Hemorojus – simptominis išangės veninių rezginių (kaverninių kūnelių) padidėjimas ir nuslinkimas žemyn. Hemorojumi dažniau serga aukštesnio socialinio sluoksnio vakarietiško gyvenimo būdo ir mitybos žmonės, vyrai kiek dažniau nei moterys.
Hemorojaus atsiradimo priežastys
Gali būti siejamos tiek su vidurių užkietėjimu, tiek ir viduriavimu, netinkamais tuštinimosi įpročiais (ilgesniu ir stipresniu stanginimusi), didesniu kraujo pritekėjimu į kaverninius kūnelius dėl ilgalaikio sėdimo ar stovimo darbo, nėštumo.
Pagrindiniai hemorojaus simptomai
Kraujavimas skaisčiai raudonu krauju tuštinimosi metu ar tuštinimosi pabaigoje. Priklausomai nuo ligos pobūdžio, gali pasireikšti ir skausmas, šlapiavimas, mazgų iškritimas ar uždegimas, niežulys ir kiti nemalonūs jutimai išangės srityje.
Hemorojaus gydymas
Priklausomai nuo ligos pobūdžio ir laipsnio, hemorojaus gydymui gali būti skiriamas konservatyvus medikamentinis gydymas (taikoma dieta, skiriami flebotonikai, žvakutės), atliekamos minimaliai invazinės procedūros (mazgų perrišimas specialiais žiedais) ar skiriamas chirurginis gydymas – atliekama hemorojinių mazgų šalinimo operacija.
Taip pat gali būti taikomas ir modernusis būdas – hemorojinių mazgų gydymas lazeriu (lazerinė hemoroidektomija). Šio gydymo esmė – tiesioginis lazerinio spindulio poveikis hemorojiniams mazgams, kuris skatina kaverninių kūnų (hemorojaus) sumažėjimą ar visišką sunykimą.
Gydymo lazeriu privalumai:
- išangės srityje nelieka didelių žaizdų,
- išsaugoma anoderma ir normali anatomija,
- mažesnis pooperacinis skausmas,
- pacientas greičiau atgauna jėgas ir grįžta į darbą.
Medicinos mokslų daktaras docentas proktologas Tadas Latkauskas konsultuoja „Gijos Klinikose“ šių proktologinių nusiskundimų atvejais:
- piktybiniai storosios ir tiesiosios žarnos susirgimai,
- storosios žarnos polipai,
- hemorojus,
- išangės įplėša, pūlinys ar fistulė,
- išangės niežulys,
- vidurių užkietėjimas.