3 savaitės ir nugaros skausmų – kaip nebūta!

Statistikos duomenimis, apie 90 % pasaulio gyventojų yra patyrę nugaros skausmus. O 60 % iš jų skundžiasi lėtiniais nugaros skausmais, kurie tęsiasi ne vieną mėnesį. Taip jautėsi ir pašnekovė Vytautė Stankaitienė, tačiau nusprendė nekentėti ir kreipėsi į gydytojus. Paskirta nauja REDCORD terapija jau po 3 savaičių moteriai leido pamiršti kas yra nugaros skausmas ir džiaugtis kasdieniniais gyvenimo teikiamais malonumais.

Kada pastebėjote, kad nugaros skausmai – ne momentiniai ir savaime neišnyks?

Šiaip gyvenu aktyvų gyvenimo būdą: daug keliauju, sportuoju. Todėl pirma mintis buvo, kad nugarą pasitempiau sporto metu, nes skausmai sustiprėdavo kai ilgesnį laiko tarpą stovėdavau. Tačiau pastebėjau, jog tai neturi nieko bendro su dienom kada sportuodavau ar ne ir nugarą skaudėdavo visą laiką. Tad nusprendžiau kreiptis į gydytojus. Apsilankiau reabilitologo kabinete, kuris man paskyrė įvairių procedūrų ir nusprendė, jog tai nėra didelė problema, tačiau nedirbant šiuo klausimu būklė gali blogėti. Procedūros buvo įvairiausios: kineziterapija, masažai, mankštos. Esu labai dėkinga AB “Ortopedijos technikai” ir ten dirbantiems specialistams, kurie man patarė kaip nevarginti nugaros įprastose, kasdieninėse situacijose. Pavyzdžiui, susireguliuoti automobilio sėdynę taip, kad kojos būtų sulenktos stačiu kampu. Taip pat jie pastebėjo, jog mano nugaros raumenys dirba ne vienodai: viena pusė yra labiau apkrauta ir patiria didesnį krūvį nei kita. Vėliau paaiškėjo, kad ši asimetrija ir buvo mano skausmų priežastis.

REDCORD aparatūra – ganėtinai naujas ir visuomenei negirdėtas dalykas. Gal galite plačiau apie tai papasakoti?

Šios terapijos principas – pakabinti diržai, ant kurių tu atsiguli. Diržų ilgį ir tarpus tarp jų kineziterapeutas paskirsto taip, kad pacientas jaustų „malonų“ tempimą stuburo srityje. Tempimas labai panašus į tokį, kai bandoma iš stovimos padėties pasiekti rankomis žemę. Tai – malonus jausmas, kuris, kaip įsivaizduoju, atpalaiduoja visus raumenis ir stuburo slankstelius. Mano manymu, šią procedūrą pakaktų atlikti bent vieną kartą į savaitę, norint pratampyti slankstelius. Tuo pačiu metu man buvo atliekamos ir kitos procedūros, tačiau REDCORD terapija buvo efektyviausia. Aišku, svarbu, jog šią terapiją atliktų kvalifikuotas specialistas, nes jei man namuose pakabintų tuos diržus ir lieptų daryti, nemanau, kad kažkas gero iš to išeitų. Specialistas žino, kur yra skausmas ir pagal tai sureguliuoja diržus. Todėl tempimas jaučiamas tik tam tikroje vietoje. Kabėdamas ant diržų tu jauti nesvarumo būseną, staigiai pajudėjęs gali linksmai pasiūbuoti, bet iš tikrųjų procedūra labai raminanti. Gali net užmigti! (juokiasi)

Ar tiesa, jog kineziterapeutas pasiūlė gydymą tęsti namuose ir atlikti įvairius pratimus? Kokius?

Pratimai buvo labai elementarūs: su kamuoliu ir naudojant volą. Jie buvo skirti ne raumenims vystyti, o gerinti pusiausvyrai. Nes, kaip minėjau anksčiau, man buvo nustatyti, jog vienos mano nugaros raumenų tonusas buvo stipresnis už kitos. Tad šių pratimų pagalbą aš turėjau atstatyti tos pusės raumenų tonusą ir juos sulyginti. Vienas iš pratimų – atsisėsti ant kamuolio ir bandyti pakelti ranką ir priešingą koją. Tada pamatai, kuri tavo pusė stipresnė, nes ant vienos kojos išsilaikai puikiai, o ant kitos iš karto pradedi kristi nuo kamuolio. Gydymo pradžioje juos atlikinėjau labai stropiai, o gerėjant sveikatai ir malštant skausmams jie retėjo.

Po kurio laiko pastebėjote, kad savijauta ženkliai pagerėjo?

Skausmo nebeliko po maždaug 3 savaičių. Aš manau, jog daug kas priklauso nuo problemos senumo. Jei žmogus kankinasi kelis metus su nugaros skausmais ir tada ateina pas specialistus, tai, manau, gydymas užtruktų ilgiau. Bet aš į gydytojus kreipiausi po 2 mėnesių, tai turbūt dėl to viskas buvo lengviau ir greičiau pagydoma. Net ir dabar nueinu sportuoti, atlieku tam tikrus pratimus ir jaučiu, kad kitą dieną man skaudės nugarą. Taip ir būna, bet jau žinau kokius reikia pratimus atlikti, kaip pasilenkti, kažką patempti ir tas skausmas praeina.

Šiais laikais nugaros skausmai – aktuali tema. Ar rekomenduotumėte REDCORD terapiją su panašiomis problemomis susiduriantiems žmonėms?

Tikrai taip. Aš manau, kad tai yra iš tiesų efektyvi procedūra ir galinti padėti žmonėms. Pavyzdžiui, sporto klube, kuriame sportuoju, yra atskiras kineziterapeuto kabinetas ir jame kabo tokie patys diržai. Tad galima teigti, jog tai naujas dalykas, bet tikrai pasiteisinęs. Nes jie naudojami ne tik ortopedijos klinikose, bet ir kitur. Tiesą pasakius, tai jau rekomendavau REDCORD terapiją savo mamai, draugės tėčiui. Galima sakyti, jog tai – Rekomendacija iš didžiosios raidės.

Specialisto komentaras. AB “Ortopedijos technika” kineziterapeutas Ruslanas Maglionok

REDCORD terapija – sistema, pakabinta ant lubų. Ją sudaro bėgiai, judantys ir slankiojantys blokai ir virvės. Jų padėtys gali būti pačios įvairiausios, bet ši sistema iš kitų išsiskiria tuo, jog apkrovai naudojamas paties žmogaus kūno svoris. Naudojamas taip vadinamas laisvojo kybojimo principas. Dirbant, atliekant pratimus jaučiamas nestabilumas, kūnas juda laisvai ir atsiranda poreikis judesius atlikti taisyklingai, koordinuotai, juos gerai kontroliuoti. Todėl kiekviename menkiausiame judesyje dalyvauja didelį dalis raumenų. Dėl to ši terapija yra fiziologiškai žymiai efektyvesnė nei įprastas treniruoklis sporto salėje. Tai ypač svarbu dėl to, jog mes REDCORD terapiją naudojam gydymo tikslais, o ne kūno linijoms tobulinti. Dėl to vienu metu veikia daug raumenų ir stebima taisyklinga jų tarpusavio sąveika. Dirbant su šia įranga tampa įmanoma suaktyvinti giliuosius kūno raumenis, esančius šalia stuburo, sąnarių. Nuo jų priklauso viso kūno stabilumas, judėjimas. O tai atsiliepia gerai savijautai – laikysenai, judesiams, kraujotakai. Taip pat atpalaiduojama įtampą jaučiantys raumenys, didinama sąnarių judesio amplitudė, raumenų jėga ir ištvermė.

Įdomu

  • Amerikos chiropraktikų asociacijos (ACA) teigimu, kasmet JAV gyventojai išleidžia apie 50 mlrd. dolerių (42,38 mlrd. Eur) nugaros skausmams gydyti.
  • Teigiama, jog nežymiais nugaros skausmais skundžiasi kas antras dirbantis žmogus.
  • Stubure yra apie 120 raumenų, 220 raiščių ir daugiau nei 100 sąnarių.
  • Įrodyta, kad dažniausiai jaučiamas apatinės nugaros dalies skausmas. Taip yra todėl, kad ši nugaros vieta per dieną susilenkia daugiausiai kartų ir laiko visos viršutinės kūno dalies svorį.
  • JAV mokslininkų neseniai atlikti tyrimai parodė, jog nugaros skausmų statistiką per paskutiniuosius 20 metų išaugo, bet nežymiai. 1997 metais nugaros skausmais skundėsi 28,1 % vyresnių nei 18 metų ir 29,5 % vyresnių nei 65 metų. 2016 m. šie duomenys pakilo nežymiai: 29 % skausmais skundėsi 18 metų ir vyresni, o 33,7 % – vyresni nei 65 metų.
  • Skausmų statistika yra palanki dailiosios srities atstovėms. Mokslininkų teigimu, tik 20 % iš jų skundžiasi ūmiais, lėtiniais nugaros skausmais. Tuo pačiu pasiskųsti gali ir 31 % vyrų.
  • Nugaros skausmus gali sukelti raiščių ir raumenų pasitempimas, diskų plyšimas, sąnarių dirginimas, sportinės traumos, artritas, netaisyklinga laikysena, nutukimas bei psichologinis stresas. Iš tiesų priežasčių sąrašas yra ilgas ir gali susidaryti iš daugiau nei 100 punktų.
  • 2017 metais buvo smarkiai susirūpinta nugaros skausmais, todėl didžiausia pasaulyje medicinoje specializuojanti organizacija Amerikos medicinos kolegija (ACP) skyrė milijonus lėšų naujiems tyrimams, eksperimentams bei išradimams, kurie, tikimasi, nugaros skausmų šaltinių nustatymą ir gydymą padarys 50 % efektyvesnį.

 

Saulė Adomaitytė, „Šiuolaikinė Natūralioji Medicina“ , 2017