Įtvarai. Kuo naudingi ir kada reikalingi?

Daugelis bent kartą gyvenime patyrė traumą. Vieniems nedideli sužalojimai užgyja vos per porą savaičių, o kiti dėl sunkių lūžių negali judėti ir kelis mėnesius. Dažnai gijimo laikotarpiu prireikia įtvarų.

Kam dažniausiai būtini?

Paprastai įvairias pėdos, kelio, čiurnos, sausgyslių, rankų ar nu­garos traumas patiria fiziškai aktyvūs žmonės, pavyzdžiui, spor­tininkai. Kasdien atlikdami intensyvius pratimus, jie savotiš­kai rizikuoja: vienas neatsargus judesys, staigus kojos ar ran­kos pakėlimas, pritūpimas, svorio kėlimas ar stūmimas, ir gali įvykti trauma. Dažnai ne vien dėl neapskaičiuotų judesių, bet ir aplinkoje esančių kliūčių (nelygaus paviršiaus, slidžių laiptų ar net aukštakulnių) nutikusios traumos gali apkartinti gyvenimą.

Kita žmonių grupė, dažnai susidurianti su traumomis, yra vy­resnio amžiaus žmonės. Dėl senėjimo procesų susilpnėję kau­lai, sąnariai, sausgyslės lemia artritą ar kitas sąnarių ligas. Kar­tu su šiais sutrikimais padažnėja įvairių traumų.

Dažnai susižeidžia ir maži vaikai, kurie neapskaičiuoja atstu­mo, aukščio, greičio, jėgos ir gali sunkiai nukentėti. Visiems nelaimėliams patyrus traumą, gydytojai ortopedai rekomen­duoja įtvarus.

Kiekvienai traumai – skirtingi

Įtvarai būna kelių rūšių – elastiniai, neopreniniai arba tekstili­niai, plastikiniai (longetės) ir gipso.

Elastiniai įtvarai naudojami nesudėtingoms traumoms: nestipriai susižeidus, išsinarinus, pasitempus galūnes, taip pat po chirurginio gydymo. Elastinių įtvarų funkcija – prilaikyti sąna­rį ir sykiu leisti judėti.

Neopreniniai arba tekstiliniai įtvarai. Jų irgi gali būti įvai­rių, skirtų kojoms, rankoms, pečių ar juosmens sričiai. Iš tvirtos medžiagos pagamintos priemonės dažniausiai turi lanksčius su­tvirtinimus arba plastikinius elementus, kurie užtikrina didesnį stabilumą. Kelių traumoms gydyti skirti kelio įtvarai dažniau­siai turi atvirą vietą, kurią galima tepti skausmą malšinančiomis priemonėmis, o sužeista kojos dalis išlieka reikiamoje padėtyje. Šie įtvarai naudojami gydant ir tokias sunkias traumas kaip kryž­minių ar šoninių raiščių plyšimas, atlikus kelio girnelės opera­ciją. Taip pat jie naudingi profilaktiškai, kad neįvyktų traumų.

Plastikiniai įtvarai, arba longetės, naudojami skilus kaului, kartais esant nesudėtingam kaulo lūžiui. Plastikiniai įtvarai specialiai išformuojami ir pritaikomi individualiai pagal galū­nės storį bei ilgį. Sutvirtinami limpančiais dirželiais, pridengia­mi tekstile. Plastikiniai įtvarai tvirtai prilaiko sužeistą vietą, kol ji sugyja. Šių įtvarų negalima nusiimti naktį, kad miegant nepa­tirtume antrinės traumos.

Gipso įtvarai naudojami esant sunkiems lūžiams, kai būtina visiška imobilizacija, kad kaulai tinkamai sugytų. Nors, longe­tė, pasak specialistų, nebijo vandens, yra lengvesnė, tačiau nesu­teikia tokios tvirtos fiksacijos kaip gipsas. Todėl tik toks įtvaras tinka patyrus sudėtingesnį kaulo lūžį. Gipsas nuimamas visiš­kai sugijus lūžiui.

 Patyrus kaklo traumą

Jei lūžo ar išniro kaklo slankstelis, pa­tempti kaklo raumenys, raiščiai, saus­gyslės ar įvyko kita trauma, būtinas kaklo įtvaras. Jis gali būti kietas arba minkštas ortopedinis. Šie įtvarai atlieka kelias funkcijas – apsaugo kaklą, fiksuo­ja ir reikiamoje padėtyje išlaiko stubu­ro kaklo dalies slankstelius. Sunkesnei traumai reikalingas kietas kaklo įtvaras, menkesnei pakanka minkšto.

Susižeidus ranką

Patyrus alkūnės, piršto, riešo ar plašta­kos traumą, taip pat reikalingas specialus ortopedinis įtvaras. Peties įtvaras, regu­liuojamas juostelėmis, užtikrina patogu­mą bet kokioje padėtyje, taip pat sulai­ko ranką nuo judesių, todėl trauma tin­kamai gyja.

Alkūnės įtvaras reikalingas ne tik paty­rus traumą, bet ir naudingas sportuojant ar sergant lėtinėmis ligomis. Sąnarys bus apsaugotas ir sušildytas.

Gaminant pirštų įtvarus naudojamos me­džiagos, užtikrinančios odos kvėpavimą, todėl traumos greičiau gyja.

Riešo įtvarai turi būti reguliuojami dir­želiais ir pralaidūs orui, kad nekeltų dis­komforto.

Kojos traumoms

Po kojos lūžio, esant raumenų, sąnarių ar raiščių uždegimui, sąnario išnirimui, rei­kia nešioti ortopedinį kojos įtvarą. Pri­klausomai nuo kojos dalies, jie skirstomi į kelio, šlaunies, blauzdos, čiurnos, kelio gir­nelės, pėdos bei Achilo sausgyslės įtvarus.

Nugarai gydyti

Patyrus nugaros traumą, tinkamiausi tekstiliniai įtvarai, turintys tempimui skirtas juostas, sutvirtinančias dalis ir šildantį sluoksnį, kurį prireikus galima nusegti. Elastiniai nugaros įtvarai – pui­kus pasirinkimas intensyviai sportuojan­tiems, kilnojantiems svorius. Toks įtva­ras padės apsaugoti nugarą nuo traumų.

Nesiimti savigydos

  • Patyrus traumą reikėtų nedelsiant vykti į medicinos įstaigą.
  • Gydytojai ortopedai apžiūrės sužalo­jimą ir parinks individualiai pacientui tinkančius įtvarus.
  • Įsigyjant įtvarą traumų profilaktikai, svarbu išsirinkti tinkamos rūšies.
  • Svarbiausia, kad įtvaras neveržtų ar­ba, priešingai, nebūtų per laisvas – taip jis nesuteiks jokios naudos.
  • Renkantis įtvarą, reikia išmatuoti sužalotos vietos apimtį. Ji turėtų bū­ti panaši į tą, kuri nurodyta ant įtva­ro pakuotės.
  • Įtvaras tinkamai priglus pasitelkus specialius dirželius ar lipdukus.
  • Rinkitės natūralų, malonų liesti, orui laidų audinį.

Šaltinis: priekavos.lt