Visą dieną praleidus ant kojų, nieko keisto, kad gali būti jaučiamas kojų sunkumas. Sunerimti reikėtų, jeigu sunkumas ir nuovargis lydi diena iš dienos, o odą vagoja išryškėjęs kraujagyslių tinklas ar dar blogiau – poodiniai mazgai.
Rodo kraujotakos sutrikimus
Venų varikozė vystosi palaipsniui ir dažnai praeina ne vieni metai, o kartais ir dešimtmečiai nuo ligos pradžios iki intensyvaus simptomų pasireiškimo. Išryškėjęs kraujagyslių tinklas rodo, kad iš širdies arterijomis tekantis kraujas ir į ją grįžtantis venomis dėl vožtuvų pažeidimų linkęs jose kauptis. Dėl šios priežasties kraujagyslės ima plėstis – štai kodėl kraujagyslės tampa matomos, pastebimos. Poodiniai mazgai rodo jau labiau pažengusį kraujotakos sutrikimą.
Blogina gyvenimo kokybę
Esant kraujotakos sutrikimams, priklausomai nuo jų pažengimo laipsnio, žmogaus ištvermės ir skausmo toleravimo slenksčio, gyvenimo kokybė taip pat gali kisti, mat jaučiamas nuolatinis kojų sunkumas, jas maudžia, skauda, neretai jos ir patinsta, kamuoja dažni mėšlungiai. Žinoma, nedžiugina ir estetinis vaizdas – neretai vengiama atidengti kojas, dėl psichologinio diskomforto atsisakoma sijonų, šortų.
Prevencija
Ar įmanoma apsisaugoti? Galbūt, nes priežasčių venų varikozei išsivystyti yra ne viena, o jei bent vienas tėvų sirgo šia liga, tikimybė susirgti ir jų vaikui siekia net 70-75 proc. Kitos galimos kraujagyslių išsiplėtimo priežastys dažnu atveju susijusios su gyvenimo būdu: jeigu dažnai avimi aukštakulniai, dėvimi pernelyg aptempti rūbai, dirbant stovimą arba sėdimą darbą, dirbant sunkiai fiziškai, rūkant, turint antsvorio, kt.
Ne visada įmanoma išvengti ligos, tačiau nuspręsti, kaip elgtis pastebėjus pirmuosius simptomus, galime. ,,Gijos Klinikų“ kraujagyslių chirurgas Tadas Danilevičius sako, kad svarbiausia – kuo anksčiau kreiptis į gydytoją, nes taip ligą lengviau suvaldyti tiek estetiškai, tiek sveikatos prasme. „Dar nepažengusiai venų varikozei gali užtekti skleroterapijos, tačiau jei venų kamienų vožtuvai nėra sandarūs, gali prireikti rimtesnės intervencijos ar operacijos. Jeigu venos tik prasiplėtusios, bet dar nėra vožtuvų nesandarumo, viena efektyviausių priemonių kojų venų varikozės profilaktikai ar šios ligos progresavimui stabdyti – kompresinė terapija“, – sako kraujagyslių chirurgas.
Viena efektyviausių venų varikozės profilaktikos priemonių yra kompresinė terapija: specialios kojinės pasižymi laipsnišku apspaudimu (stipriausias apspaudimas – ties čiurna, kylant į viršų šlaunies link, palaipsniui mažėja), dėl ko kraujospūdis venose bei veninis kraujo refliuksas mažėja, silpsta kojų patinimai ir uždegimai, kojos tampa „lengvesnės“. Nešioti šias kojines naudinga kasdien, rekomenduojamos ir nėštumo metu ar po kojų venų operacijų. Profilaktines kompresines kojines galima įsigyti paprastai vaistinėje ar ortopedinių prekių parduotuvėje, tačiau jau atsiradus pirmiesiems ligos simptomams, kompresiją parinkti gali tik gydytojas. Netinkamai naudojamas kompresinis trikotažas, išoriškai spaudžiantis venas, gali dar labiau joms pakenkti dėl netinkamai pasirinkto kompresijos lygio.
Į gydytojus kreipiasi sunkiais atvejais
Dažnu atveju į gydytojus lietuviai yra linkę kreiptis pažengus ligoms: tai laisvo laiko nerandama, tai kantriai tikimasi, kad liga jei ir nepraeis, tai bent jau neprogresuos, dėl kitų priežasčių.
Tačiau svarbu pabrėžti, kad 30 proc. visų venų varikozės atvejų komplikuojasi nuo hiperpigmentacijos iki negyjančių žaizdų, o liūdniausias visų galimų komplikacijų scenarijus, be abejo, yra mirtis, pavyzdžiui, susidariusiam krešuliui nukeliavus į plaučius.
Kraujagyslių chirurgas T. Danilevičius sako, kad pažengusiais venų varikozės atvejais vaistai nėra taikomi, nebent tik kaip priedas simptomams palengvinti. „Gydant išsiplėtusias venas, svarbiausia –tiksliai nustatyti, kokie yra venų kamienų vožtuvai: sandarūs, ar ne. Jeigu venų kamienų vožtuvai sandarūs ir nėra retrogradinės kraujo srovės, tuomet operacija nėra būtina“, – pasakoja kraujagyslių chirurgas. Tokiu atveju galima taikyti skleroterapiją – į pažeistas vietas yra suleidžiami vaistai, išryškėjusios venos pabąla ir išnyksta. Operacija, pasak T.Danilevičiaus, yra neišvengiama, jei venų kamienai prasiplėtę, o vožtuvai – nesandarūs. Pastaruoju metu, kamienų uždarymui yra taikomos operacijos, naudojant lazerį (EVLA). Tokios operacijos atliekamos, naudojant vietinę nejautrą ir yra kaip dienos chirurgijos paslauga – ligoninėje tereikia pabūti kelias valandas po operacijos“.