Gražus tas žmogus, kuris pats tiki toks esantis. Deja, kartais pasitikėjimą savimi menkina įvairios sunkiai išsprendžiamos išvaizdos problemos. Kaip kovoti su celiulitu, strijomis, pajuodusiais paakiais ir kitais grožio priešais?
Tikras vargas – dvigubas pagurklis
Dvigubas pagurklis atsiranda dėl keleto priežasčių. Dažniausiai tai susiję su antsvoriu ir neaktyviu gyvenimo būdu. Jis dažnai formuojasi ir vykstant natūraliems senėjimo procesams – oda tampa vis mažiau elastinga, drimba žemyn. Išvaizdai turi įtakos ir menkas bendras fizinis aktyvumas – netreniruojami pasmakrės raumenys glemba, smakras praranda formą. Kartais smakras nudrimba ir dėl staiga numesto didelio svorio. Susiformavus dvigubam pagurkliui nereikia skubėti pas plastikos chirurgą. Pirmiausia derėtų sureguliuoti kūno svorį ir išmėginti smakro mankštą:
- Išsižioti taip plačiai, kaip tik įmanoma, ir smarkiai iškišti liežuvį, mėginant juo pasiekti smakrą. Tokioje padėtyje pabūti apie 10 sek., pakartoti 10 kartų.
- Atsigulti ant lovos veidu aukštyn taip, kad galva nukartų per lovos kraštą žemyn. Smakrą kelti aukštyn tarsi mėginant pasiekti krūtinę. Tokioje padėtyje išbūti 10 sek., pakartoti 10 kartų.
- Atsistoti tiesiai, smakrą kelti aukštyn link lubų, lūpas sudėti it bučiniui, smakre ir kakle turi būti jaučiamas tempimas. Taip išbūti 10 sek., pakartoti 10 kartų.
- Lėtai galvą sukti ratu – į vieną, paskui į kitą pusę. Pakartoti 10 kartų.
- Tarp smakro ir kaklo įdėti teniso kamuoliuką ir spaudžiant jį smakru mėginti kuo ilgiau išlaikyti. Kartoti 10 kartų.
Odą bjaurojančios strijos
Strijų atsiranda greitai besitempiant odai. Dažniausiai taip nutinka staiga priaugus svorio, laukiantis, per brendimą, sergant endokrininėmis ligomis. Oda nespėja greitai temptis ir pažeidžiamos elastinės skaidulos. Visiškai išnaikinti strijų neįmanoma, bet galima jas padaryti mažiau pastebimas. Veiksmingiausia imtis priemonių, kol strijos dar šviežios, rausvos spalvos. Verta išbandyti įvairias priemones.
- Šveitimą su AHA rūgštimis. Jos padeda sušvelninti, palyginti odą, strijų reljefas išsilygina, kraštai susitraukia, sumažėja strijų plotis. Šveitimas gali būti taikomas kartu su mezoterapija – procedūra, kurios metu mikroinjekcijomis į vidurinius ir paviršinius odos sluoksnius įterpiama biologiškai aktyvių medžiagų.
- Masažus. Itin veiksmingi vakuuminiai, nes puikiai aktyvina kraujotaką, gerina odos aprūpinimą maisto medžiagomis, deguonimi, todėl ji tampa elastingesnė, lygesnė, jos defektai mažiau matomi. Rezultatui pastebėti prireikia bent 6–10 vakuuminio masažo seansų. Veiksmingas ir įprastas masažas, bet reikia 2–3 kartus daugiau procedūrų.
- Kūno įvyniojimai. Itin rekomenduojamas įvyniojimas į dumblius. Procedūra mažina ne tik strijas, bet ir celiulitą. Ji intensyviai drėkiną odą, aprūpina maistinėmis medžiagomis. Oda tampa lygesnė, minkštesnė, stangresnė. Reikia bent 3–5 įvyniojimų.
- Liaudiškos priemonės. Galima pamėginti strijas tepti citrinų sultimis – jos šiek tiek jas blukina. Įtrynus sultis palaikyti 10 min., po to nuplauti. Į kasdienį kremą verta įpilti šlakelį alyvuogių aliejaus, jame gausu vitamino E, kuris padeda odai atsinaujinti, ją minkština, todėl strijos gali tapti mažiau pastebimos. Įprastą kremą galima keisti sviestmedžių aliejumi – veikia kaip puiki profilaktinė priemonė nuo strijų.
Visiškai išnaikinti strijų neįmanoma, bet galima jas padaryti mažiau pastebimas. Veiksmingiausia imtis priemonių, kol strijos dar šviežios.
Nepageidaujami pajuodę paakiai
Pajuodę paakiai gali būti nuovargio požymis, tačiau jeigu jie išlieka tamsūs net pailsėjus, būtina susirūpinti ne tik savo išvaizda, bet ir sveikata. Tokio požymio priežasčių gali būti įvairių: sutrikusi kraujotaka ar kepenų veikla, stresas, žalingi įpročiai, deguonies stygius ir kt. Kartais patamsėję paakiai gali būti tiesiog paveldėti. Jeigu gydytojas nenustato sveikatos sutrikimų, siekiant pašviesinti juodus ratilus aplink akis galima imtis įvairių priemonių.
- Miegoti ant aukštesnės pagalvės. Tai neleis paakiuose užsilaikyti skysčiams ir kraujui, tas apsaugos ne tik nuo patamsėjusių, bet ir nuo patinusių paakių.
- Išmėginti šaldančius kompresus. Rytais ant akių, ypač jeigu jos dar ir patinusios, 5 min. uždėti po griežinėlį agurko ar bulvės, prieš tai juos atvėsinus šaldytuve. Šaltis sutrauks kraujagysles, todėl jos neišryškės paakiuose. Be to, agurkai ir bulvės šviesina odą.
- Naudoti paakių kremą su kofeinu. Kofeinas veikia kaip šalčio kompresai – sutraukia išsiplėtusias kraujagysles. Taip pat naudingi kremai su arnikų ekstraktu – ne tik šviesina patamsėjusius paakius, bet ir slopina odos uždegimus.
- Valgyti daugiau produktų, turinčių omega-3 riebalų rūgščių. Tai riebi žuvis, augaliniai aliejai, sėklos ir kt. Omega-3 riebalų rūgštys stiprina kraujagysles, neleidžia joms trūkinėti (tai gana dažnai nutinka jautrioms paakių kraujagyslėms).
- Prieš miegą nusivalyti makiažą. Nenuvalyto makiažo cheminės medžiagos per naktį daro žalą jautriai paakių odai. Ilgainiui ši gali ne tik patamsėti, bet ir sudirgti, kilti uždegimas, alergija. Valant makiažą nederėtų stipriai trinti akių, mat paakių oda gali greitai prarasti elastingumą, susiraukšlėti.
Pajuodę paakiai gali būti nuovargio požymis, tačiau jeigu jie išlieka tamsūs net pailsėjus, būtina susirūpinti ne tik savo išvaizda, bet ir sveikata.
Nepuošiantys inkštirai
Riebalinės liaukos gamina riebalus, jie per poras skverbiasi į odos paviršių ir ją drėkina. Sutrikus hormonų pusiausvyrai, riebalinės liaukos pradeda veikti pernelyg aktyviai ir riebalų pagamina tiek, kad šis nespėja išeiti per odos poras ir, susimaišę su negyvomis odos ląstelėmis, jas užkemša. Tai dar labiau trukdo pasišalinti riebalams, jiems mėginant prasiskverbti į odos paviršių didėja odos poros, o perteklius toliau kaupiasi. Kai galiausiai riebalams pavyksta pasiekti paviršių, veikiant deguoniui vyksta oksidacija ir formuojasi inkštirai. Geriausia inkštirų gydymą patikėti kosmetologams, bet šį tą galima nuveikti ir patiems.
- Vengti sunkios tekstūros kosmetikos. Tokia dar labiau skatina poras kimštis, todėl verčiau rinktis lengvesnės tekstūros, pagamintas vandens, o ne aliejaus pagrindu.
- Nenaudoti kosmetikos su alkoholiu ar kitais odą sausinančiais ingredientais. Sausindamos odą šios medžiagos dar labiau skatina ją riebaluotis, todėl formuojasi daugiau inkštirų. Dėl šios priežasties nevalia odos prausti muilu, nes jis sausina, patartina naudoti švelnius prausiklius, nepažeidžiančius natūralaus odos pH.
- Reguliariai šveisti odą. Tai pašalins negyvas odos ląsteles, pagreitins odos atsinaujinim ir sumažins porų užsikimšimo riziką. Odą šveisti patariama kartą per savaitę. Itin naudingi šveitikliai su salicilo rūgštimi.
- Išmėginti molio kaukę. Ji puikiai sugeria riebalų perteklių nesausindama odos. Oda lieka švelni, elastinga ir minkšta, lėtėja senėjimo procesai. Molio kaukę naudoti vieną du kartus per savaitę.
Ineta Šeflerytė, AB „Ortopedijos technika“ kineziterapeutė
Kaip kovoti su odą bjaurojančiu celiulitu?
Norint sumažinti celiulito atsiradimo riziką ar su juo kovoti jam jau atsiradus, svarbu paisyti sveikos mitybos principų ir nepamiršti reguliariai mankštintis. Be to, labai naudingas limfodrenažinis masažas, aktyvinantis veninę kraujotaką ir limfos cirkuliaciją. Darant jį suslėgto oro spaudimas tolygiai pasiskirsto specialiose „kojinėse“, atlikdamas ritmiškus judesius. Ši slėgio banga prasideda nuo pirštų galiukų ir kyla aukštyn – būtent taip, kaip rekomenduojama, norint suaktyvinti kraujotaką ir išjudinti limfos tekėjimą. Slėgio stiprumas reguliuojamas individualiai. Limfodrenažinis masažas iš organizmo šalina šlakus, toksinus, susikaupusius skysčius, gerina ląstelių medžiagų apykaitą, mažina riebalų sankaupas. Ši gydymo priemonė rekomenduojama tiems, kurių oda praradusi elastingumą, sudribusi, kurioje pasireiškia „apelsino žievelės“ efektas. Puikiai tinka ir šių veiksnių prevencijai. Nereikia tikėtis greito rezultato, tik nuolatinė ir ilgalaikė kova su celiulitu bus veiksminga. Dėl greito gyvenimo tempo retas kasdien randa laiko aktyviai sportuoti ar masažuotis. Padėti gali masažiniai šortai ar tamprės. Juos saugu mūvėti kasdien. Pagrindinis šių gaminių bruožas yra elastinis porėtas audinys. Jis nuolat masažuoja ir minkština odą, stimuliuoja poodinę cirkuliaciją, taigi pagerinama kraujotaka, šalinami toksinai, mažėja riebalų sankaupos. Oda tampa žymiai lygesnė ir stangresnė. Kad ir kokias anticeliulitines priemones išsirinktumėte, jų patartina įsigyti tik specializuotose parduotuvėse ar vaistinėse, nes jose parduodami tik sertifikuoti gaminiai, atitinkantys medicinos priemonėms keliamus reikalavimus.
Įdomu
- Didžioji dalis žmonių (57,1 %) pirmuosius celiulito požymius pastebi būdami 20–30 m. amžiaus.
- Celiulitas būdingas 80–90 % moterų, tik ne visų odoje jis akivaizdžiai matomas.
- 86 % pacientų, kuriems taikomos anticeliulitinės procedūros, yra moterys.
- Įtakos strijų atsiradimui turi ir genetika, todėl jeigu tėvų odoje yra strijų, nemaža tikimybė, kad jų atsiras ir vaikams.
- Apie 90 % moterų, kurių odoje yra strijų, teigia, kad jos atsirado per nėštumą.
- Moterys inkštirų turi dažniau nei vyrai greičiausiai dėl to, kad naudoja daugiau kosmetikos priemonių.
Jūratė Šeškevičiūtė, 2016 m.
Prie kavos. Moters patarimai