Daugelis bent kartą gyvenime patyrė traumą. Vieniems nedideli sužalojimai užgyja vos per porą savaičių, o kiti dėl sunkių lūžių negali judėti ir kelis mėnesius. Dažnai gijimo laikotarpiu prireikia įtvarų.
Kam dažniausiai būtini?
Paprastai įvairias pėdos, kelio, čiurnos, sausgyslių, rankų ar nugaros traumas patiria fiziškai aktyvūs žmonės, pavyzdžiui, sportininkai. Kasdien atlikdami intensyvius pratimus, jie savotiškai rizikuoja: vienas neatsargus judesys, staigus kojos ar rankos pakėlimas, pritūpimas, svorio kėlimas ar stūmimas, ir gali įvykti trauma. Dažnai ne vien dėl neapskaičiuotų judesių, bet ir aplinkoje esančių kliūčių (nelygaus paviršiaus, slidžių laiptų ar net aukštakulnių) nutikusios traumos gali apkartinti gyvenimą.
Kita žmonių grupė, dažnai susidurianti su traumomis, yra vyresnio amžiaus žmonės. Dėl senėjimo procesų susilpnėję kaulai, sąnariai, sausgyslės lemia artritą ar kitas sąnarių ligas. Kartu su šiais sutrikimais padažnėja įvairių traumų.
Dažnai susižeidžia ir maži vaikai, kurie neapskaičiuoja atstumo, aukščio, greičio, jėgos ir gali sunkiai nukentėti. Visiems nelaimėliams patyrus traumą, gydytojai ortopedai rekomenduoja įtvarus.
Kiekvienai traumai – skirtingi
Įtvarai būna kelių rūšių – elastiniai, neopreniniai arba tekstiliniai, plastikiniai (longetės) ir gipso.
Elastiniai įtvarai naudojami nesudėtingoms traumoms: nestipriai susižeidus, išsinarinus, pasitempus galūnes, taip pat po chirurginio gydymo. Elastinių įtvarų funkcija – prilaikyti sąnarį ir sykiu leisti judėti.
Neopreniniai arba tekstiliniai įtvarai. Jų irgi gali būti įvairių, skirtų kojoms, rankoms, pečių ar juosmens sričiai. Iš tvirtos medžiagos pagamintos priemonės dažniausiai turi lanksčius sutvirtinimus arba plastikinius elementus, kurie užtikrina didesnį stabilumą. Kelių traumoms gydyti skirti kelio įtvarai dažniausiai turi atvirą vietą, kurią galima tepti skausmą malšinančiomis priemonėmis, o sužeista kojos dalis išlieka reikiamoje padėtyje. Šie įtvarai naudojami gydant ir tokias sunkias traumas kaip kryžminių ar šoninių raiščių plyšimas, atlikus kelio girnelės operaciją. Taip pat jie naudingi profilaktiškai, kad neįvyktų traumų.
Plastikiniai įtvarai, arba longetės, naudojami skilus kaului, kartais esant nesudėtingam kaulo lūžiui. Plastikiniai įtvarai specialiai išformuojami ir pritaikomi individualiai pagal galūnės storį bei ilgį. Sutvirtinami limpančiais dirželiais, pridengiami tekstile. Plastikiniai įtvarai tvirtai prilaiko sužeistą vietą, kol ji sugyja. Šių įtvarų negalima nusiimti naktį, kad miegant nepatirtume antrinės traumos.
Gipso įtvarai naudojami esant sunkiems lūžiams, kai būtina visiška imobilizacija, kad kaulai tinkamai sugytų. Nors, longetė, pasak specialistų, nebijo vandens, yra lengvesnė, tačiau nesuteikia tokios tvirtos fiksacijos kaip gipsas. Todėl tik toks įtvaras tinka patyrus sudėtingesnį kaulo lūžį. Gipsas nuimamas visiškai sugijus lūžiui.
Patyrus kaklo traumą
Jei lūžo ar išniro kaklo slankstelis, patempti kaklo raumenys, raiščiai, sausgyslės ar įvyko kita trauma, būtinas kaklo įtvaras. Jis gali būti kietas arba minkštas ortopedinis. Šie įtvarai atlieka kelias funkcijas – apsaugo kaklą, fiksuoja ir reikiamoje padėtyje išlaiko stuburo kaklo dalies slankstelius. Sunkesnei traumai reikalingas kietas kaklo įtvaras, menkesnei pakanka minkšto.

Susižeidus ranką
Patyrus alkūnės, piršto, riešo ar plaštakos traumą, taip pat reikalingas specialus ortopedinis įtvaras. Peties įtvaras, reguliuojamas juostelėmis, užtikrina patogumą bet kokioje padėtyje, taip pat sulaiko ranką nuo judesių, todėl trauma tinkamai gyja.
Alkūnės įtvaras reikalingas ne tik patyrus traumą, bet ir naudingas sportuojant ar sergant lėtinėmis ligomis. Sąnarys bus apsaugotas ir sušildytas.
Gaminant pirštų įtvarus naudojamos medžiagos, užtikrinančios odos kvėpavimą, todėl traumos greičiau gyja.
Riešo įtvarai turi būti reguliuojami dirželiais ir pralaidūs orui, kad nekeltų diskomforto.
Kojos traumoms
Po kojos lūžio, esant raumenų, sąnarių ar raiščių uždegimui, sąnario išnirimui, reikia nešioti ortopedinį kojos įtvarą. Priklausomai nuo kojos dalies, jie skirstomi į kelio, šlaunies, blauzdos, čiurnos, kelio girnelės, pėdos bei Achilo sausgyslės įtvarus.
Nugarai gydyti
Patyrus nugaros traumą, tinkamiausi tekstiliniai įtvarai, turintys tempimui skirtas juostas, sutvirtinančias dalis ir šildantį sluoksnį, kurį prireikus galima nusegti. Elastiniai nugaros įtvarai – puikus pasirinkimas intensyviai sportuojantiems, kilnojantiems svorius. Toks įtvaras padės apsaugoti nugarą nuo traumų.
Nesiimti savigydos
- Patyrus traumą reikėtų nedelsiant vykti į medicinos įstaigą.
- Gydytojai ortopedai apžiūrės sužalojimą ir parinks individualiai pacientui tinkančius įtvarus.
- Įsigyjant įtvarą traumų profilaktikai, svarbu išsirinkti tinkamos rūšies.
- Svarbiausia, kad įtvaras neveržtų arba, priešingai, nebūtų per laisvas – taip jis nesuteiks jokios naudos.
- Renkantis įtvarą, reikia išmatuoti sužalotos vietos apimtį. Ji turėtų būti panaši į tą, kuri nurodyta ant įtvaro pakuotės.
- Įtvaras tinkamai priglus pasitelkus specialius dirželius ar lipdukus.
- Rinkitės natūralų, malonų liesti, orui laidų audinį.
Šaltinis: priekavos.lt