Geriausia skausmų profilaktika – reguliari mankšta

Muzika reikalauja aukų

Visi, kurie mėgaujasi profesionalių muzikantų atliekamais kūriniais, retai kada susimąsto, kiek daug darbo ir kančių lieka užkulisiuose, kad muzikos virtuozus gali varginti tokios žemiškos problemos kaip išnarintas riešas, nugaros skausmai, patemptos sausgyslės ar fizinis išsekimas.

Ne vienam atrodo, jog muzikavimas – svajonių profesija. Darai tai, ką mėgsti labiausiai, sulauki daug aplodismentų ir pagyrų. Praktiškai ne darbas, o malonumas. Deja, statistika byloja ką kita.

Porto (Portugalija) universiteto atlikto tyrimo duomenimis, beveik 85 % profesionalių muzikantų kenčia nuo raumenų ir kaulų sutrikimų, susijusių su grojimu. Dažniausiai tiriamieji skundėsi skausmais pečių bei juosmens srityse. Pavyzdžiui, smuikininkai ilgą laiką turi išbūti netaisyklingoje padėtyje, įtempę nugaros ir peties raumenis. Nenatūralūs ir dažni riešo judesiai dažnai tampa išnirimų ar panirimų priežastimi, dėl į šoną palenkto kaklo kenčia sausgyslės. Situacijos nepagerina ir tai, jog retas kuris atkreipia dėmesį į profilaktiką ir pirmuosius simptomus. Dažniausiai susirūpinama, skausmams jau įsisenėjus.

Profesinės ligos –  dažnas reiškinys 

Profesinės ligos neaplenkė ir smuikininko Vilhelmo Čepinskio. Muzika jį lydi nuo pat pirmųjų gyvenimo akimirkų: gimęs operos solistės bei smuikininko dirigento šeimoje, berniukas pirmiau išmoko muzikuoti, nei skaityti. Pirmuosius koncertus menininkas ėmė rengti sulaukęs vos septynerių, nors muzikuoti bandė jau būdamas ketverių. Virš 30 metų profesionalia muzika gyvenantis kaunietis neslepia, kad jau labai ilgą laiką jį vargina įvairūs nugaros, rankų ir kiti skausmai.

Kelis dešimtmečius periodiškai gydęsis pas gydytoją Nijolę Jasiūnienę, smuikininkas jaučiasi be galo dėkingas jai už rūpestį ir šilumą. Dabar V. Čepinskis savo sveikatą atiduoda į fizinės medicinos ir reabilitacijos specialisto Vytenio Trumpicko rankas: „Džiaugiuosi, jog gydytojas ėmėsi spręsti mano įsisenėjusias problemas kompleksiškai, nepaisant mano noro ar nenoro.“ Smuikininkas pripažįsta, jog visi šie dalykai reikalauja pasiryžimo ir tvirto apsisprendimo: „Praėjusiais metais buvau pradėjęs, bet valios trūkumas sutrukdė. Dabar jau matau, kad nebepavyks išsisukti – reikės prisiversti ir mankštintis. Gydytojas Vytenis Trumpickas skyrė įvairių tempimo pratimų, tam, kad atpalaiduotų persitempusius raumenis.“

Smuikininkų specialybė, kaip ir kiekviena profesija, turi savo nematomą juodą pusę. „Visą laiką muzikuodami būname nenatūralioje pozoje. Vieni raumenys įtempti, kiti bando atlaikyti, tačiau pavargsta ir galiausiai persitempia. Atsiranda nemalonūs pojūčiai, palaipsniui virstantys skausmais. O kur dar didžiulė nuolatinė psichologinė įtampa?.. Suprantu, kad jei norėsiu gyventi be skausmo – turėsiu mankštintis nuolat. Darysiu viską, ką lieps“, – pasiryžęs žymus smuikininkas.

Nori gyventi be skausmo – mankštinkis

Kalbintas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas V. Trumpickas pripažino, jog profesinės ligos – gana dažnas reiškinys, tačiau pirmieji simptomai dažniausiai nesureikšminami, o į gydytoją kreipiamasi tik tuomet, kai įvyksta traumos arba skausmų nebeįmanoma iškęsti, kai skausmai trukdo gyventi. O užleistos ligos, kaip žinia, žymiai sunkiau pasiduoda gydymui. „Šiuo metu V.Čepinskiui svarbiausia atsikratyti įsisenėjusių skausmų ir pasiruošti intensyviam Kalėdiniam laikotarpiui. Pirmiausia – profilaktinė veiksmų programa, t.y., reguliarios mankštos. O paskui žiūrėsim, priklausomai, kaip seksis: arba užteks mankštų, arba teks pereiti prie kitų gydymo metodų“, – atskleidė reabilitologas.