Krištolinė Pelenės kurpaitė tinka ne visoms

Kiekviena moteris žino – neapsakomas malonumas išsitraukti dailias basutes ir pasijusti laisvai bei nevaržomai! Tik dažna bėda – ant kojų besipuikuojančios nuospaudos. Kentėti suragėjusį ir sukietėjusį pėdų odos sluoksnį ne tik nemalonu ir nepatogu, bet dažnai ir skauda.

Kalta ne tik avalynė

Beveik visos nuospaudos atsiranda dėl tos pačios priežasties – nepatogios avalynės. Ne veltui knygoje „Jaunai inteligentei. Apsirengimo, kosmetikos ir gražaus elgesio menas“ rašoma: „Juodus ir šviesius (modernios spalvos) pusbačius. Žiemai – kaliošus ir botus. Baliui – pritaikintus suknelei šilkinius lengvus batelius“.

Patogus batas yra pagrindinė sąlyga ne tik norint atrodyti grakščiai bei gražiai, bet ir siekiant turėti sveikas kojas. Priešingu atveju – nuospaudos garantuotos. Iš pradžių susidaro sukietėjimas – storas negyvos odos šarvas, kuris atsiranda dėl per dažno ar per smarkaus trynimo. Jis saugo nuo tolesnių pažeidimų, be to, tai viršutinis odos sluoksnis, todėl dažniausiai nieko neskauda. Iš paprasto sukietėjimo ilgainiui išsivysto kietą šerdį turinti nuospauda. Didelės ir kietos nuospaudos gali spausti nervą arba kaulą ir taip kelti stiprų skausmą.

Moterims nuospaudų atsiranda dažniau negu vyrams – paprastai jos būna dėl siaurų batų, nes stipriai spaudžiant oda suragėja. Tad avėkite tik patogią avalynę, o namie vaikščiokite tik su puskojinėmis.

Kojų nuospaudos dažnai atsiranda ir dėl vidaus organų ligų, pagal nuospaudos vietą pade galite nuspėti, ką jums patartina gydyti:

  • nuospaudos pėdų kraštuose – požymis, kad sutriko sąnarių veikla;
  • jei kietų nuospaudų atsirado išorinėje pėdų pusėje, jums būtina susirūpinti stuburo sveikata;
  • kai nuospaudos susidaro išorinėje pėdų pusėje prieš didįjį kojos pirštą, tai požymis, kad moteriai gresia gimdos priedų uždegimas, o vyrui – prostatitas;
  • sutrikus skydliaukės veiklai, nuospaudos atsiranda išorinėje kojų pėdų pusėje prie didžiųjų pirštų;
  • sudirgus centrinei nervų sistemai, nuospaudos atsiranda apatinėje pėdos pusėje prie pat kojos pirštų. Jeigu, atsiradus tokioms nuospaudoms, jus pradeda kamuoti kosulys, pasitikrinkite kvėpavimo organus;
  • sutrikus kepenų veiklai, nuospaudos atsiranda prie mažojo dešinės kojos piršto;
  • sutrikus širdies veiklai, nuospaudos atsiranda prie mažojo kairės kojos piršto;
  • sutrikus žarnyno veiklai, nuospaudos atsiranda vidinėje pėdos pusėje;
  • jei nuospaudos užauga didelės, tai požymis, kad yra sutrikę medžiagų apykaitos procesai.

Nuospaudų gali atsirasti ne tik ant pėdų, bet ir ant rankų delnų, jų ypač padaugėja prasidėjus daržų sezonui.

Nesudėtinga, tačiau veiksminga

Nors nuospaudos įvardijamos kaip liga, anot kosmetologo Andrejaus Norbekovo, tai labiau kosmetinė problema. Jei nuospaudos susiformavo ne dėl pačios pėdos problemų (deformuoto pėdos kauliuko ar kaulinės išaugos, iškrypusių, sulinkusių kojų pirštų), o dėl netinkamos avalynės ar neįprasto krūvio pėdoms, jų atsikratyti nesunku – kol nėra uždegimo, gali padėti ir liaudiškos priemonės, kurių yra tikrai daug.

Nuospaudų negalima draskyti nagais, pjaustyti skutimosi peiliuku ar peiliu, nes galima pažeisti gilesnius odos sluoksnius ir infekuoti.
Nusprendę pašalinti sukietėjusį odos sluoksnį, pirmiausia išbandykite voneles. Ypatingų priemonių tam nereikia: galite rinktis druską, muilą, įvairias žoleles, vaistažoles, žiedlapius, paprasčiausią geriamąją sodą, kuri pasižymi minkštinančiomis savybėmis.

Šalinant labai kietą odą, veiksminga naudoti svogūnus. Tereikia supjaustyti nedidelius svogūnus pusiau, prieš tai juos kelis kartu nuplikius verdančiu vandeniu; dėti prie tų vietų, kuriose itin suragėjusi oda. Apvyniokite pėdas plėvele nakčiai. Ryte pašalinkite svogūnų likučius ir nutrinkite odą pemza arba šveitikliu, nuplaukite, nusausinkite ir patepkite riebiu kremu. Norimo rezultato tikėkitės po 2–3 tokių procedūrų.

Nuospaudas gydo ir svogūnų lukštai. Užpilkite juos actu, uždenkite ir palikite dvi savaites pamirkti. Svogūno lukštus poros milimetrų sluoksniu uždėkite ant nuospaudos, apriškite ir palaikykite per naktį. Šį kompresą pakartokite kelis kartus, kol nuospaudą išgydysite. Vietoje svogūnų galite naudoti ir citrinos griežinėlius, bulvių tarkius, alijošių, bananų žievę. Juos tereikia pritvirtinti prie sukietėjusios odos ir palaikyti per naktį. Vėliau viską pašalinti pemza, nepamiršti nuplauti, gerai nusausinti ir pamaitinti riebiu kremu.

Ant nuospaudos galima uždėti marlės gabalėlį, pamirkytą česnakų sultyse, ir palikti nakčiai. Dubenyje karšto muiluoto vandens išmaišykite puodelį obuolių acto. Mirkykite pėdas 15 min. ar ilgiau. Po šios procedūros suminkštėjusį sukietėjimą galėsite švelniai nugremžti pemza. Iškart po maudynių vonioje patepkite nuoskaudas ricinos aliejumi, nes tai irgi padeda. Gydymas gali trukti 10 dienų, bet galiausiai nuospaudos turėtų išnykti.

Kovai su nuospaudomis tinka ir alyvuogių aliejus. Išmirkykite kojas šiltoje vonelėje ir gerai nusausinusios užtepkite alyvuogių aliejaus. Jis turi būti pašildytas. Apsimaukite vilnones kojines ir palikite per naktį. Ryte galite bandyti pašalinti nuospaudas šveitikliu arba pemza.

Nuospaudas šalina razinos. Vakare, prieš guldami, šiltu vandeniu nusimazgokite kojas ir sausai nusišluostykite. Ant nuospaudų dėkite po razinos puselę ir apriškite marlės tvarsčiu. Nuospaudos suminkštės ir atšoks.

Nuospaudas naikina ir džiovintos slyvos. Jas išvirkite piene, išimkite kauliukus, dar karštas uždėkite ant nuospaudų ir apriškite. Kai slyvos atvės, vietoj jų uždėkite naujų karštų slyvų. Slyvas keiskite kelis kartus.

Pagalbon kovai su nuospaudomis pasitelkite vaistinius augalus. Kartą per savaitę darykite kojoms karštas ramunėlių voneles: į dubenį įpilkite vandens, vieną arbatinį šaukštelį amoniako, įberkite 1 arbatinį šaukštelį sodos ir ne mažiau kaip 1 valgomąjį šaukštą ūkinio muilo drožlių. Mirkykite nuospaudas, o vėliau jas nugremžkite. Sumaišykite medetkų žiedus su nedideliu karšto vandens kiekiu. Šiltą košelę užtepkite ant audinio gabalėlio, jį pridėkite prie nuospaudos ir apsukite pėdą vilnoniu audiniu. Šią procedūrą atlikite 10–12 kartų ir nuospauda pastebimai suminkštės.

Labai sėkmingai nuospaudas gydo vyno acte išmirkyti švieži gebenių lapai. Išmirkytus lapus uždėkite ant nuospaudos ir užriškite marlės tvarsčiu. Lapus keiskite 3–4 kartus per dieną.

Nuospaudas šalina didžiosios ugniažolės sultys. Tepkite šiomis sultimis nuospaudas du kartus per dieną, kol jos išnyks.

Nuospaudas pašalinti padeda kiaulpienės sultys, tepamos kelis kartus per dieną. Beje, kiaulpienių sultimis galima šalinti ir karpas.

Geras vaistas nuospaudoms pašalinti – ąžuolo žievės nuoviras: kojų pėdas ar rankų plaštakas, jei ant jų atsirado nuospaudos, nakčiai apvyniokite audeklu, kuris išmirkytas ąžuolo žievės nuovire, (1:5) ir šiltai apriškite. Beržų lapų nuoviro vonelės: 1 dalis lapų užpilama 5 dalimis vandens, kiekvienam litrui vandens įberiamas 1 valgomasis šaukštas druskos, ir visa tai pavirinama. Vonelėje kojas reikia mirkyti 20 minučių.

Nuospaudoms šalinti tinka pušų sakai. Išmirkykite karštame vandenyje kojas, gerai nusausinkite, uždėkite gabalėlį sakų ant nuospaudos ir užklijuokite pleistru. Laikykite 2–3 dienas. Dėkite sakų, kol nuospauda nukris.

Jei nuospaudos delnuose

Nuospaudas pirmiausia reikia suminkštinti, todėl rankų delnus pirmiausia pamirkykite pusę valandos šiltame vandenyje, kuriame ištirpinta po arbatinį šaukštelį sodos, amoniako ir muilo. Ištraukę rankas, gydomas vietas nutrinkite šepetėliu, o po to patepkite vazelinu arba riebiu kremu.

Sutrinkite seno alijošiaus lapus į tyrelę ir ja patepkite nuospaudą. Odą aplink nuospaudą patepkite vazelinu. Gydomąją vietą užklijuokite pleistru ir apriškite. Po paros suminkštėjusią nuospaudą nutrinkite šepetėliu, po to patepkite vazelinu arba riebiu kremu. Gydymą pakartokite kelis kartus.

Prieš miegą pamirkykite delnus šiltame vandenyje su soda, po to ant nuospaudų uždėkite marlės gabalėlį, sumirkytą česnakų sultyse. Tokį kompresą dėkite kasnakt, kol nuospaudos išnyks.

Ant nuospaudos uždėkite tarkuotų bulvių tyrelės, uždėkite polietileno plėvele ir apriškite. Ryte suminkštėjusią nuospaudą pabandykite nutrinti šepetėliu, po to patepkite vazelinu arba riebiu kremu. Gydymą kartokite, kol nuospauda išnyks.

Nuospaudų profilaktika

Norėdamos išvengti nuospaudų:

  • pasirinkite tinkamą avalynę, atitinkančią kojos formą ir dydį;
  • skirkite daug dėmesio kasdienei kojų priežiūrai;
  • vasarą dažniau vaikščiokite basomis;
  • valgykite daugiau morkų (300 g per dieną). Vitaminas A, esantis morkose, reguliuoja raginio epidermio sluoksnio susidarymą;
  • prieš miegą išgerkite vitamino A koncentrato. Kad vitaminas būtų geriau įsisavinamas, užlašinkite 10 lašelių ant gabalėlio juodos duonos;
  • kiekvienas esame skirtingas, todėl tai, kas tinka vienam, netiks kitam, tačiau renkantis, įmanoma rasti sau tinkamiausią bei veiksmingiausią būdą nuospaudoms šalinti.

Skubioji pagalba iššokusiems pėdų kauliukams

Ką daryti, jei vargina iššokęs pėdos kauliukas, pasakoja AB „Ortopedijos technika“ ortopedas traumatologas Algirdas Basijokas:

– Viena dažniausiai sutinkamų pėdų deformacijų – iššokęs pėdos kauliukas. To priežastimi gali būti ir paveldimumas. Jei močiutė ar mama turėjo tokių problemų, labai tikėtina, kad turėsite ir jūs. Genetiškai paveldimi yra ne patys iššokę kauliukai, bet pėdos tipas, kuris linkęs deformuotis. Kita priežastis – netinkamos avalynės dėvėjimas. Aukštakulniai bateliai, kurių kulnas aukštesnis nei 5 cm, o batų priekis – siauras ir smailas, tampa iššokusių kauliukų formavimo terpe.

Pradžioje pacientui ima skaudėti didžiojo pėdos piršto sąnarį, pakartotinai atsiranda nuospaudų, deformuojasi pirštai, skausmas apima visą pėdą.

Norint išvengti ligos progresavimo, į gydytoją ortopedą reikėtų kreiptis vos tik pajutus pirmuosius pėdų pokyčius ir skausmą. To nepadarius laiku, gali prireikti ir operacijos – jų kasmet šalyje atliekama apie 3 tūkst.

Iššokusiems pėdos kauliukams padeda kompleksinis gydymas. Tai yra speciali mankšta, masažai, vandens procedūros, patogi avalynė.

Gydymui skiriami vaistai, atliekamos fizioterapijos procedūros bei pritaikomos pagalbinės ortopedinės priemonės: batų įdėklai, tarpupirščių plėtikliai, gelinės pagalvėlės. Šios priemonės tinka ne tik gydymui, bet ir profilaktikai, nes sustabdo tolesnius pėdų pokyčius.

Į specialistą būtina kreiptis ir tada, kai staiga pradeda skaudėti pėdą, pirmojo padikaulio sąnarys yra paraudęs, didysis pėdos pirštas atsikišęs.

Šiuo metu pacientai turi galimybę užsisakyti individualius įdėklus, kurie gaminami, atsižvelgiant į paciento pėdų patologiją, nuskenavus paciento pėdas ir parinkus tinkamiausias medžiagas.

Dar viena iššokusių pėdų kauliukų gydymo priemonė – gelinės pagalvėlės. Jos efektyviai mažina trintį ir skausmą vaikštant, amortizuoja smūgius.

Pacientų ypač mėgstami įvairių tipų tarpupirščių plėtikliai, kurie padeda atstatyti kojos pirštus bei mažina skausmą, apsaugo pėdų didžiuosius pirštus ir sąnarį nuo deformacijos bei trinties, išlaiko taisyklingą pirštų padėtį ir neleidžia plėstis problemai.

Miglė Remeškevičiūtė

Straipsnis iš Etaplius.lt, 2016