Kaip išvengti nugaros skausmų siuvant?

Pastaruoju metu siuvimas tampa ne tik profesija, bet ir laisvalaikio praleidimo būdu. Vis daugiau žmonių įvardija tai kaip mėgiamą hobį. Tačiau ilgas sėdėjimas palinkus prie siuvimo mašinos gali atsiliepti nugaros skausmais ir kitomis sveikatos problemomis.

Nugaros skausmai – dažniausiai sutinkama problema

Nugaros skausmai kankina ne tik siuvėjas, bet dažniausiai – ir visus, dirbančius sėdimą darbą. Vis dėlto, siuvėjų tarpe jie dar dažnesni dėl paprastos priežasties – siuvant palinkus prie siuvimo mašinos yra kur kas sudėtingiau išlaikyti taisyklingą laikyseną, nei, pavyzdžiui, dirbant su kompiuteriu. Dažniausiai rankos yra nenatūraliai pakeltos, o pečiai palinkę į priekį, nugara sumetama į kuprelę, o kaklas palenkiamas žemyn.

Pati pirma pagalba sau būtų savistaba ir laikysenos koregavimas:  stenkitės nesikūprinti, o nugarą laikyti tiesią, pečius atloškite atgal, torso svorį turi laikyti jūsų kūnas – neperkelkite jo ant stalo. Įpročiui išsiugdyti gali prireikti laiko, todėl galite sau pasirašyti priminimą ant lapelio, arba nusistatyti priminimus telefone nuolatos sau priminti atkreipti dėmesį į laikyseną. Taip pat gali pagelbėti specialus įtvaras – laikysenos koreguoklis, liaudyje dar pažįstamas kaip „voriukas“. Toks įtvaras neleis kūprintis, bus lengviau išlaikyti taisyklingą laikyseną ir išvengti nugaros skausmų.

Ergonomiška darbo aplinka – privaloma

Svarbi ne tik laikysena, bet ir tai, kaip mes įsirengiame savo darbo vietą. Darbo stalas turėtų būti tokio aukščio, kad alkūnės būtų sulenktos 90 laipsnių kampu. Todėl šioje vietoje ergonomiškesnės pramoninės siuvimo mašinos, kurias galima įleisti į darbo stalą. Kai siuvimo mašina yra aukščiau, automatiškai pakeliame pečius, todėl jie patiria papildomą įtampą. Problemos sprendimo būdas gali būti reguliuojamo aukščio stalas, arba jau turimo stalo kojų patrumpinimas.

Kėdė turėtų būti patogi, geriau – be nugaros atlošo, o atsisėdus pėdos tvirtai remiasi į grindis. Siuvimo mašinos pedalas neturėtų būti per toli nuo jūsų, o jei nuolat nuslysta – pritvirtinkite prie jo neslystantį kilimėlį.

Tie patys principai galioja ir sukirpimo stalui – jis turėtų būti tinkamo aukščio, ne per žemas. Jei tenka kirpti susilenkus, pasvarstykite pakelti jį mediniais blokeliais.

Judėjimas gydo nuo visų ligų

Taip pat itin svarbios reguliarios pertraukos, kurių metu atliekama lengva mankšta. Pavaikščiokite, pajudinkite riešus, pečius, atpalaiduokite sąnarius, atlikite akių pratimus – jos taip pat pavargo.

Svarbu atkreipti dėmesį, jog taisyklinga laikysena ir ergonomiška darbo vieta svarbi visoms siuvėjoms, net ir toms, kurios nugaros skausmų kol kas nejaučia. Juk išvengti problemos yra kur kas lengviau, nei vėliau ją išgydyti.

Jei skausmo išvengti nepavyko

Jei jaučiate, jog nugarą paskaudena vis dažniau ir dažniau – svarbu pasirūpinti, jog skausmai neįsisenėtų. Padėti gali nugaros masažas, specialios kineziterapijos mankštos. Siuvant užsisekite nugaros-juosmens įtvarą, jis padės sumažinti skausmą. Jei jaučiate, jog nugaros skausmai dažnėja ir/ar stiprėja – nedelskite, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją, nes nugaros skausmas gali signalizuoti apie neurologinių ar ortopedinių ligų pradžias.