Veiksmingos dietos pasibaigia valgymo sutrikimais
Svorio metimas, kurį neretai lydi mitybos išbalansavimas, – vis dar dažna problema Lietuvoje. Padidėjus kūno masei, pacientai ieško įvairių būdų, kaip sumažinti svorį, išbando įvairias dietas (pavyzdžiui, populiarioji baltymų dieta), patys imasi sudaryti mitybos planą svoriui numesti.
Merginų ir moterų tarpe neretai diskutuojama apie sveiką mitybą, mitybos planus, veiksmingas dietas. Jaunimą ypač vilioja nekaloringas maistas ir sveikos mitybos valgiaraščiai. Ieškodami maisto derinimo modelių, daugelis žmonių pasirenka ekstremalius išbandymus savo organizmui.
Savarankiškai užsiimdami nutukimo gydymu, pacientai labai dažnai išbalansuoja organizmą ir taip sutrikdo savo sveikatą. Net ir žinodami taisyklingos mitybos principus, retai kada geba juos teisingai pritaikyti. Tai veda į valgymo sutrikimų problemas, pradedant anoreksija ir užbaigiant bulimija.
Valgymo sutrikimai žaloja visą organizmą
Dažniausiai pasitaikančiais valgymo sutrikimais tampa nervinė anoreksija ir nervinė bulimija, taip pat įvairios netipinės formos persivalgymai. Nervinės anoreksijos susirgimo metu žmonės stengiasi palaikyti mažesnį nei normalų kūno svorį: pacientai labai stipriai apriboja mitybą bei organizmą alina intensyviomis treniruotėmis. To pasekoje nyksta raumenys, vystosi osteoporozė (kaulų tankio mažėjimas), žmogus fiziškai sunyksta.
Sergantys nervine bulimija kenčia nuo noro „išsivalyti“ organizmą, pavartojus maisto. Tokie pacientai sukelia vėmimo priepuolius, naudoja laisvinamuosius ar šlapimą varančius preparatus. Bulimija, kaip ir anoreksija, sukelia visą eilę medicininių komplikacijų.
Esant valgymo sutrikimams, pažeidžiamos visos organizmo sistemos. Grėsmingiausios komplikacijomis tampa širdies ritmo sutrikimai, inkstų funkcijos nepakankamumas, virškinimo sistemos pažeidimas. Dėl valgymo sutrikimų merginoms ir moterims dingsta mėnesinės, sutrinka vaisingumas. Moksliškai įrodyta, jog valgymo sutrikimų sukeltos komplikacijos gali tapti mirties arba invalidumo priežastimi.
Mityba yra daugelio lėtinių ligų pamatas
Vis dažniau visuomenę sukrečia atvejai, kuomet dėl valgymo sutrikimų prarandamos jaunų žmonių gyvybės. Svorio metimas tampa kultu, kurio siekiama bet kokiomis priemonėmis. Deja, bet net ir intelektualus jaunimas vis dar vaikosi „greitos dietos svoriui numesti“, arba, kaip patys įvardina, „geriausios dietos sulieknėti“.
Jauni žmonės pasimeta informacijos gausoje, galiausiai pasigriebdami labiausiai viliojantį pasiūlymą: jų manymu, efektyvią dietą, valgymo planą, sveikos mitybos valgiaraštį ir pan. Tuomet aklai laikosi šių rekomendacijų, kol negrįžtamai save sužaloja.
Pasak dietologės V. Vilemienės, nors dėl medicinos pažangos žmonių mirtingumas mažėja, tačiau sergančiųjų skaičius – didėja. Įvykus infarktui ar insultui, medicina pajėgi išgelbėti žmogų, sudarydama sąlygas gyventi toliau, nuolat vartojant vaistus. Tačiau liga atsiranda kaip atsakas į žmogaus gyvenimo kasdienybę – jo mitybą, judėjimą, įpročius. Šie dalykai – tarsi ligos šaknys, kurias reikia išrauti, tačiau vietoje to yra tik „karpomos šakos“, t.y., gydomos netinkamo gyvenimo būdo pasekmės.
Kodėl reikalingas mitybos specialistas
Pasak dietologės, problema atsiranda tuomet, kai žmogus nemokomas, nemotyvuojamas dalyvauti ligos gydyme. Idealiu gydymas tampa tuomet, kai gydytojas „karpo šakas“, o pacientas – „rauna šaknis“: maitinasi taip, kad nepuoselėtų ligos, dirba tiek, kad liga neįsisenėtų, atsisako žalingų įpročių, kurie ligą dar labiau skatina.
Daugeliui lėtinių ligų, tokių, kaip padidintas kraujospūdis, aterosklerozė, cukraligė – mityba yra pagrindinė šaknis arba, kitaip sakant, pamatas. Jei pacientas leis jai neteisingai įsišaknyti, gydytojas tik karpys šakas, taip ir neišgydydamas ligos.
Jeigu kalbame apie jaunimą, atsakomybę turėtų prisiimti ir vaikų tėvai ar artimieji. Būtent jie tampa ta grandimi, kuri privalo pastebėti netinkamus mitybos įpročius ar besikeičiantį jauno žmogaus kūną. Jeigu vaikui ar paaugliui atsiranda valgymo sutrikimų, geriausia su jaunuoju pacientu apsilankyti pas gydytoją dietologą. Prižiūrimi specialistų profesionalų, pacientai įveiks ne tik valgymo sutrikimus, išmoks tinkamai maitintis, bet ir sveikai pasieks norimo kūno svorio rezultato, be jokios rizikos ar tragiškų padarinių.
Idealus viršsvorio gydymas
Kaip pastebi dietologė V. Vilemienė, idealios dietos visiems – nėra. Kiekvienas turi savo mitybos įpročius ir savas klaidas. Geriausiu ir efektyviausiu gydymo planu taps toks, kuomet bus įvardijamos tikslios konkretaus paciento klaidos, siekiant jas ištaisyti.
Priklausomai nuo situacijos, vieniems pacientams prireiks „pertvarkyti riebalus“, kitiems – cukraus kiekį, tretiems – druską. Gydymas padės tada, kai žalingi paciento įpročiai bus įvardijami garsiai, ir surastas tolesnis subalansuotos mitybos planas, nekenkiant organizmui. Kaip teigia dietologė, „labiausiai nepasiseks tiems, kurie kraujospūdį, cholesterolį, cukraligę ir kitas lėtines ligas gydys tik vaistais“.