankštintis. Kęsdami klubo skausmus, ypač jei sukelti artrozės, mankštindamiesi greičiausiai jausite diskomfortą. Tačiau judėti itin svarbu siekiant atsikratyti varginančio skausmo. Lėtinis skausmas gydomas fizioterapijos priemonėmis: ultragarsu, specialiu lazeriu, magnetiniu impulsu. Sunkiu atveju reikalinga klubo operacija.

Svarbiausia – prevencija

Specialistai pataria nepamiršti sveikai maitintis ir prižiūrėti kūno svorį. Sveika mityba sumažins uždegimų riziką. Be to, turint antsvorio klubai ir kelių sąnariai patiria per didelį krūvį. Tad subalansuotas svoris padės išvengti jų apkrovos.

 Jeigu norite kūną išlaikyti stiprų ir sveiką, stenkitės gerai išsimiegoti, ilsėtis, mokykitės valdyti stresą. Stresas ir nesubalansuotas gyvenimo būdas silpnina imuninę sistemą. Tuomet gali išsivystyti įvairios infekcijos ir sąnariams pavojingi uždegimai.

Žinoma, fizinis krūvis būtinas sveikatai. Tačiau nepamirškite, kad jo gali būti per daug. Jei nuolat pertempsite raumenis ir sąnarius, jiems pakenksite. Todėl pratimus atlikite taisyklingai, nesportuokite be saiko. Geriausia konsultuotis su kineziterapeutu, kuris nurodys, kokie ir kaip dažnai atliekami pratimai naudingiausi.

Šaltinis: žurnalas “Edita”.