Kaip išsirinkti batukus vasarai?

Vaikai auga sparčiai, todėl kiekvieną sezoną jiems būtina pirkti naujus batukus. Kokius rinktis vasarai, kad mažyliai ne tik atrodytų stilingai, bet ir jaustųsi komfortabiliai, o pėdutės būtų saugios?

Ko reikės?

Vasaros sezonui greičiausiai turite ne vieną porą batų. Juk vienomis dienomis karšta, kitomis gaivu, o ir kasdienė veikla gali stipriai skirtis. Kur dar atostogos prie jūros… Taigi, kaip ir jums, taip ir vaikams šiltymečiu reikia ne vienos poros skirtingų batų. Žinoma, vasaros karalienės – basutės arba sandalai. Be jų neįmanoma apsieiti karštomis dienomis. Tai lengva, atvira, pėdoms kvėpuoti ir neperkaisti leidžianti avalynė. Dauguma tėvų vasarai vaikams perka ir sportinę avalynę. Ji pravers aktyviai pramogaujant, daugiau vaikštant, taip pat vėsesnėmis dienomis. Reikėtų pagalvoti ir apie vandeniui atsparius batus. Dažniausias pasirinkimas – guminiai batai. Idealiai tinka lietingomis dienomis, kai lauke telkšo daug balų. Mažieji taip mėgsta per jas šokinėti, tad vandeniui atsparūs batai leis mėgautis šia pramoga nesijaudinant dėl sušlapusių pėdučių ir sugadintos avalynės. Jeigu atostogos planuojamos šiltuosiuose kraštuose prie jūros, gali prireikti ir vandens batų, apsaugosiančių pėdas nuo aštrių akmenų, kriauklių, pavojingų vandens gyvių.

Penki komforto ir kokybės požymiai

Vasarą daugiau laiko leidžiame gryname ore, gamtoje, dažniau keliaujame, todėl avalynės patogumas svarbus kaip niekada. Štai kokiomis savybėmis turėtų pasižymėti kokybiški vasariški batai:

Stabili kulno atrama. Ji turi būti minkšta, tačiau stabili, neleidžianti kulnui judėti tiek vertikaliai, tiek horizontaliai. Tai padeda išvengti traumų. Iki 4 metukų mažieji vis dar mokosi taisyklingai judėti, o pėdos gali formuotis net iki 8-ojo gimtadienio. Todėl tokio amžiaus vaikams rekomenduojama rinktis avalynę su sustiprinta kulno konstrukcija ir tvirtu padu. Tvirtas užkulnis suteikia reikiamą atramą pėdoms, neleidžia joms krypti, stabilizuoja.

Platus priekis. Bato priekyje turi likti vietos kojų pirštams. Įprastai einant pėda pailgėja iki 1 cm, todėl derėtų rinktis batus, kurie šiek tiek ilgesni už ilgiausią pirštą. Ypač svarbu, kad pirštai būtų neapspausti ir per plotį, nes tai lemia įvairias pėdos pirštų deformacijas. Perkant basutes ar sandalus mažiems vaikams, pirmumą patartina teikti avalynei uždaromis nosimis – apsaugos jautrius mažylių pirštelius nuo sumušimų, nubrozdinimų.

Reguliuojamas plotis. Batai, kurie reguliuojami raišteliais, lipukais ar kitokiais dirželiais, geriau prisitaiko prie pėdų pločio. Taip išvengiama per stipraus pėdų spaudimo.

Kvėpuojantis audinys. Batų medžiaga nebūtinai turi būti natūrali, šiandieniai kokybiški sintetiniai audiniai nenusileidžia natūraliems, o kai kuriomis savybėmis netgi juos lenkia. Svarbiausia, kad avalynės medžiaga leistų pėdoms kvėpuoti, išgarintų susikaupusią drėgmę. Didesnį dėmesį skirti vidpadžių audiniui – turi būti minkštas, leidžiantis cirkuliuoti orui, neslidus.

Lankstus ir neslystantis padas. Jis turėtų būti elastingas tiek, kad leistų pėdoms atlikti natūralius judesius, tačiau tvirtas, kad suteiktų reikiamą stabilumo lygį. Geriausia batų padą patikrinti vaikui atsistojus ant pirštų galų. Padai turėtų sulinkti tik toje vietoje ir nekelti jokio diskomforto. Kuo arčiau kulno, tuo padas turėtų būti tvirtesnis. Dar viena svarbi padų savybė – kad neslystų. Renkantis vasarišką avalynę apie tai nepagalvojama, bet batai su pernelyg lygiais, slidžiais padais gali pridaryti bėdos netgi šiltymečiu po lietaus ar vaikštant prekybos centre ant slidžių plytelių.

Kaip pataikyti su dydžiu?

Tinkamo dydžio avalynė itin svarbi ne tik dėl komforto, bet ir saugumo. Ji saugo nuo pėdų deformacijų, traumų, nuospaudų. Idealiausia prieš vaikui perkant batus juos pamatuoti. Priekyje turėtų likti nedidelis tarpelis, kad pėdos galėtų laisvai judėti. Perkant avalynę internetu, tinkamą dydį parinksite išmatavę vaiko pėdą nuo kulno iki ilgiausio piršto galiuko ir pridėję papildomą 1 cm. Taip pat svarbu atsižvelgti į gamintojų rekomendacijas, jų pateikiamas dydžių lenteles.

 

Šaltinis: Žurnalas „Prie kavos pataria mamai ir vaikui“.