Gražaus užpakaliuko paslaptys :)

Jis turėtų būti stangrus, riestas, išraiškingas ir švelnus it šilkas. Kas? Žinoma, kad moters užpakaliukas. Būtent tokio trokšta dauguma šiandienių gražuolių. Kaip šios kūno dalies mada keitėsi bėgant amžiams ir kaip atitikti šių dienų idealą?

Jaunystės ir vaisingumo simbolis

Seksologas Alfredas Kindas teigia, kad net primatai sėdmenis laiko pagrindine kūno vieta seksualumui išreikšti, žmonės – ne išimtis. Kai kurie antropologai ir sociobiologai įsitikinę, kad krūtų fetišizmas atsirado todėl, kad jos panašios į sėdmenis. Neatsitiktinai moterų sėdmenys gerokai apvalesni nei vyrų. Viską lemia hormonas estrogenas, skatinantis būtent šioje kūno vietoje kauptis riebalus. Vyriškas lytinis hormonas testosteronas veikia atvirkščiai – kliudo riebalams kauptis ties sėdmenimis ir šlaunimis. Todėl apvalainas užpakaliukas nuo seno laikomas moteriškumo, vaisingumo ženklu. Juk patys išraiškingiausi sėdmenys būna, kai moterys vaisingiausio amžiaus: užpakaliukas pradeda ryškėti sulaukus brendimo ir vėl pamažu praranda formą senstant. Apvalaini, stangrūs sėdmenys tokie trokštami todėl, kad žymi jaunystę, moteriškumą, vaisingumą.

Kintantis požiūris

Nuo seniausių laikų žmonės seksualumo simboliu laiko apvalainus sėdmenis. Tai puikiai įrodo Vilendorfo Venera – apie 24 000 metų senumo statula, vaizduojanti išraiškingų formų, įspūdingų sėdmenų moterį. Tokiomis formomis žavėjosi ir senovės graikai bei romėnai. Kinijoje, Mingų dinastijos laikais, irgi žavėtasi apnuogintais pilnais moterų sėdmenimis – jie lyginti su pilnatimi. O štai Japonijoje labiau garbinti nedideli moterų užpakaliukai. Tai būta ne vienintelio nukrypimo nuo normos. Vien per pastaruosius 100 metų tobulo moters kūno suvokimas keitėsi ne sykį. 1900–1910 m. buvo populiarios Gibsono mergaitės – moterys, turinčios smėlio laikrodžio figūrą, itin išraiškingus, apvalius, stangrius sėdmenis. Tokią figūrą išpopuliarino garsus to meto iliustratorius Charlesas Gibsonas. 1920 m. viskas apsivertė aukštyn kojomis ir pradėta žavėtis tiesia, lygia, berniukiška moters figūra: maža krūtine ir tokiu pat neišraiškingu užpakaliuku. 1930 m. vėl prisimintos moteriškesnės formos, bet užpakaliukas vis dar palyginti kuklus. Dar po dešimtmečio jis liko ne itin pakitęs, bet su juo smarkiai konkuravo paplatinti moterų pečiai, atitraukiantys dėmesį nuo apatinės kūno dalies. Pagaliau šeštąjį dešimtmetį į trokštamiausiųjų gretas grįžo smėlio laikrodžio figūra, pabrėžianti iškilią krūtinę ir įspūdingus klubus. To meto reklamos itin liesoms moterims netgi siūlydavo maisto papildų, padedančių priaugti svorio ir įgauti seksualesnes formas. 1960 m. mados kompasas vėl apsisuko 180 laipsnių kampu ir, prasidėjus Twiggy erai, išpopuliarėjo mažytis, liesas moters kūnas, kuriame krūtų ir sėdmenų dar reikėtų paieškoti. Panašus, tik vos išraiškingesnis moters kūnas dominavo ir disko bei modelių erose. Riestas užpakaliukas triukšmingai į mados pasaulį grįžo tik apie 2010 m. ir karaliauja iki šiol.

Sudie celiulitui!

Celiulitas atsiranda apie 90 % moterų. Iš pradžių jis gali būti net nepastebimas, bet laiku nesiimant priemonių oda gali tapti panaši į apelsino žievelę. Dažniausiai celiulitas atsiranda ant sėdmenų ir šlaunų, bet gali išryškėti ir kitose kūno vietose. Jo atsiradimo priežastys įvairios: paveldimumas, hormonų pokyčiai, antsvoris, fizinio aktyvumo stoka, nesveika mityba, kasdienis stresas. Dažnai dėl celiulito kalta ne viena priežastis, taigi ir gydymas turi būti kompleksinis.

Pirmiausia būtina koreguoti mitybą, ypač jei yra antsvorio. Svarbu tiksliai suskaičiuoti vartojamas kalorijas ir įsitikinti, ar jų gaunama ne per daug. Tenka atsisakyti kai kurių produktų. Patartina griežtai riboti kepto, rūkyto, greitojo maisto, saldumynų, druskos, gazuotų vaisvandenių, kavos vartojimą. Valgyti kuo daugiau šviežio, natūralaus, neperdirbto maisto, kuriame gausu maisto medžiagų ir skaidulų. Pastarosios ne tik ilgam suteikia sotumo, bet ir veikia it organizmo šluota, padedanti šalinti susikaupusias nereikalingas medžiagas. Siekiant paspartinti šį procesą, svarbu gerti užtektinai vandens – bent 2 l per dieną. Neįmanoma išsiversti be mankštos. Ji ne tik stiprina raumenis ir stangrina odą, bet ir spartina medžiagų apykaitą, taigi padeda įsisavinti naudingąsias medžiagas ir atsikratyti kenksmingųjų. Papildomai verta išbandyti masažus, nes jie gerina kraujo cirkuliaciją, išjudina poodinius sluoksnius, taigi padeda lengviau atsikratyti kūną teršiančių toksinų. Atliekant tokius masažus grožio salonuose įprastai naudojama specialių anticeliulitinių aliejų ar kremų. Jų sudėtyje gausu mikroelementų, gerinančių odos ir poodinio riebalinio sluoksnio būklę, tad sparčiau pasiekiamas trokštamas rezultatas. Galima išmėginti ir savimasažą namuose. Tik svarbu pasirinkti tinkamą judesių kryptį. Jie turi atkartoti natūralų kraujo tekėjimą – reikia braukti nuo kojų pirštų link kūno centro. Sėdmenis masažuoti link juosmens. Savimasažai itin veiksmingi po pirties procedūrų ar karštos vonios.

Galima išmėginti ir specialias grožio salonų siūlomas procedūras. Viena moderniausių – mezoterapija. Ją atliekant mikroinjekcijomis į paviršinį ir vidurinį odos sluoksnius įšvirkščiama veikliųjų medžiagų, atkuriančių odos tonusą, elastingumą, drėgmę. Taip pat rekomenduojama lipostimuliacija – riebalų sankaupų skaidymas elektros impulsais. Ši procedūra gerina kraujotaką, išlaisvina riebalų ląsteles iš audinių ir spartina jų pasišalinimą. Panašiai veikia ir lazerinė lipolizė.

Pratimai stangriam užpakaliukui

Prieš pradedant sportuoti, būtina padaryti apšilimą ir kelis tempimo pratimus. Visų pateikiamų pratimų serijas kartoti po tris kartus.

  • Atsigulti ant nugaros, pakelti vieną ištiestą koją, kita sulenkus per kelį tvirtai remtis į grindis. Kelti tiesų kūną aukštyn, kol sėdmenys su grindimis sudarys apie 45º kampą. Grįžti į pradinę padėtį. Padaryti po 15 pakėlimų abiem kojomis.
  • Atsistoti ant žemės keturpėsčia, remiantis delnais ir keliais. Vieną koją ištiesti lygiagrečiai grindims ir kelti aukštyn (daryti mažos amplitudės judesį). Atlikti po 15 pakėlimų abiem kojomis koja.
  • Padaryti 20 pritūpimų, kojas laikant pražergus pečių pločiu.
  • Atsiklaupti keturpėsčia. Vieną per kelį sulenktą koją kelti į šoną, palaikyti kelias sekundes ir grįžti į pradinę padėtį. Daryti po 15 pakėlimų abiem kojomis.
  • Atsisėsti ant žemės, kojas suglausti, rankomis remtis į grindis už nugaros. Rankų pirštus nukreipti į nugarą. Kelti sėdmenis aukštyn, kol kūnas išsities, grįžti atgal, bet sėdmenimis neliesti žemės. Atlikti 15–20 pakėlimų.

Asmeninės trenerės Aistės Gaidytės komentaras

Norint turėti dailius sėdmenis, kaip ir bet kurią kitą kūno dalį, reikia tinkamai suderinti mitybą ir treniruotes. Nėra vieno stebuklingo maisto produkto ar pratimo, galinčio suformuoti norimą figūrą. Sėdmenų raumenis formuoja pritūpimai, pašokimai, kilnojant svarelius. Subalansuota mityba svarbi, nes aprūpina organizmą maisto medžiagomis. Tai užtikrina, kad sporto salėje atliktas darbas bus įtvirtintas ir padės dar greičiau pasiekti norimus rezultatus. Dažnai moterys būna įsitikinusios, kad tik bėgiojimas dailina kūną, išryškina sėdmenis, bet tada siūlau išsikelti klausimą – ką gi ryškinti, jei nėra suformuoti raumenys? Vienintelis teisingas kelias siekiant dailaus ir tvirto kūno yra treniruotė su svareliais ir paskui kardiopratimai. Palikus sporto salę, kaip minėjau, svarbu nepamiršti sveikos mitybos. Optimalus variantas – trys treniruotės per savaitę. Krūvis turi būti paskirstytas taip, kad dirbtų visas kūnas. Norint nepritrūkti motyvacijos svarbu pasirūpinti emocijomis. Būna dienų, kai jaučiamas nuvargis, nieko nesinori, apie sportą baisu ir pagalvoti. Tuomet labai naudinga prisiminti pasididžiavimo savimi jausmą, kuris patiriamas po kiekvienos treniruotės. Juk kas kartą dar vienu žingsneliu priartėjama prie savo tikslo. Kai pasiekiama tai, ko trokštama, neabejotinai išsikeliama didesnių tikslų. Svarbiausia –nenusibrėžti ribų ir leisti sau tobulėti toliau.

Įdomu

  • Viktorijos laikų Didžiojoje Britanijoje slapta aistra buvo pliaukštelėjimai per užpakaliuką. Sėdmenų fetišizmas buvo smarkiai išsikerojęs, nors visuomenėje buvo priimta apsimesti kone aseksualiais.
  • 29 % moterų jaučiasi nepatenkintos savo sėdmenimis.
  • Vyrams patraukliausi tokie moterų sėdmenys, kai strėnų linkis siekia 45,5 laipsnio.
  • Sėdmenų plastinės operacijos yra greičiausiai populiarėjanti plastinės chirurgijos sritis. Jų populiarumas per pastaruosius metus padidėjo per 200 %.
  • Oksfordo universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai nustatė, kad didesnį užpakalį turinčios moterys būna sveikesnės ir protingesnės nei turinčios mažus sėdmenis.
  • Manoma, kad celiulitas gali išryškėti dėl nuolatinio aptemptų drabužių dėvėjimo.

 

 

Jūratė Šeškevičiūtė

“Prie Kavos”, 2017