Netaisyklingą laikyseną privalo pastebėti tėvai
Pasibaigus vasaros atostogoms, vaikai sugrįžta į mokyklą. Natūralu, kad artėjantis ruduo ir mokymosi režimas įpareigoja vaikus daugiau laiko skirti mokslui ir mažiau – lauko žaidimams bei pramogoms. Mokyklinukai mažiausiai penkias valandas per dieną praleidžia mokykloje, grįžę namo porą valandų ruošia pamokas, sėdi prie televizoriaus ar kompiuterio, o lietingas oras neretai apriboja galimybę padūkti lauke. Dėl šių priežasčių vaikai natūraliai ima mažiau judėti.
Judėjimo ribotumas ir dažnas sėdėjimas ypač veikia vaikų laikyseną. Medicinos specialistai nerimauja, kad daugėja ydingos laikysenos vaikų ir jų amžius sparčiai jaunėja. Vaiko gyvensenos ir mokymosi ypatybės bei tėvų atsakomybė stipriai lemia vaiko laikyseną, kuri neišvengiamai turės pasekmių tolimesnei jo raidai ir jau suaugusio žmogaus gyvenimo kokybei.
Taisyklinga laikysena formuojasi visą gyvenimą, todėl nuo pat vaikystės būtina vaiką mokyti taisyklingai sėdėti ir stovėti, o taip pat – stovint nesikūprinti. Deja, daugėja vaikų, kuriems diagnozuojama jau II-ojo ar net III-ojo laipsnio skoliozė (stuburo iškrypimas), kuomet vaikas į gydytojų rankas patenka dėl stiprių skausmų. Būtent todėl tėvams būtina atkreipti dėmesį į vaiko laikyseną ankstyvoje vaikystėje ir suteikti visą įmanomą pagalbą, norint užkirsti kelią tolimesnėms bėdoms.
Ydinga laikysena fiziškai žaloja visą organizmą
Dėl netaisyklingos laikysenos galima kaltinti netaisyklingą sėdėjimą (prie televizoriaus, valgio metu, prie kompiuterio), netaisyklingą stovėjimą (pavyzdžiui, ant vienos kojos, pakreipus dubenį), daiktų nešiojimą viena ranka (pavyzdžiui, kurpinės vilkimas vienoje rankoje ar persimetimas per vieną petį), netaisyklingą gulėjimą (pavyzdžiui, įdubusioje lovoje arba netaisyklingoje padėtyje), judėjimo stoką. Papildomi dalykai, kaip netinkamas darbo vietos apšvietimas, taip pat gali neigiamai įtakoti laikyseną.
Ydinga laikysena gali sukelti begales problemų. Jau vien dėl netaisyklingo sėdėjimo didėja kaklo ir raumenų įtampa, plokštėja krūtinė, trinka kraujo apytaka apatinėse galūnėse, netolygiai pasiskirsto svoris, atsiranda galvos, kaklo ir stuburo asimetrija, iškrypsta stuburas, nuvargsta netaisyklingai laikomų kojų raumenys. Augančiam organizmui ypač svarbu išlaikyti tvirtą kaulinį skeletą ir raumenis, tačiau trūkstant fizinio krūvio kaulams, šie formuojasi silpnesni. Netaisyklinga stuburo padėtis iššaukia griaučių-raumenų sistemos sutrikimus. Išsivysčius skoliozei (stuburo išlinkimas į šoną, kurį gali paskatinti netaisyklinga laikysena), tampa sunku kvėpuoti, sutrinka kraujo apytaka, virškinimas, išryškėja ir psichologiniai dalykai: pavyzdžiui, ydingos laikysenos suluošintas vaikas niekada neatrodys išdidus, neturės plastiškų judesių, grakštumo.
Taisyklingos laikysenos formavimas ypač svarbus 5-6 metų amžiaus vaikams, taip pat – mokyklinukams, kurie ypač daug laiko praleidžia sėdėdami, nešioja kuprines, tamsiuoju metų laiku tampa mažiau aktyvūs, lyginant su vasaros atostogų metu. Tėvai, norėdami, kad jų atžalos augtų sveikos, turėtų pasirūpinti ankstyva griaučių-raumenų sistemos prevencija, kuri, pasitelkus tinkamas ortopedines priemones, padės formuoti taisyklingą laikyseną ir saugos mažųjų sveikatą.
Laikysenos formavimo įrankiu tampa mokyklinė kuprinė
Pradinių klasių moksleivių stuburas dar nebūna visiškai sukaulėjęs, todėl reikšmingu laikysenos formavimo įrankiu tampa mokyklinė kuprinė. Specialistai teigia, kad, perkant kuprinę, ypač didelį dėmesį derėtų atkreipti į jos svorį. Higienos norma rekomenduoja vaikams nešti ne sunkesnę kaip 10-12 procentų savo svorio kuprinę, taip pat ši turėtų būti su dviem standžios medžiagos diržais, taisyklingai užsidėti ant pečių.
Sveikos laikysenos normas atitinka ortopedinė kuprinė, išformuota taip, kad tolygiai paskirstytų krūvį į tam tikrus atraminius taškus, tokiu būdu „nukraunamas“ stuburfas, išlaikoma taisyklinga laikysena. Šiuo metu ypač populiarios ergonomiškos ortopedinės kuprinės, turinčios minkštas, orui pralaidžias pagalvėles ant kuprinės nugarėlės, kurios neleidžia nugarai prakaituoti bei sumažina kuprinės spaudimą nugarai.
Formuoti taisyklingą laikyseną reikėtų kasdien, lygiai taip pat, kaip ir kasdienius sveikatos ritualus, pavyzdžiui, valytis dantis. Kasdien nešiojama kuprinė stipriai įtakoja vaikų ir paauglių laikyseną.
Kaip tinkamai nešioti kuprinę:
– Vaikas neturi nešti sunkesnės nei 15-20 proc. savo kūno svorio kuprinės: nedėkite nereikalingų daiktų, o jei kuprinė vis tiek sunki, tuomet sunkiausias knygas įduokite vaikui neštis rankose.
– Visada naudokite abu pečių dirželius.
– Suveržkite dirželius, kad kuprinės svoris būtų arčiau nugaros.
– Sunkius daiktus dėkite į kuprinės vidų ir labiau į centrą.
Į ką būtina atkreipti dėmesį tėvams:
skatinkite vaiką pasisakyti apie dilgčiojimą, sustingimą ar kitokį diskomfortą rankose bei kojose: tokie simptomai gali pranešti apie netaisyklingą kuprinės nešiojimą ar per didelį jos svorį.
Pasikonsultuokite su gydytoju
Medicinos specialistai teigia, kad netaisyklingos laikysenos gydymo sėkmė priklauso nuo ankstyvos diagnostikos. Todėl tėvų dalyvavimas tampa itin svarbiu vaiko laikysenos formavimosi periode. Kuo anksčiau tėvai kreipiasi į specialistus, tuo didesnė tikimybė, jog vaikui pavyks ištaisyti ydingą laikyseną, dar nespėjus išsivystyti rimtiems stuburo iškrypimams.