Pirmieji venų varikozės požymiai – kojų maudimas, patinimas, skausmas, itin išryškėjantis vakare. Šis skausmas gali greitai tapti blaškymu, kuris turės neigiamos įtakos Jūsų atsipalaidavimui ir ramiam miegui. Laimei, atpažindami šio skausmo priežastį galime rasti keletą būdų, kaip pašalinti diskomfortą dėl prasidedančios venų varikozės ir pagerinti Jūsų gyvenimo kokybę.
1. Pakelkite kojas aukštyn
Kasdien pakeliant kojas bent 15 minučių virš dubens lygio, venos atsipalaiduoja nuo sunkaus darbo. Tokiu būdu kojų venose linkęs kauptis kraujas galės lengviau ištekėti iš kojų ir grįžti atgal link širdies.
2. Reguliariai mankštinkitės
Yra daug dalykų, kuriuos galite padaryti dėl sveikatos, tačiau mankšta yra pati svarbiausia ir tikriausiai pati veiksmingiausia. Tiesą sakant, tiesiog paprastas vaikščiojimas yra puikus būdas viso organizmo kraujotakai aktyvinti. Kuo sunkesni pratimai, tuo labiau pagerės kraujotaka, bet jei niekur nesiruošiate bėgti, nesijaudinkite – tiesiog apsiaukite patogius batus ir eikite pasivaikščioti. Štai keletas kitų puikių pratimų, skirtų venoms stiprinti:
3. Mūvėkite kompresines kojines
Profilaktinės kompresinės kojinės padeda suaktyvinti kraujotaką, todėl sumažėja kojų tinimas ir nuovargis, jas mūvintis žmogus jaučiasi komfortiškiau net po ilgos darbo dienos. Kojinės fiziologiškai taisyklingai apspaudžia (stipriausiai ties čiurna, o kylant į viršų apspaudimas tolygiai mažėja) kojas, padeda venoms ir kojų raumenims efektyviau dirbti savo darbą – varinėti kraują. Šias kojines rekomenduojama mūvėti dirbantiems sėdimą ar stovimą darbą, daug vaikščiojantiems, keliaujantiems, sportuojantiems, – visiems, kurių kojų venoms tenka didesnis nei įprasta krūvis.
4. Pasirinkite tinkamą avalynę ir drabužius
Venkite aukštakulnių. Su žemakulniais batais labiau dirba blauzdos raumenys, o tai geriau Jūsų venoms. Nedėvėkite itin aptemptų drabužių, nes šie drabužiai gali trikdyti kraujotaką.
5. Dažnai keiskite savo padėtį, kad paskatintumėte kraujotaką
Ilgai sėdint ar nejudinant kojų į šias suteka didesnis kraujo kiekis, nei įprasta, kraujas ilgiau užsistovi vietoje, todėl kojos pradeda tinti, atsiranda maudulys ar net skausmas. Šiuolaikiniai biurų darbuotojai turi itin didelę riziką susirgti venų varikoze, nes visą dieną praleidžia nejudrioje padėtyje sėdėdami prie kompiuterio. Nepamirškite padaryti pertraukos bent kas pusvalandį ir trumpam atsistoti bei pasivaikščioti. Labai geras patarimas – atsistoti ir pasivaikščioti kaskart atsiliepiant į skambutį telefonu. Tai verčia kojų raumenis perkelti kraują link jūsų širdies labiau nei tada, kai esate sėdimoje padėtyje. Jei jūsų darbas stovimas, pabandykite suplanuoti panašią pertrauką, kad kurį laiką pasėdėtumėte ar bent pamankštintumėte kojas, keisdami jų padėtį.
6. Valdykite savo svorį
Atsikračius perteklinių kilogramų, lengviau tampa ir kojų venoms. Laikykitės subalansuotos mitybos režimo, kad išvengtumėte papildomų kilogramų ir skysčių kaupimosi organizme.
7. Kreipkitės į gydytoją
Atsiradus pirmiesiems venų problemų požymiams, vertėtų pasikonsultuoti su kraujagyslių chirurgu. Gydytojas ištirs Jūsų venas ultragarsu ir patars, kokių profilaktikos priemonių imtis būtent Jūsų atveju. Profilaktika kaina žymiai pigiau negu įsisenėjusios problemos gydymas.
Laiku pasirūpinę savo sveikata, galėsime ilgiau džiaugtis gyvenimo kokybe.