Kokybiškas miegas ir sveikata: kaip jie tarpusavyje susiję?

Atsikėlę ryte jaučiatės prastai, nepailsėję? Nemaloniai maudžia sustingusius raumenis ir aptirpusį kaklą? Dalis žmonių numoja į tai ranka, stengiasi negalvoti apie prastą savijautą, skuba į dušą, atsigeria kavos, o tada – į darbą, neretai 8-ioms valandoms įsitaiso sėdimoje padėtyje prie kompiuterių. Karuselė įsisuka: prastai išsimiegoję jaučiamės nekaip, kenčia gyvenimo ir darbo kokybė. Ieškant prastos savijautos priežasčių savo miego ritme, pozoje ar padėtyje, kyla klausimas, kas, vis dėlto, yra svarbiausia, norint gerai, patogiai išsimiegoti, o atsikėlus puikiai jaustis?

Kada susirūpinti dėl savo miego, jo kokybės ir poveikio sveikatai?

Visų pirma, nebūtinai vienkartinis galvos skausmas atsikėlus reiškia, kad jūsų miego ritmas prastas ar čiužinys su pagalve reikalauja žodelio „atia“. Gal Jūs sergate, o gal miegojote vos dvi valandas? Tačiau, jei miegate reikiamą valandų kiekį, nekarščiuojate, nesergate gripu ar neturite kitų sveikatos negalavimų, o vis dažniau jaučiate diskomfortą ar skausmą kaklo, galvos, nugaros srityse, ar  pastebėjote alergijos požymių – verta susirūpinti.

Svarbiausias dalykas – tinkama atrama kaklui 

Jei dažnai, nubudę ryte ar net įsidienojus, skundžiatės galvos skausmu, kakle jaučiate sąstingį ar įtampą, pereinančią į nugarą, taip pat Jus neretai lydi mėšlungis – didelė tikimybė, kad miegate ant netinkamos pagalvės ar čiužinio. Galvos, kaklo ar nugaros, skausmą, pereinantį į kojas, gali sukelti sena ar netinkama pagalvė. Kodėl ji gali jums netikti? Kone svarbiausias dalykas – nepakankama atrama kaklui, sąlygojanti netolygų krūvio paskirstymą stuburui, nugarai ir net kojoms. Tai sukelia skausmus ar diskomforto jausmą kaklo bei nugaros srityje, aiškiausiai tai pajaučiame atsikėlę ryte. Žmogaus stuburas dėl apkrovų per dieną sutrumpėja 1-2 centimetrais. Tad per naktį jis turi išsitiesti ir atsistatyti. Jei stuburas lieka iškreiptas, stuburo diskai ir toliau bus spaudžiami.

Tinkama pagalvė, pavyzdžiui, „Technogel“, prisitaiko prie miegančiojo kūno. Jos sukurtos taip, kad suteiktų gerą ergonominę atramą kaklui, prisitaikytų prie galvos formos ir padėtų išlaikyti stuburą taisyklingoje anatominėje padėtyje. Šios pagalvės sukurtos gelio pagrindu, kuris, suteikdamas tinkamą atramą kaklui, padeda atpalaiduoti viso kūno raumenis. Tokiu būdu užtikrinamas žmogaus miego komfortas ir poilsio kokybė.

Sveikiausia miegoti ant šono

Neretai net ir plika akimi galima pamatyti, kad pagalvė nėra tinkama sveikam miegui, pavyzdžiui, ji pakeitusi pradinę formą ar pilna gumbų. Tokia pagalvė jau nesuteiks reikiamos atramos galvai ir kaklui. „Pagalvė turi būti ne per aukšta ir pasirenkama pagal tai, kokioje pozoje žmogus mėgsta labiausiai miegoti. Jei mėgstama miegoti ant nugaros – geriau rinktis žemesnę pagalvę, jei ant šono – šiek tiek aukštesnę, tačiau būtina sąlyga, kad kaklinė stuburo dalis turi išlikti vienoje linijoje su liemens dalimi“, – teigė šeimos gydytoja Justina Kainauskienė. Ji taip pat pridūrė, kad sveikiausia miegoti ant šono, tokiu atveju galima įsidėti ir mažą pagalvėlę tarp kojų.

Pagalvę reikėtų keisti kas 2 metus

Dar vienas sveikatos sutrikimas, kuris parodo, kad pagalvė – netinkama ar per sena – atsiradusi alergija. Kaip ji gali kilti? Pagalvės sugeria mūsų kūno skysčius, drėgmė pritraukia smulkias dulkes, kurios ir yra pagrindinis alergenas. Bakterijoms patekus į kvėpavimo takus, gali kilti alergija ar atsirasti net astmos simptomų. Tiems, kurie jau serga astma ar turi kitų alergijų, negalavimai gali dar labiau suintensyvėti. Beje, pagalvė, kupina bakterijų, pelėsio ar grybelio, gali skleisti nemalonų kvapą, o tai ženklas, kad ją būtina keisti. Žinoma, kartais problemos vizualiai gali ir nesimatyti, tad pagalvę yra rekomenduojama keisti kas du metus.

Rinkdamiesi naują pagalvę, atkreipkite dėmesį tai, kaip ir iš ko ji pagaminta, nes sudėtinės pagalvės medžiagos ir jų kokybė itin reikšminga alergiškiems ar astma sergantiems žmonėms. Itališkos „Technogel“ pagalvės pagamintos iš specialios šiuolaikinių technologijų pagalba sukurtos medžiagos. Pagrindinis jos ypatumas – 3D skysčio deformacijos ir kietos porolono formos derinys. Technogel prisitaiko kaip vanduo, tačiau pasižymi kieta atrama. Tai visiškai nekenksminga poliuretano medžiaga, jos gamyboje nenaudojami tepalai ir plastifikatoriai. Ši medžiaga buvo sukurta medicininiais tikslais 1991 m. Royal Medica, panaudojus patentuotą ekskliuzyvinę Bayer metodiką. Pradėta gaminti gelines pagalvėles neįgaliųjų vežimėliams ir operaciniams stalams. Atliekant tyrimus (Royal Medica, Bayer, Ottobock) nustatyta, kad gelinės pagalvėlės sumažina spaudimą ir įtampą bei užtikrina tolygų teigiamą poveikį dėl unikalios termoreguliacinės ypatybės, kuri neleidžia kūnui perkaisti, sumažina spaudimą, kūno deformacijas ir užtikrina miegančiojo komfortą. 2008 m. Technogel sukėlė revoliuciją miego gaminių sektoriuje. Taip atsitiko dėl priežasties, kad Technogel gaminami čiužiniai ir pagalvės yra vieninteliai tokio pobūdžio gaminiai rinkoje, kurių paviršius yra suformuotas, naudojant patentuotą ir netoksišką gelį. Siekiant įrodyti gelio kaip medžiagos išskirtinumą, kompanijoje yra atliekami vidiniai ir išoriniai tyrimai. Vidiniai tyrimai atliekami pas gamintoją; išoriniai – sertifikuojančiose įstaigose, tokiose kaip: Miuncheno ergonomikos institutas, Oeko Tex, Hohenstein institutas; gydymo ir mokslo įstaigose Berlyne (Charité Hospital), Turine (Le Molinette Hospital), Čikagoje (Northwestern University), Milane (San Raffaele Hospital), Pirmasens (PFI Institute), Palermo (Hospital of Palermo), Vedelago (Hospital of Vedelago), Vicenzoje (University of Vicenza), Miunchene (Inside Climate GmbH, Munich), Frankfurte (IBIOS Institute), Niujorke (University of Ithaca, New York).

Technogel pagalvės yra sukurtos medicininiais sveikatos gerinimo tikslais, skiriant ypatingą dėmesį detalėms, siekiant į rinką pateikti kokybiškas sveikatai palankias ir geresnę miego kokybę garantuojančias pagalves.

Turbūt sutiksite su teiginiu, jog tik gerai išsimiegoję, ryte jausimės žvalūs, pailsėję, būsime sveiki ir geros nuotaikos.